-
Höga Kusten på topp 3 bland platser svenskar helst vill besöka
Var får besökarna det trevligaste bemötandet? Jo, i Höga Kusten, visar en ny gästundersökning som Research One genomfört på uppdrag av SNDMO (Swedish Network of Destination Management Organisations).
Höga Kusten har också tagit sig in och landat på plats tre för städer/platser besökare helst vill resa till, endast Stockholm och Göteborg kommer före.
Vissa besöksmål klarade sig bättre än andra
Undersökningen ”Resa i Sverige 2020” har genomförts efter en annorlunda sommar. Den syftar bland annat till att följa upp coronapandemins effekter på resandet i Sverige under 2020. Över 7 000 personer har deltagit i undersökningen och 38 olika städer/platser är med i studien.
Sommaren 2020 var sommaren då svenskarna semestrade på hemmaplan. Inte minst i Höga Kusten där rekordmånga semestrade i juli. Enligt undersökningen klarade sig fyra olika kategorier av besöksmål/destinationer sig bättre än andra.
♦ Naturturismdestinationer.
♦ Sol- och baddestinationer, främst vid kusten.
♦ Mindre besöksmål på landsbygden.
♦ Klassiska resmål som ligger högt upp i svenskarnas kollektiva medvetande.”När reselättnaderna kom i mitten på juni anade vi att Höga Kustens erbjudande med stora ytor och storslagen natur skulle locka besökare. Alla vi som jobbar inom besöksnäringen har lagt och lägger mycket fokus på att Höga Kusten ska vara ett tryggt, säkert och välkomnande resmål.” Säger Maria Lundkvist, Verksamhetsledare för Höga Kusten Turistservice.
Bästa bemötandet i Höga Kusten
Ett fint kvitto på att Höga Kusten Turistservice är duktiga på värdskap är att de nyligen vann ”Bästa Värdskap inom Besöksservice 2020.” Ett nytt pris som delas ut av Visita och Besöksservicerådet.
Destinationens goda värdskap syns även i undersökningen och Höga Kusten toppar listan när det kommer till trevligast bemötande. Gällande atmosfären hamnar Höga Kusten på en hedrande andra plats efter Öland.
”Tillsammans med näringen har vi länge arbetat med ett gott värdskap. Därför är det extra glädjande att se att undersökningen visar att ett trevligt bemötande hamnar på första plats när det kommer till faktorer som påverkar vilken plats/stad man semestrar i.” Fortsätter Maria.”Fantastiskt bra betyg som vi alla kan vara stolta över. Näringen i Höga Kusten med restauranger, boenden och aktivitetsbolag lägger, speciellt i dessa tider, ner all sin tid och hjärta i verksamheterna och på att ge besökarna en positiv upplevelse. Det här visar att våra besökare ser och uppskattar det.” Säger Mikael Englund, Verksamhetsledare för Höga Kusten Turism.
Höga Kustens besökare vill återvända
Det mesta tyder på att svenskarna i huvudsak kommer att semestra i Sverige även sommaren 2021. På frågan vilken plats/stad man helst vill åka tillbaka till hamnar Höga Kusten på en andra plats med 4,4 av 5 möjliga.
”Fantastiskt kul! Nöjda besökare kommer tillbaka. Det här betyget visar att det ambassadörskap Högakustenborna ger våra besökare och det värdskap näringen och Höga Kusten Turistservice visar är uppskattat av våra besökare – och något utöver det vanliga. Tillsammans skapar vi en atmosfär som är väldigt viktig när svensken väljer resmål.” Avslutar Mia Karlsson, VD Höga Kusten Destinationsutveckling.
- Text: Höga Kusten Destinationsutveckling
- Foto: Fredrik Lewander
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konk...
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analyse...
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend på Tylebäck Hotell & Konferens...
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping är en medlemsägd bransch- och marknadsföringsorganisation som samlar drygt 300 ca...
-
-
Gästbloggare
-