-
Häxor – en ny utställning har premiär på Kalmar Slott
En overkligt verklig upplevelse – som rymmer både sanning och fantasi. Så kan man beskriva den nyproducerade utställningen Häxor, som handlar om de svenska häxprocesserna. Den öppnar på Kalmar Slott på Skärtorsdagen.
“Utställningen kommer bli spektakulär och våra besökare kommer att få kliva in i en liten by i Älvdalen en mörk sommarnatt år 1668 – precis när den första häxan går på vattnet!” Säger Erik Gullberg, utställningsdesigner och producent.

Har använt artificiell intelligens för att skapa de bilder som visas
Utställningen Häxor berättar om verkliga händelser ur historien och om människor som har levt på riktigt. Men den berättar också om myter och låter fantasin ta stor plats. Utgångspunkten är år 1668 när ”Det stora oväsendet” inleddes. Plötsligt anklagades kvinnor för häxeri och samvaro med djävulen. Kungen sände ut en trolldomskommission som hade rätt att utmäta dödsstraff och häxbålen flammade upp över hela landet. Innan oväsendet tystnade hade yxan och elden släckt närmare 300 kvinnoliv.
Den cirka 700 kvadratmeter stora utställningen är skapad av Pompe Hedengren och Erik Gullberg. Texterna är skrivna av Cecilia Düringer.
När häxprocesserna rasade fanns ingen konstnär som skildrade livet på landsbygden. Inte heller någon fotograf, eftersom den moderna kameran uppfanns först tvåhundra år senare. Utställningsproducenterna har därför använt artificiell intelligens för att skapa de bilder som visas.
“Det här måste ju vara den första historiska utställningen i Sverige som skapats med hjälp av AI. Så vi får möta många av de kvinnor som fick sätta livet till under den svenska häxprocessen.” Säger Pompe Hedengren, som är konstnärlig ledare.
Utställningen kommer att vandra vidare till fler besöksmål
Utställningen Häxor är nyproducerad och har sin premiär på Kalmar Slott. Under åren som kommer ska den sedan vandra vidare till fler besöksmål. På Kalmar Slott kommer besökarna, förutom utställningen i sig, även få uppleva en guidning som handlar om regionens häxprocesser och en dramatisering som levandegör historien. Det kommer också finnas en avdelning som riktar sig till barn.
“Vi är väldigt glada över att få arbeta med en så spännande utställningsproducent och över att vi har fått vara delaktiga i skapandeprocessen. Häxor kommer inte att likna någonting vi tidigare har visat på slottet och lyfter fram en viktig del av vår historia som vi kan lära oss mycket av. I anslutning till utställningen kommer vi att erbjuda allt från historiska föreläsningar till aktiviteter för grupper och företag. Precis som vid utställningen Monet & Friends Alive kommer vi också att erbjuda en tillgänglighetsanpassad visning.” Säger Meg Nömgård, slottschef, Kalmar Slott.
Utställningen Häxor visas på Kalmar Slott mellan den 28 mars och 3 november 2024. En pressvisning kommer att äga rum den 27 mars.

- Text: Destination Kalmar
- Foto: AI (promptografi av Pompe Hedengren)
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.
-
Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
-
Gastronomiskt ledarskap – för dig som vill ta nästa steg i köket
Utbildningen för dig som redan arbetar i restaurangbranschen och vill utvecklas utan att behöva lämna jobbet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Denna nyhetsfattiga vecka är det mest om Boende, Flyg och Evenemang
-
Visita – Svensk hotellmarknad går mot rekordsommar
I juli 2026 ökade logiintäkterna med cirka 12 procent. Samtidigt ökade antalet belagda hotellrum med 4 procent jämfört med 2025
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrott och profilresor och arrangerade träningsläger i Trelleborg som genererade över 1.000
-
Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering
Genom att koppla samman r360, Inlet och LivionKey har Branäs minskat det manuella arbetet och skapat ett säkrare mer skalbart ankomstflöde
-
Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter
Sigtuna Möte är en uppskattad sensommarmarknad har sina rötter från 1912. Traditionen återupplivades 1972 och har sedan dess vuxit varje år
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Den här veckan gästas Kalmar av tusentals triathleter från olika delar av världen. Det är dags för Sverig...
-
Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering
När de traditionella receptionsfunktionerna togs bort blev ankomsten smidigare för gästen. Bakom kulisser...
-
Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter
Sigtuna Möte sensommarmarknad har sina rötter i det sista jordbruksmöte som hölls i Sigtuna stad 1912. Traditione...
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Nytt rekord för gästnätter i Trelleborg Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrot...
-
-
Gästbloggare
-