onsdag 9 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
    • Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli
    • Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland
    • Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset
  • Platsannonser:
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • 2015-11-08 20:31

    Här är de som fick gesällbrev inom hantverk

    Under onsdagens ceremoni delades de första gesällbreven ut till aktiva inom hemslöjden i Blå Hallen i Stockholms stadshus.

    Det blev både mästare och gesäller inom handvävning, träslöjd och broderi  men också frisörer, urmakare och skomakare som var på plats fr att mottaga bevis och medaljer på sin yrkesskicklighet.

    Det är Hemslöjden som bedömer vem som skall belönas med ett gesäll- eller mästarbrev. Sedan är det Sveriges Hantverksråd som utfärdar brevet som gäller internationellt. Ett mästarbrev är det högsta beviset på en persons yrkesskicklighet inom ett hantverksyrke. Ett av kraven för att få ett mästar- eller gesällbrev är att man har arbetat minst 10.000 timmar inom yrket.

    Mästarbreven gick till:

    Åsa Martinsson, mästare i handvävaryrket, Visby

    Åsa Martinsson är utbildad på Väfskolan i Borås där hon hade Ulla Cyrus-Zetterström som lärare. Därefter tog hon en fil.kand. vid Uppsala universitet med etnologi, arkeologi och konstvetenskap. Inom vävningen har hon främst arbetet med formgivning och vävning av kyrkotextil. Hennes första stora uppdrag var att göra en biskopskåpa till Visby domkyrka.

    Efter drygt 30 års yrkesverksamhet som egen företagare med egen ateljé har Åsa börjat koncentrera sig på den medeltida inredningstextilen. De återskapade medeltida miljöerna saknar i stort sett textilier, vilket är någonting Åsa vill ändra på med sin handvävning och visa upp att medeltiden var en textilrik period.

    Kristin Enström, mästare i handvävaryrket/konstvävare, Stockholm

    Kristin Enström driver egen textilateljé och har över 16 års erfarenhet av konstvävningsuppdrag och andra beställningsjobb med avancerade textila tekniker som anställd på HV-ateljé i Stockholm. Där har Kristin också utfört stora renoverings- och monteringsjobb av äldre och nyproducerade textila verk. Idag tillverkar hon även egendesignade textila produkter.

    Kirsi Mattila, mästare i broderiyrket/konstbroderi, Stockholm

    Kirsi arbetar idag som konstbrodös på HV-ateljé i Stockholm där hon började direkt efter sin utbildning vid HV-skola. Innan hennes broderikarriär tog fart arbetade Kirsi som frisör men bestämde sig för att följa sitt hjärta och gå en textil utbildning. Det blev HV-Skola i Stockholm där hon upptäckte konstsömnaden och broderiets möjligheter.

    Just det fria broderiet är någonting som passar Kirsi eftersom man kan göra lite hur som helst och ändra och lägga till under arbetets gång. Samtidigt som det blandas med det exakta, där man behöver räkna varje stygn för att det ska bli rätt.

    Gunvor Johansson, mästare i handvävaryrket, Staffanstorp

    Gunvors passion är skånska konstvävnader där hon arbetar med dokumentation, mönsterritning och beskrivningar av de skånska konstvävnaderna för att bevara och föra vidare kunskapen om gamla vävtekniker. Gunvor har skrivit boken Väv skånska allmogevävnader som nu är översatt till engelska med utökat innehåll och på väg till tryckning.

    Tillsammans med textilkonstnär Kristina Lindkvist utför Gunvor Johansson beställningsarbeten på kyrkotextilier. Gunvor färgar, väver, broderar och monterar skrudar, det vill säga mässhakar, stolor, kalkdukar, altardukar med mera. Gunvor har utfört flera arbeten till Lunds domkyrka, S:t Olofs kyrka och flera församlingar inom Lunds stift.

    Anna Eriksson, mästare i broderiyrket/konstbroderi, Stockholm

    Anna Eriksson är utbildad vid HV-skola i Stockholm och sedan 2001 då hon fick sin examen från den treåriga textila hantverksutbildningen har hon arbetat som brodös på HV-ateljé i Stockholm.

    Anna arbetar med olika typer av textila beställningar där det oftast handlar om att översätta en skiss av en konstnär/formgivare till textil. Jobben skiljer sig åt och det kan till exempel vara en ridå, textil utsmyckning, fanor eller kyrkliga textilier. Parallellt med ateljéjobbet arbetar Anna som lärare i konstsömnad.
    Gesällbreven gick till:

    Maria Jufvas, Bromma

    Maria Jufvas tilldelas stora silvermedaljen och gesällbrev i handvävaryrket/konstväv för sin matta i ryateknik. Mattan har måtten 87 x 197 cm och är tätare knuten än en vanlig rya för att ge ett mjukare intryck. Utseendet är inspirerat av harlequinmönster.

    Maria tilldelas den stora silvermedaljen för mattans höga kvalitet både gällande formgivning och vävteknik, för den intressanta färgkombinationen och en fin mönsterbild. För att mattan rent vävtekniskt sätt är väl utförd och för att hon använder ryatekniken på ett spännande sätt. Maria har studerat på HV-skola och Capellagården.

    Lisa Juntunen Roos, Johanneshov

    Lisa har vävt sitt gesällprov i dräll och verket har hon valt att kalla för 0,3215. Det är måttet på den minsta byggstenen i vävens mönsteruppbyggnad. Lisa har valt dräll som teknik för att hon gillar de rena kontrasterande och rätvinkliga ytorna som skapas. Allt material har Lisa färgat för hand för att kunna styra över de olika nyanserna.

    Lisa Juntunen Roos gesällprov inom handvävaryrket är godkänt och utöver gesällbrevet tilldelas hon även lilla silvermedaljen för ett extra väl genomfört gesällprov. Lisa är utbildad vid HV-Skola, Capellagården och Grimslövs folkhögskola.

    Annika Söderström, Smedstorp

    Annika Söderström har för sitt gesällprov ”Tuppen” tilldelats gesällbrev och lilla silvermedaljen i handvävaryrket/konstväv. Tuppen är en bildväv i tuskaft med snärj- och plockteknik med måtten 100 x 188 cm.

    Annika har vävt i över 20 år, efter färdiga mönster och egna skisser. Annika är utbildad till vävlärare vid Uppsala universitet och har även studerat vid Sätergläntan Institutet för slöjd och hantverk, Fristads folkhögskola och Mora Folkhögskola.

    Karen Sato, Japan

    Karen Sato har vävt ett täcke i opphämta till sitt gesällprov. Hennes gesällprov inom handvävaryrket är godkänt. Karen studerade äldre mönster från Skåne, Blekinge och Halland speciellt ett livstycke ur Nordiska muséets samlingar. Färgerna är fem nyanser av blått på vit linbotten där Karen har inspirerats av snön, isen och vinterns ljus. Karen färgade garnerna till täcket själv. Karen har studerat den treåriga vävutbildningen på Sätergläntan Institutet för slöjd och hantverk.

    Ask Bjørlo, Stockholm

    Ask Bjørlo har tilldelats gesällbrev i handvävaryrket. Som sitt gesällprov valde Ask att väva en väggbonad med tekniken beiderwand, en form av dubbelväv med ett skikt i tät tuskaft och ett andra skikt med gles varp för färgade inslag. Asks intresse för växter har alltid varit stort och det är just växter han har valt att inspireras av vid val av motiv. Ask har bland annat studerat vid HV-Skola och Nyckelvicksskolan.

    Dietrich Staemmler, Tyskland

    Dietrich Staemmler har tilldelats gesällbrev i Slöjdaryrket – trä. Som gesällprov tillverkade Dietrich en stol, salladsbestick och en verktygslåda. Dietrich är möbelsnickare i grunden och utbildades som lärlig under tre år i Tyskland. Efter avklarat gesällbrev i möbelsnickaryrket i Tyskland, genomförde han en gesällvandring genom norra Europa. Efter att han drivit eget företag i Dresden i två år, gick Dietrich den tvååriga träutbildningen på Sätergläntan Institutet för slöjd och hantverk.

     

    Källa:Hemslöjden

    • Text: Maria Lindqvist
    • Foto: Hemslöjden
    Tweet
  • Livrustkammaren 2026 - besöksnäring
    2026-09-07 04:52

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026

    Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter

  • Sigtuna - Rådhuset sommar
    2026-09-06 22:59

    Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli

    Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)

  • Cykelbuss på Unionsleden - Visit Värmland
    2026-09-06 22:42

    Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland

    Genom ett Interreg-projekt får gäster på cykelleden Unionsleden smidig transport tillbaka till startpunkten i ett samarbete initierat av Visit Värmland

  • Höga Kusten Friluftsteater färdigställdes sommaren 2023 och har sedan dess lockat besökare från hela Sverige.
    2026-09-06 19:00

    Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset

    Nu står det klart att Höga Kusten Friluftsteater är Västernorrlands kandidat till Stora turismpriset 2026.

  • Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026.
    2026-09-05 17:15

    De vann Placebrander of the Year 2026

    Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms skärgård.

  • Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för hotell i Sverige enligt Visita.
    2026-09-05 15:41

    Visita – en rekordsommar för svenska hotell

    Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för svenska hotell enligt statistik från Visita.

  • Volleyboll-EM 2026 i Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
    2026-09-04 15:47

    Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras

    Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.

  • Den 17 augusti började Ann-Charlotte Rickne arbeta för East Sweden Convention Bureau.
    2026-09-04 15:14

    Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland

    Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.

  • Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken från Tillväxtverket pekar mot att antalet gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.
    2026-09-02 21:33

    Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli

    Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken pekar mot att gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.

  • Antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10% i juni 2026 jämfört med juni året innan (svenska gäster +5%, utländska gäster +18%).
    2026-09-02 21:08

    En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten

    Tillväxtverkets statistik visar att antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10 procent i juni 2026 jämfört med 2025.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Transportföretagen – Flyg för tillväxt – men på vilka villkor?
      2026-09-23
      • Stockholm
      • www.transportforetagen.se/utbildningar-och-event/flyg-for-tillvaxt--men-pa-vilka-villkor/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-08-31 05:53

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Mu...

    • 2026-08-30 17:13

      Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige

      14 249 923 gästnätter registrerades i Sverige under juli 2026 enligt Tillväxtverkets statistik. Det är 509 578 fl...

    • 2026-08-30 21:23

      Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus

      Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Här finn...

    • 2026-08-30 16:31

      Glaskogen blir testbädd i ett innovationsprojekt inom naturturism

      I takt med den växande naturturismen riskerar fler naturområden att utsättas för mer slitage från besökare. Genom...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet