-
Ny hotelldirektör, Quality Hotel Nacka
Jessica Carlde tillträder som ny hotelldirektör på Quality Hotel Nacka, Stockholm.
Säljproffs som brinner för hotelldriftsfrågor
”- Vi är stolta över att få Jessica på plats med sin kompetens och kunskap till Nordic Choice Hotels. Jessica är ett säljproffs ut i fingerspetsarna och brinner för drift. Vi ser fram emot en ledare som vill driva Quality Hotel och Quality Hotel Nacka i synnerhet mot nya höjder fullt med energi, mod och begeistring. Arbetsglädje och ökad gästnöjdhet är fokus för oss, och det finns inga tvivel om att Jessica är rätt kvinna att ta det vidare”, säger Susanna Ståhl, Director of Operation Sverige och Danmark.
Jessice kommer närmast från rollen som Hotelldirektör på Comfort Hotel Stockholm. Hon har lång erfarenhet av hotelldrift från både enskilda hotell och inom hotellkoncernen.
”- Jag är stolt över att få ansvaret att vidareutveckla Quality Hotel Nacka och ser fram emot att jobba med ett gäng entusiastiska medarbetare och ledare på hotellet. Tillsammans ska vi fortsätta att ge våra gäster goda och glada hotellupplevelser”, säger Jessica Carlde.
Om Quality Hotel Nacka
Quality Hotel Nacka erbjuder boende och konferensmöjligheter intill Nacka naturreservatet och nära Stockholms skärgård. Hotellet ligger tio minuter från Stockholm city med bil och det går bra kollektiva kommunikationer dit.
På hotellet finns gratis gästparkering, relaxavdelning, bastu och inomhuspool.
Källa: Quality Hotels
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Quality Hotels
-
Island of Light är Västsveriges kandidat till Stora Turismpriset 2026
Turistrådet Västsverige har nominerat ljuskonstfestivalen Island of Light på Smögen som kandidat till Stora Turismpriset 2026.
-
Finnsirius firar tre år i trafik på linjen Sverige-Finland
Finnlines Superstar-fartyg Finnsirius firade tre år på rutten Kapellskär-Långnäs-Nådendal den 15 september 2026.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen
Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar Östersund steg i arbetet för en mer hållbar destination.
-
Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige
Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.
-
Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line
Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de god...
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Teknik, marknadsförändringar, hållbarhet och ansvaret för att värna våra destinationer stod i centrum när den nor...
-
Skellefteå Airport i projekt för framtidens regionalflyg
Tillsammans med organisationer från sju länder ska Skellefteå Airport bidra till att utveckla lö...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
-
Gästbloggare
-