torsdag 16 juli 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026
    • Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • 2015-11-08 20:31

    Här är de som fick gesällbrev inom hantverk

    Under onsdagens ceremoni delades de första gesällbreven ut till aktiva inom hemslöjden i Blå Hallen i Stockholms stadshus.

    Det blev både mästare och gesäller inom handvävning, träslöjd och broderi  men också frisörer, urmakare och skomakare som var på plats fr att mottaga bevis och medaljer på sin yrkesskicklighet.

    Det är Hemslöjden som bedömer vem som skall belönas med ett gesäll- eller mästarbrev. Sedan är det Sveriges Hantverksråd som utfärdar brevet som gäller internationellt. Ett mästarbrev är det högsta beviset på en persons yrkesskicklighet inom ett hantverksyrke. Ett av kraven för att få ett mästar- eller gesällbrev är att man har arbetat minst 10.000 timmar inom yrket.

    Mästarbreven gick till:

    Åsa Martinsson, mästare i handvävaryrket, Visby

    Åsa Martinsson är utbildad på Väfskolan i Borås där hon hade Ulla Cyrus-Zetterström som lärare. Därefter tog hon en fil.kand. vid Uppsala universitet med etnologi, arkeologi och konstvetenskap. Inom vävningen har hon främst arbetet med formgivning och vävning av kyrkotextil. Hennes första stora uppdrag var att göra en biskopskåpa till Visby domkyrka.

    Efter drygt 30 års yrkesverksamhet som egen företagare med egen ateljé har Åsa börjat koncentrera sig på den medeltida inredningstextilen. De återskapade medeltida miljöerna saknar i stort sett textilier, vilket är någonting Åsa vill ändra på med sin handvävning och visa upp att medeltiden var en textilrik period.

    Kristin Enström, mästare i handvävaryrket/konstvävare, Stockholm

    Kristin Enström driver egen textilateljé och har över 16 års erfarenhet av konstvävningsuppdrag och andra beställningsjobb med avancerade textila tekniker som anställd på HV-ateljé i Stockholm. Där har Kristin också utfört stora renoverings- och monteringsjobb av äldre och nyproducerade textila verk. Idag tillverkar hon även egendesignade textila produkter.

    Kirsi Mattila, mästare i broderiyrket/konstbroderi, Stockholm

    Kirsi arbetar idag som konstbrodös på HV-ateljé i Stockholm där hon började direkt efter sin utbildning vid HV-skola. Innan hennes broderikarriär tog fart arbetade Kirsi som frisör men bestämde sig för att följa sitt hjärta och gå en textil utbildning. Det blev HV-Skola i Stockholm där hon upptäckte konstsömnaden och broderiets möjligheter.

    Just det fria broderiet är någonting som passar Kirsi eftersom man kan göra lite hur som helst och ändra och lägga till under arbetets gång. Samtidigt som det blandas med det exakta, där man behöver räkna varje stygn för att det ska bli rätt.

    Gunvor Johansson, mästare i handvävaryrket, Staffanstorp

    Gunvors passion är skånska konstvävnader där hon arbetar med dokumentation, mönsterritning och beskrivningar av de skånska konstvävnaderna för att bevara och föra vidare kunskapen om gamla vävtekniker. Gunvor har skrivit boken Väv skånska allmogevävnader som nu är översatt till engelska med utökat innehåll och på väg till tryckning.

    Tillsammans med textilkonstnär Kristina Lindkvist utför Gunvor Johansson beställningsarbeten på kyrkotextilier. Gunvor färgar, väver, broderar och monterar skrudar, det vill säga mässhakar, stolor, kalkdukar, altardukar med mera. Gunvor har utfört flera arbeten till Lunds domkyrka, S:t Olofs kyrka och flera församlingar inom Lunds stift.

    Anna Eriksson, mästare i broderiyrket/konstbroderi, Stockholm

    Anna Eriksson är utbildad vid HV-skola i Stockholm och sedan 2001 då hon fick sin examen från den treåriga textila hantverksutbildningen har hon arbetat som brodös på HV-ateljé i Stockholm.

    Anna arbetar med olika typer av textila beställningar där det oftast handlar om att översätta en skiss av en konstnär/formgivare till textil. Jobben skiljer sig åt och det kan till exempel vara en ridå, textil utsmyckning, fanor eller kyrkliga textilier. Parallellt med ateljéjobbet arbetar Anna som lärare i konstsömnad.
    Gesällbreven gick till:

    Maria Jufvas, Bromma

    Maria Jufvas tilldelas stora silvermedaljen och gesällbrev i handvävaryrket/konstväv för sin matta i ryateknik. Mattan har måtten 87 x 197 cm och är tätare knuten än en vanlig rya för att ge ett mjukare intryck. Utseendet är inspirerat av harlequinmönster.

    Maria tilldelas den stora silvermedaljen för mattans höga kvalitet både gällande formgivning och vävteknik, för den intressanta färgkombinationen och en fin mönsterbild. För att mattan rent vävtekniskt sätt är väl utförd och för att hon använder ryatekniken på ett spännande sätt. Maria har studerat på HV-skola och Capellagården.

    Lisa Juntunen Roos, Johanneshov

    Lisa har vävt sitt gesällprov i dräll och verket har hon valt att kalla för 0,3215. Det är måttet på den minsta byggstenen i vävens mönsteruppbyggnad. Lisa har valt dräll som teknik för att hon gillar de rena kontrasterande och rätvinkliga ytorna som skapas. Allt material har Lisa färgat för hand för att kunna styra över de olika nyanserna.

    Lisa Juntunen Roos gesällprov inom handvävaryrket är godkänt och utöver gesällbrevet tilldelas hon även lilla silvermedaljen för ett extra väl genomfört gesällprov. Lisa är utbildad vid HV-Skola, Capellagården och Grimslövs folkhögskola.

    Annika Söderström, Smedstorp

    Annika Söderström har för sitt gesällprov ”Tuppen” tilldelats gesällbrev och lilla silvermedaljen i handvävaryrket/konstväv. Tuppen är en bildväv i tuskaft med snärj- och plockteknik med måtten 100 x 188 cm.

    Annika har vävt i över 20 år, efter färdiga mönster och egna skisser. Annika är utbildad till vävlärare vid Uppsala universitet och har även studerat vid Sätergläntan Institutet för slöjd och hantverk, Fristads folkhögskola och Mora Folkhögskola.

    Karen Sato, Japan

    Karen Sato har vävt ett täcke i opphämta till sitt gesällprov. Hennes gesällprov inom handvävaryrket är godkänt. Karen studerade äldre mönster från Skåne, Blekinge och Halland speciellt ett livstycke ur Nordiska muséets samlingar. Färgerna är fem nyanser av blått på vit linbotten där Karen har inspirerats av snön, isen och vinterns ljus. Karen färgade garnerna till täcket själv. Karen har studerat den treåriga vävutbildningen på Sätergläntan Institutet för slöjd och hantverk.

    Ask Bjørlo, Stockholm

    Ask Bjørlo har tilldelats gesällbrev i handvävaryrket. Som sitt gesällprov valde Ask att väva en väggbonad med tekniken beiderwand, en form av dubbelväv med ett skikt i tät tuskaft och ett andra skikt med gles varp för färgade inslag. Asks intresse för växter har alltid varit stort och det är just växter han har valt att inspireras av vid val av motiv. Ask har bland annat studerat vid HV-Skola och Nyckelvicksskolan.

    Dietrich Staemmler, Tyskland

    Dietrich Staemmler har tilldelats gesällbrev i Slöjdaryrket – trä. Som gesällprov tillverkade Dietrich en stol, salladsbestick och en verktygslåda. Dietrich är möbelsnickare i grunden och utbildades som lärlig under tre år i Tyskland. Efter avklarat gesällbrev i möbelsnickaryrket i Tyskland, genomförde han en gesällvandring genom norra Europa. Efter att han drivit eget företag i Dresden i två år, gick Dietrich den tvååriga träutbildningen på Sätergläntan Institutet för slöjd och hantverk.

     

    Källa:Hemslöjden

    • Text: Maria Lindqvist
    • Foto: Hemslöjden
    Tweet
  • En ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik.
    2026-07-15 22:44

    Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik

    En ny busslinje - Kiruna och Narvik gör det enklare att resa mellan Sverige och Norge. Det innebär en förbättrad tillgänglighet.

  • Blomsterhjärtat i Göteborg. Juni månad var positiv för besöksnäringen i staden.
    2026-07-15 22:04

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En ökad internationell efterfrågan skapar goda förutsättningar.

  • Hospitality insights - Utbildningar för besöksnäringen
    2026-07-14 17:45

    Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan

    Företag i besöksnäringen kan lyfta fram outnyttjade resurser genom att ge personalen möjlighet att utbilda sig på arbetstid, det är en bra investering

  • Göta Kanal - besöksnäring
    2026-07-13 03:48

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026

    Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • Almedalen 2026 - tisdagen
    2026-07-13 01:32

    Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga

    Sammanställning av de två första dagarna av Almedalsveckan 2026 utifrån Turismnytts och Jakob Norrbys perspektiv med benägen hjälp av AI

  • Stöten i Sälen
    2026-07-12 20:55

    Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!

    Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröstning där svenska skidorter tävlar om åtråvärda titlar

  • Starkt bokningsläge på camping
    2026-07-12 20:42

    Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025

    69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret 2025

  • AI-genererad bild av hur den nya backen kan komma att se ut i vinter när SkiStar har byggt klart den i Sälen.
    2026-07-09 22:07

    SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen

    Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.

  • Johanna Ögren, Head of Marketing, Arctic Sweden Visitors Board. Hon ska leda deras nya Business Intelligence team.
    2026-07-08 21:53

    Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring

    Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.

  • På bilden från diplomutdelningen ser vi Anna Ohlin Ek, VD för Destination Läckö-Kinnekulle AB och ordförande i delområdesjuryn, Theres Sahlström, kommunstyrelsens ordförande i Skövde kommun, Amanda Oskarsson från Lotus Hotel Group/Billingehus, Emma Wiezel, enhetschef för Billingens fritidsområde, samt Kristofer Svensson förbundsdirektör för Skaraborgs kommunalförbund och jurymedlem.
    2026-07-08 21:18

    Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026

    Billingen Skövde och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv. Nomineringen lyfter ett framgångsrikt samarbete.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-07-07 09:23

      ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Et...

    • 2026-07-08 21:53

      Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring

      Arctic Sweden Visitors Board tar nästa steg i arbetet med att stärka besöksnäringens internation...

    • 2026-07-08 21:18

      Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026

      Billingen Skövde och Billingehus har utsetts till Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv...

    • 2026-07-09 22:07

      SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen

      Inför vintern 2026/2027 satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. Satsningarna bygger på vad gä...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet