torsdag 30 juli 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige
    • Karta med 206 besöksmål ska locka fler att upptäcka Sveriges kulturarv
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
    • SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Huvudbild av utställningen Häxor som använder AI.
    2024-02-27 14:17

    Häxor – en ny utställning har premiär på Kalmar Slott

    En overkligt verklig upplevelse – som rymmer både sanning och fantasi. Så kan man beskriva den nyproducerade utställningen Häxor, som handlar om de svenska häxprocesserna. Den öppnar på Kalmar Slott på Skärtorsdagen.

    “Utställningen kommer bli spektakulär och våra besökare kommer att få kliva in i en liten by i Älvdalen en mörk sommarnatt år 1668 – precis när den första häxan går på vattnet!” Säger Erik Gullberg, utställningsdesigner och producent.

    Häxor – en ny utställning har premiär på Kalmar Slott

    Har använt artificiell intelligens för att skapa de bilder som visas

    Utställningen Häxor berättar om verkliga händelser ur historien och om människor som har levt på riktigt. Men den berättar också om myter och låter fantasin ta stor plats. Utgångspunkten är år 1668 när ”Det stora oväsendet” inleddes. Plötsligt anklagades kvinnor för häxeri och samvaro med djävulen. Kungen sände ut en trolldomskommission som hade rätt att utmäta dödsstraff och häxbålen flammade upp över hela landet. Innan oväsendet tystnade hade yxan och elden släckt närmare 300 kvinnoliv.

    Den cirka 700 kvadratmeter stora utställningen är skapad av Pompe Hedengren och Erik Gullberg. Texterna är skrivna av Cecilia Düringer.

    När häxprocesserna rasade fanns ingen konstnär som skildrade livet på landsbygden. Inte heller någon fotograf, eftersom den moderna kameran uppfanns först tvåhundra år senare. Utställningsproducenterna har därför använt artificiell intelligens för att skapa de bilder som visas.

    “Det här måste ju vara den första historiska utställningen i Sverige som skapats med hjälp av AI. Så vi får möta många av de kvinnor som fick sätta livet till under den svenska häxprocessen.” Säger Pompe Hedengren, som är konstnärlig ledare.

    Utställningen kommer att vandra vidare till fler besöksmål

    Utställningen Häxor är nyproducerad och har sin premiär på Kalmar Slott. Under åren som kommer ska den sedan vandra vidare till fler besöksmål. På Kalmar Slott kommer besökarna, förutom utställningen i sig, även få uppleva en guidning som handlar om regionens häxprocesser och en dramatisering som levandegör historien. Det kommer också finnas en avdelning som riktar sig till barn.

    “Vi är väldigt glada över att få arbeta med en så spännande utställningsproducent och över att vi har fått vara delaktiga i skapandeprocessen. Häxor kommer inte att likna någonting vi tidigare har visat på slottet och lyfter fram en viktig del av vår historia som vi kan lära oss mycket av. I anslutning till utställningen kommer vi att erbjuda allt från historiska föreläsningar till aktiviteter för grupper och företag. Precis som vid utställningen Monet & Friends Alive kommer vi också att erbjuda en tillgänglighetsanpassad visning.” Säger Meg Nömgård, slottschef, Kalmar Slott.

    Utställningen Häxor visas på Kalmar Slott mellan den 28 mars och 3 november 2024. En pressvisning kommer att äga rum den 27 mars.

    Häxor – en ny utställning har premiär på Kalmar Slott

    • Text: Destination Kalmar
    • Foto: AI (promptografi av Pompe Hedengren)
    Tweet
  • Åres linbana. Visit Sweden meddelar att juni 2026 blev den bästa junimånaden hittils i Sverige gällande gästnätter.
    2026-07-30 19:59

    Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige

    Turismstatistik visar att juni 2026 blev den starkaste junimånaden i Sverige någonsin. Det beror på flera faktorer enligt Visit Sweden.

  • Statens fastighetsverk har släppt en karta “Välkommen till din historia” med 206 besöksmål runt om i Sverige.
    2026-07-30 19:16

    Karta med 206 besöksmål ska locka fler att upptäcka Sveriges kulturarv

    Statens fastighetsverk har i sommar släppt en karta som pekar ut 206 besöksmål i Sverige som på olika sätt berättar historia.

  • Trappen upp till Margaretas blomstergata - besöksnäring
    2026-07-27 02:18

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026

    Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • SHL-klubbarna bidrar till samhället på många sätt
    2026-07-26 21:18

    SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna

    Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder

  • En lugn campingmorgon. Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro enligt en undersökning.
    2026-07-26 15:14

    Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro

    Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.

  • Jan Wiborg, talare på Busstorget, med en elturistbuss. Turistbussar lyser än så länge med sin frånvaro gällande elektrifieringen. Vad beror det på?
    2026-07-26 14:37

    Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?

    Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?

  • Finnlines deltog under både Almedalsveckan och finska motsvarigheten SuomiAreena för att bidra till diskussionen om sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
    2026-07-24 22:35

    Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap

    Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.

  • En person som badar i Riddarfjärden, Stockholm. Visit Sweden skriver att värmeböljan i Europa väcker frågor om coolcation-turism till Sverige.
    2026-07-23 22:16

    Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination

    Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.

  • Haparandas stationshus är en historisk symbol för stadens roll som gränsnod. Nu får den ny aktualitet när persontågen från Finland återvänder till Norrbotten.
    2026-07-21 22:05

    Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti

    Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.

  • En löpare springer längs en bana vid O-ringen, omgiven av åskådare och träd. Evenemanget återvänder till Göteborg den 19-25 juli.
    2026-07-21 17:10

    O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen

    Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Augustifesten i Norrköping 13-15 augusti
      2026-08-13
      • Norrköping
      • visit.norrkoping.se/se-och-gora/evenemangskalender/evenemang-augusti-2026/augustifesten
    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-07-21 17:10

      O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen

      Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...

    • 2026-07-21 22:05

      Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti

      Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten innebär det en hist...

    • 2026-07-23 22:16

      Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination

      Den extrema sommarvärmen i stora delar av Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål. E...

    • 2026-07-27 02:18

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet