-
Stor hotellsatsning av Winn Hotel Group lyfter Södertälje centrum
Hösten 2023 öppnar Clarion Hotel ett nytt hotell i Södertälje som kommer att drivas av Winn Hotel Group. Det blir hotellkedjans första i staden och målsättningen är att skapa stadens populäraste mötesplats.
Rätt hotell på rätt plats blir en katalysator för en stad. Den förändrar stadsbilden, den höjer stadspulsen – och den får stadens gäster och stadens invånare att mötas.
”Läget är perfekt. Mitt i centrum och direkt vid vattnet med strålande utsikt över sjön Maren och Södertälje kanal. Det här kommer tveklöst att göra Södertälje centrum mer attraktivt.” Säger Anders Junger, koncernchef för Winn Hotel Group. ”Staden har länge varit en mötesplats för olika kulturer och därför ska vi skapa ett hotell med internationell känsla som knyter samman det lokala Södertälje med det internationella.”
Starten på en expansiv fas
Stadsrum Fastigheter ligger bakom byggnaden. Cirka 8 600 kvm kommer att fördelas på 200 hotellrum, lobby & lounge, restauranger och barer, en stor uteservering, stor konferensyta samt träningsmöjligheter. En integrerad konsthall finns även med i planeringen.
Clarion Hotel i Södertälje är ett samarbete mellan Nordic Choice Hotels kedja Clarion Hotel och Winn Hotel Group. Winn Hotel Group kommer att driva hotellet. Satsningen i staden är starten på en expansiv fas för bolaget.
”Södertälje är världens huvudstad för mångfald och jag är därför oerhört glad över att vi tillsammans med Winn Hotel Group nu får möjlighet att öppna ett nytt fantastiskt hotell mitt i city. Det här är bra för alla som besöker stan och det är inte minst ytterligare ett tillskott till nöjesutbudet för Södertäljeborna.” Säger Nordic Choice Hotels ägare, Petter A Stordalen.
Clarion Hotel i centrala Södertälje öppnar sina portar hösten 2023.
- Text: Winn Hotel Groups & Nordic Choice Hotels
- Foto: FOJAB Arkitekter
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 52 2025
Mest om Boende, Flyg, Tåg samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Visit Sweden listar nyheter och upplevelser i Sverige 2026
Rävsafari, vintersim, glamping och jubileer är några exempel
-
A-Train välkomnar EQT som ny långsiktig ägare
A-Train AB är infrastrukturförvaltare av Arlandabanan och tågoperatör av Arlanda express
-
SJ slutar sälja Vys tågavgångar Stockholm-Karlstad-Oslo (uppdaterad med kommentar från SJ 29/12)
Hmm, man kan fundera på SJs bevekelsegrunder...
-
Digitalisering lyfter fram dolda kulturarv – nytt samarbetsprojekt startar 2026
Ska levandegöra kulturarvet i sydostregionen (Kalmar och Karlskrona)
-
Höga Kusten står värd för Placebranders Day i september 2026
Samlar alla som jobbar med platsutveckling och platsmarknadsföring i Höga Kusten 3-4 september 2026
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 51 2025
Mest under Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Visit Sweden har svaret: Hetast just nu – Midsommar (och jul…)
Visit Sweden har listat vilka sidor på sin globala sajt visitsweden.com som just nu har flest besökare
-
Svensk Handel: Husdjur, lego och tid tillsammans – det här önskar sig svenskarna i julklapp
Svensk Handel kan med nya siffror visa vad såväl barn som vuxna helst vill se under granen
-
Norrköping lättare att boka nästa år och Halmstad är redan igång
Plattformen GoTo HUB som redan används av flera destinationer blir nu också tillgänglig i Norrköping
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 51 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...
-
Norrköping lättare att boka nästa år och Halmstad är redan igång
Norrköping blir först ut i Östergötland med ett nytt stöd för besöksnäringen! Plattformen gör det lättare...
-
Visit Sweden har svaret: Hetast just nu – Midsommar (och jul…)
Just nu, så här strax innan jul, letar turister runt om i världen efter information om svenska vinterupplevelser-...
-
Svensk Handel: Husdjur, lego och tid tillsammans – det här önskar sig svenskarna i julklapp
Julhandeln är inne i sin mest intensiva fas, och runt om i landet sitter fortfarande människor och funde...
-
-
Gästbloggare
-