-
Hela Göta kanal klassas nu som en nationell cykelled
Nu står det klart att hela Göta kanal klassas som nationell cykelled, Sveriges sjunde i ordningen. Därmed kvalitetssäkras samtliga sträckor längst den 220 kilometer långa kanalen upplevelsemässigt, säkerhetsmässigt och servicemässigt för sommarens cyklande turister.
Alla sträckor längs kanalen kvalitetssäkras
Lagom till Göta kanals 200-årsfirande har Väghållningsmyndigheten och Trafikverket godkänt kanalen som nationell cykelled.
Det innebär att alla sträckor längs kanalen kvalitetssäkras upplevelsemässigt, med fokus på cyklisternas säkerhet och service. Dessutom sätts enhetlig och tydlig skyltning upp längs sträckan och inom kort kommer också det cykelrelaterade utbudet på leden att utökas.
“Vilken födelsedagspresent för Göta kanal! Vi har länge satsat på cykelbesökarna, men nu kommer förhoppningsvis ännu fler att vilja uppleva den vackra och varierande leden längs kanalen.” Säger Roger Altsäter, VD på Göta kanalbolag.
En mycket uppskattad cykeldestination
Göta kanal sträcker sig 220 kilometer – varav 87 bilfria – mellan Mem i Norrköpings kommun och Sjötorp i Mariestads kommun.
Redan idag är Göta kanal en uppskattad cykeldestination med mer än 100 000 besökande cyklister per år. Längs med kanalen finns sex cykeluthyrare och för den som vill kombinera cykling med boende och mat finns flera valmöjligheter.
Läs mer om Göta kanal som en cykeldestination här.
Sveriges sju nationella cykelleder
1. Kattegattleden (390 km)
Kattegattleden är Sveriges första nationella cykelled. Den sträcker sig från Göteborg i norr till Helsingborg i söder.2. Sydostleden (274 km)
Sydostleden går genom Småland till kustlandskapet i Österlen i Skåne.3. Sydkustleden (260 km)
Sydkustleden sträcker sig från Simrishamn till Helsingborg.4. Unionsleden (350 km)
Unionsleden sträcker sig från Karlstad till Moss i Norge.5. Ätradalsleden (200 km)
Ätradalsleden sträcker sig från Falköping och Falkenberg.6. Vänerleden (640 km)
Vänderleden är uppdelad i etapper som sträcker sig mellan Karlstad-Mariestad, Mariestad-Vänersborg, Vänersborg-Åmål och Åmål-Karlstad. Leden knyter också an till Sveriges sjunde nationella cyckelled.7. Göta kanal (220 km)
Göta kanal är Sveriges sjunde nationella cykelled som sträcker sig från Mem i Östergötland till Sjötorp i Västergötland.- Text: Göta kanalbolag AB
- Foto: Göta kanalbolag AB
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen
Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar Östersund steg i arbetet för en mer hållbar destination.
-
Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige
Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.
-
Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line
Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En händelserik augusti drev efterfrågan och tillväxt.
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Under årets Captains Cruise med Nordic Tourism Collective diskuterades viktiga frågor för nordisk turism med skärgården som inramning
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
Skellefteå Airport i projekt för framtidens regionalflyg
Tillsammans med organisationer från sju länder ska Skellefteå Airport bidra till att utveckla lö...
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Teknik, marknadsförändringar, hållbarhet och ansvaret för att värna våra destinationer stod i centrum när den nor...
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de god...
-
-
Gästbloggare
-