-
Hon vill leverera kvalitativa hotelltjänster i Västerås
Rayhan Ermis är ny Vd och Hotelldirektör för det nya Steam Hotel i Västerås.
Rayan kommer närmast från ABB i Västerås där hon varit globalt ansvarig för utveckling av tjänsteerbjudanden på ABB FACTS Customer Service och projektledning av kraftprojekt i Irak. Hon har också arbetat för Eltek, Delta Group och Ericsson. Rayhan har också arbetat utomlands, i Istanbul.
Annan branscherfarenhet viktigt
”- Rayhan är en drömrekrytering för Steam och ESS Group. Vi älskar hotellbranschen men vi älskar alla andra branscher mer. Skämt åsido, Rayhans erfarenheter från den internationella arenan, komplex försäljning och arbete med stora team och intressenter är precis vad vi behöver. Jag är så glad för att hon efter 20 år inom ABB, Ericsson och andra internationella bolag väljer att komma till oss på Steam Hotel,” säger Jonas Stenberg VD ESS Group.
Vill leverera hotelltjänster med kvalité
”- Det här känns fantastiskt spännande. Och det är med stor ödmjukhet som jag tar mig an den här rollen för ett varumärke som så snabbt blivit så omtalat. Vid första anblick kan det låta konstigt att gå från kraftindustri och telekom till Steam Hotel och hotellbranschen, men för mig har det blivit naturligt att lämna min komfortzon och anta nya utmaningar. Steam Hotel är redan ett globalt varumärke och jag tror att det finns en del insikter från våra svenska storbolag som vi kan låna ifrån för att få Steam Hotel till att bli ett hotell i världsklass. Det spelar ingen roll om ens produkt är bäst, den måste levereras med en tjänstekvalitet som är kompromisslös och det är det jag brinner för”, berättar Rayhan.
Ser framemot många samarbeten
”- Boende och företag verksamma i Västerås ska känna sig stolta. Jag är redan stolt! Steam Hotel är en viktig komponent för att ta Västerås från industristad till en kosmopolitisk metropol och handelscentrum. Kan låta stort men tillsammans med övriga drivna, innovativa och modiga aktörer i staden så ser jag mycket ljust på den resan. Nu kör vi Västerås!!” avslutar Rayhan Ermis.
Rayhan tillträder sin tjänst som Vd och Hotelldirektör den 5 november då introduktionen startar med praktikperiod på Ystad Saltsjöbad, Falkenberg Strandbad samt Hotel Pigalle och Hotel Bellora i Göteborg.
Källa: ESS Group- Text: Maria Lindqvist
- Foto: ESS Group
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Visita uppmanar alla kommuner i Sverige att öppna upp för utökade serveringstider under sommarens fotbolls-VM.
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan enligt Tillväxtverket. Svensk Turism kommenterar.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konk...
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analyse...
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend på Tylebäck Hotell & Konferens...
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping är en medlemsägd bransch- och marknadsföringsorganisation som samlar drygt 300 ca...
-
-
Gästbloggare
-
