-
Häxor – en ny utställning har premiär på Kalmar Slott
En overkligt verklig upplevelse – som rymmer både sanning och fantasi. Så kan man beskriva den nyproducerade utställningen Häxor, som handlar om de svenska häxprocesserna. Den öppnar på Kalmar Slott på Skärtorsdagen.
“Utställningen kommer bli spektakulär och våra besökare kommer att få kliva in i en liten by i Älvdalen en mörk sommarnatt år 1668 – precis när den första häxan går på vattnet!” Säger Erik Gullberg, utställningsdesigner och producent.

Har använt artificiell intelligens för att skapa de bilder som visas
Utställningen Häxor berättar om verkliga händelser ur historien och om människor som har levt på riktigt. Men den berättar också om myter och låter fantasin ta stor plats. Utgångspunkten är år 1668 när ”Det stora oväsendet” inleddes. Plötsligt anklagades kvinnor för häxeri och samvaro med djävulen. Kungen sände ut en trolldomskommission som hade rätt att utmäta dödsstraff och häxbålen flammade upp över hela landet. Innan oväsendet tystnade hade yxan och elden släckt närmare 300 kvinnoliv.
Den cirka 700 kvadratmeter stora utställningen är skapad av Pompe Hedengren och Erik Gullberg. Texterna är skrivna av Cecilia Düringer.
När häxprocesserna rasade fanns ingen konstnär som skildrade livet på landsbygden. Inte heller någon fotograf, eftersom den moderna kameran uppfanns först tvåhundra år senare. Utställningsproducenterna har därför använt artificiell intelligens för att skapa de bilder som visas.
“Det här måste ju vara den första historiska utställningen i Sverige som skapats med hjälp av AI. Så vi får möta många av de kvinnor som fick sätta livet till under den svenska häxprocessen.” Säger Pompe Hedengren, som är konstnärlig ledare.
Utställningen kommer att vandra vidare till fler besöksmål
Utställningen Häxor är nyproducerad och har sin premiär på Kalmar Slott. Under åren som kommer ska den sedan vandra vidare till fler besöksmål. På Kalmar Slott kommer besökarna, förutom utställningen i sig, även få uppleva en guidning som handlar om regionens häxprocesser och en dramatisering som levandegör historien. Det kommer också finnas en avdelning som riktar sig till barn.
“Vi är väldigt glada över att få arbeta med en så spännande utställningsproducent och över att vi har fått vara delaktiga i skapandeprocessen. Häxor kommer inte att likna någonting vi tidigare har visat på slottet och lyfter fram en viktig del av vår historia som vi kan lära oss mycket av. I anslutning till utställningen kommer vi att erbjuda allt från historiska föreläsningar till aktiviteter för grupper och företag. Precis som vid utställningen Monet & Friends Alive kommer vi också att erbjuda en tillgänglighetsanpassad visning.” Säger Meg Nömgård, slottschef, Kalmar Slott.
Utställningen Häxor visas på Kalmar Slott mellan den 28 mars och 3 november 2024. En pressvisning kommer att äga rum den 27 mars.

- Text: Destination Kalmar
- Foto: AI (promptografi av Pompe Hedengren)
-
Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33
Östersund tar ytterligare steg i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) och placerar sig i år på plats 33.
-
10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
År 2016 lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals kommit sjövägen för att upptäcka Höga Kusten.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
Mest om Flyg, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Destination samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön via QR-koder på utsmyckade elskåp.
-
Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism
2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.
-
Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld
För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenupplevelsen Oceana kommer att kännas för framtida gäster.
-
Nya toppnoteringar för svenska campingplatser 2026
Gästnätter på svenska campingplatser var 12 711 144 under sommaren. En ökning med tre % jämfört med 2025 enligt Svensk Camping.
-
Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta
Den 29 september lanserade Visit Sweden sin globala marknadsföringskampanj. Denna gång är det en resebyrå för introverta.
-
Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
Den statliga utredningen om våra flygplatser och flyget som transportslag är klar och lämnad till regeringen - Här får ni sammanfattningen och kommentarer
-
Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras
Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
Den sedan länge emotsedda statliga utredningen om våra flygplatser, och för all del också flyget som transportsla...
-
Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta
Den 29 september lanserade Visit Sweden sin nya globala marknadsföringskampanj för att attrahera...
-
Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld
För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenvärlden Oceana kommer att...
-
Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism
2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt under sommar...
-
-
Gästbloggare
-