-
Internationell språktävling med resevinster till Sverige
Visit the Country of the Originals är Visit Swedens digitala, internationella språktävling som nu sjösätts i Tyskland, Nederländerna och Storbritannien.
Tävlingen går ut på att filma sig själv när man uttalar ett antal kända, svenska begrepp utifrån ett digitalt manus. Detta är uppföljningen av den internationellt prisade marknadsföringskampanjen ”Discover the Originals” om platserna bakom IKEA-produktnamnen.
Kommer att spridas via olika medier
Den mycket uppskattade, dock lätt egensinniga turistbyråchefen i gul regnjacka, som genom skådespelaren Klara Zimmergren medverkar i den tidigare kampanjen, återkommer även i denna fortsättning för att utlysa tävlingen.
Det blir en helt igenom digital kampanj, med bas på sajterna vistsweden.com. vistsweden.de, vistsweden.nl.
Tävlingen kommer att spridas via köpta, egna och förtjänade medier; Facebook, Instagram, via influencers och press. Kampanjperioden sträcker sig mellan 22 augusti – 30 september.
Fyra exklusiva resor till Sverige
I vinstpotten för tävlingen ligger fyra exklusiva resor för vardera två personer till bland annat några av platserna i reklamkampanjen: Lofsdalen (Jämtland/Härjedalen), Västmanland (Västerås/Mälaren), Bolmen (Småland) och Västsverige (Göteborg/Bohuslän).
Vinnarna utses av en jury som består av representanter från Visit Sweden, Destination Småland, Västmanland Tourism, Destination Lofsdalen och West Sweden Tourist Board.
Kampanjen är framtagen och producerad tillsammans med Forsman & Bodenfors och Mindshare. Läs mer om kampanjen här.
Bakgrund:
I första delen av Visit Swedens turistlandskampanj: Discover the Originals, försöker Visit Sweden återta svenska platsnamn som IKEA lånat till sina produkter och gjort mer kända än platserna i sig. Läs mer om det här.
Den första marknadsföringskampanjen har nått ut till över 1,7 miljarder mottagare genom över 600 artiklar i internationell press, över 300 blogginlägg och cirka 300 tweets. Kampanjen har nått långt bortom de länder som först var tänkt. Bland annat även till Nya Zeeland och Japan i öst till Chile, Colombia och Venezuela i väst.
- Text: Visit Sweden
- Foto: Visit Sweden
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Mikael på Invite svarar på frågor om den digitala gästresan
Vad gör dig till rätt person i din position? Min styrka är att jag förstår besöksnäringen från ...
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Tjuvholmen tävlas ut – en av fem öar i den internationella satsningen I Visit Swedens globala ka...
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
När sportlovsveckorna nu är i full gång på de svenska fjälldestinationerna ställs logistik och gästupplev...
-
SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved
SJ har sedan december 2025 kört ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved på försök. Responsen från re...
-
-
Gästbloggare
-