-
Hon vill leverera kvalitativa hotelltjänster i Västerås
Rayhan Ermis är ny Vd och Hotelldirektör för det nya Steam Hotel i Västerås.
Rayan kommer närmast från ABB i Västerås där hon varit globalt ansvarig för utveckling av tjänsteerbjudanden på ABB FACTS Customer Service och projektledning av kraftprojekt i Irak. Hon har också arbetat för Eltek, Delta Group och Ericsson. Rayhan har också arbetat utomlands, i Istanbul.
Annan branscherfarenhet viktigt
”- Rayhan är en drömrekrytering för Steam och ESS Group. Vi älskar hotellbranschen men vi älskar alla andra branscher mer. Skämt åsido, Rayhans erfarenheter från den internationella arenan, komplex försäljning och arbete med stora team och intressenter är precis vad vi behöver. Jag är så glad för att hon efter 20 år inom ABB, Ericsson och andra internationella bolag väljer att komma till oss på Steam Hotel,” säger Jonas Stenberg VD ESS Group.
Vill leverera hotelltjänster med kvalité
”- Det här känns fantastiskt spännande. Och det är med stor ödmjukhet som jag tar mig an den här rollen för ett varumärke som så snabbt blivit så omtalat. Vid första anblick kan det låta konstigt att gå från kraftindustri och telekom till Steam Hotel och hotellbranschen, men för mig har det blivit naturligt att lämna min komfortzon och anta nya utmaningar. Steam Hotel är redan ett globalt varumärke och jag tror att det finns en del insikter från våra svenska storbolag som vi kan låna ifrån för att få Steam Hotel till att bli ett hotell i världsklass. Det spelar ingen roll om ens produkt är bäst, den måste levereras med en tjänstekvalitet som är kompromisslös och det är det jag brinner för”, berättar Rayhan.
Ser framemot många samarbeten
”- Boende och företag verksamma i Västerås ska känna sig stolta. Jag är redan stolt! Steam Hotel är en viktig komponent för att ta Västerås från industristad till en kosmopolitisk metropol och handelscentrum. Kan låta stort men tillsammans med övriga drivna, innovativa och modiga aktörer i staden så ser jag mycket ljust på den resan. Nu kör vi Västerås!!” avslutar Rayhan Ermis.
Rayhan tillträder sin tjänst som Vd och Hotelldirektör den 5 november då introduktionen startar med praktikperiod på Ystad Saltsjöbad, Falkenberg Strandbad samt Hotel Pigalle och Hotel Bellora i Göteborg.
Källa: ESS Group- Text: Maria Lindqvist
- Foto: ESS Group
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Båtsamlingarna på Bassholmen är Årets Arbetslivsmuseum 2027
Båtsamlingarna på Bassholmen i Bohuslän tilldelas utmärkelsen Årets Arbetslivsmuseum 2027 för sitt bevarandearbete.
-
Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award
Nu uppmärksammas restaurangen Granö Beckasin. De är nominerade till Norrland Gastronomy Award 2026, kategori Vildmark.
-
Rekordår för kongresser i Jönköping 2027
Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert & Kongress nästa år, fler än något tidigare år sedan huset invigdes 1990.
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Populärt inslag på solsemestern. Nu kommer All Inclusive till svenska fjällen via SkiStar. Konceptet lanseras i Sälen i vinter.
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Sedan slutet av augusti kan svenska företag annonsera direkt i ChatGPT. På Fjällbyrån har vi under den fö...
-
Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november
I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område fö...
-
-
Gästbloggare
-
