-
Hon vill leverera kvalitativa hotelltjänster i Västerås
Rayhan Ermis är ny Vd och Hotelldirektör för det nya Steam Hotel i Västerås.
Rayan kommer närmast från ABB i Västerås där hon varit globalt ansvarig för utveckling av tjänsteerbjudanden på ABB FACTS Customer Service och projektledning av kraftprojekt i Irak. Hon har också arbetat för Eltek, Delta Group och Ericsson. Rayhan har också arbetat utomlands, i Istanbul.
Annan branscherfarenhet viktigt
”- Rayhan är en drömrekrytering för Steam och ESS Group. Vi älskar hotellbranschen men vi älskar alla andra branscher mer. Skämt åsido, Rayhans erfarenheter från den internationella arenan, komplex försäljning och arbete med stora team och intressenter är precis vad vi behöver. Jag är så glad för att hon efter 20 år inom ABB, Ericsson och andra internationella bolag väljer att komma till oss på Steam Hotel,” säger Jonas Stenberg VD ESS Group.
Vill leverera hotelltjänster med kvalité
”- Det här känns fantastiskt spännande. Och det är med stor ödmjukhet som jag tar mig an den här rollen för ett varumärke som så snabbt blivit så omtalat. Vid första anblick kan det låta konstigt att gå från kraftindustri och telekom till Steam Hotel och hotellbranschen, men för mig har det blivit naturligt att lämna min komfortzon och anta nya utmaningar. Steam Hotel är redan ett globalt varumärke och jag tror att det finns en del insikter från våra svenska storbolag som vi kan låna ifrån för att få Steam Hotel till att bli ett hotell i världsklass. Det spelar ingen roll om ens produkt är bäst, den måste levereras med en tjänstekvalitet som är kompromisslös och det är det jag brinner för”, berättar Rayhan.
Ser framemot många samarbeten
”- Boende och företag verksamma i Västerås ska känna sig stolta. Jag är redan stolt! Steam Hotel är en viktig komponent för att ta Västerås från industristad till en kosmopolitisk metropol och handelscentrum. Kan låta stort men tillsammans med övriga drivna, innovativa och modiga aktörer i staden så ser jag mycket ljust på den resan. Nu kör vi Västerås!!” avslutar Rayhan Ermis.
Rayhan tillträder sin tjänst som Vd och Hotelldirektör den 5 november då introduktionen startar med praktikperiod på Ystad Saltsjöbad, Falkenberg Strandbad samt Hotel Pigalle och Hotel Bellora i Göteborg.
Källa: ESS Group- Text: Maria Lindqvist
- Foto: ESS Group
-
Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
Brinner du för att kommunicera en plats? Ta chansen att bli vikarierande kommunikatör hos Upplev Norrköping.
-
Ny trendspaning från Visit Sweden visar ett förändrat resebeteende
Den alltmer osäkra bilden av världen förändrar människors syn på resande. Det visar Visit Sweden trendspaning för 2026.
-
Ny strategi: Kryssningar som verktyg för att utveckla Kalmar
Kryssningar ger inte bara intäkter till regionens besöksnäring. De kan också vara ett verktyg för att utveckla platsen enligt Kalmar.
-
Ett misslyckat bröllop får revansch med drömbröllop i Katrineholm
Nu ger Katrineholm ett par vars stora dag inte blev riktigt som planerat chansen att göra om sitt bröllop.
-
Matmomsen sänks men komplexiteten ökar – en uppdatering
Så navigerar ni rätt från dag ett - Vi har tagit hjälp av vår samarbetspartner Grant Thornton för att ge er lite vägledning
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 13 2026
Mest under Destination, Möten/Event samt Utmärkelser och Initiativ
-
Till salu: Fjällhotell i attraktivt läge – Tärnaby
Nu finns möjlighet att förvärva ett charmigt och välkänt fjällhotell i hjärtat av Tärnaby, Tärnaby Fjällhotell, med närhet till skidbacke och storslagen fjällnatur
-
SkiStar – Påsken samlar familjeaktiviteter, tävlingar och afterski
På SkiStar destinationer i Sverige väntar ett brett påskprogram med vårskidåkning, familjeaktiviteter, tävlingar och livescener.
-
Här är de nominerade i Svenska Mötespriset 2026
De bästa av de bästa ska koras i Svenska Mötespriset. Syftet är att Svenska Möten vill lyfta mötesplatser och personer.
-
Vad gör egentligen en liten ort eller by attraktiv att bo och leva på?
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl och Fjällbyrån har tagit fram en enkät för att ta reda på varför vissa platser utvecklas bättre än andra.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sveriges destinations-, evenemangs- och möteskompetens samlas i en gemensam förening
Vid årsmötet den 19 mars 2026 bildades Svenska Destinationsföreningen genom en sammanslagning av Svenska Destinat...
-
SkiStar lanserar tågresor till Sälenfjällen i samarbete med Snälltåget
Inför vintersäsongen 2026/27 introducerar SkiStar, i samarbete med Snälltåget, ...
-
Vad gör egentligen en liten ort eller by attraktiv att bo och leva på?
Det är en fråga vi på Fjällbyrån ofta återkommer till i vårt arbete med platsutveckling och besöksnäring. Inte mi...
-
Destination Jönköping nominerade i Gyllene Hjulet 2026
Destination Jönköping har nominerats i kategorin ”Årets hållbara eventdestination” i Gyllene Hju...
-
-
Gästbloggare
-
