-
Internationell språktävling med resevinster till Sverige
Visit the Country of the Originals är Visit Swedens digitala, internationella språktävling som nu sjösätts i Tyskland, Nederländerna och Storbritannien.
Tävlingen går ut på att filma sig själv när man uttalar ett antal kända, svenska begrepp utifrån ett digitalt manus. Detta är uppföljningen av den internationellt prisade marknadsföringskampanjen ”Discover the Originals” om platserna bakom IKEA-produktnamnen.
Kommer att spridas via olika medier
Den mycket uppskattade, dock lätt egensinniga turistbyråchefen i gul regnjacka, som genom skådespelaren Klara Zimmergren medverkar i den tidigare kampanjen, återkommer även i denna fortsättning för att utlysa tävlingen.
Det blir en helt igenom digital kampanj, med bas på sajterna vistsweden.com. vistsweden.de, vistsweden.nl.
Tävlingen kommer att spridas via köpta, egna och förtjänade medier; Facebook, Instagram, via influencers och press. Kampanjperioden sträcker sig mellan 22 augusti – 30 september.
Fyra exklusiva resor till Sverige
I vinstpotten för tävlingen ligger fyra exklusiva resor för vardera två personer till bland annat några av platserna i reklamkampanjen: Lofsdalen (Jämtland/Härjedalen), Västmanland (Västerås/Mälaren), Bolmen (Småland) och Västsverige (Göteborg/Bohuslän).
Vinnarna utses av en jury som består av representanter från Visit Sweden, Destination Småland, Västmanland Tourism, Destination Lofsdalen och West Sweden Tourist Board.
Kampanjen är framtagen och producerad tillsammans med Forsman & Bodenfors och Mindshare. Läs mer om kampanjen här.
Bakgrund:
I första delen av Visit Swedens turistlandskampanj: Discover the Originals, försöker Visit Sweden återta svenska platsnamn som IKEA lånat till sina produkter och gjort mer kända än platserna i sig. Läs mer om det här.
Den första marknadsföringskampanjen har nått ut till över 1,7 miljarder mottagare genom över 600 artiklar i internationell press, över 300 blogginlägg och cirka 300 tweets. Kampanjen har nått långt bortom de länder som först var tänkt. Bland annat även till Nya Zeeland och Japan i öst till Chile, Colombia och Venezuela i väst.
- Text: Visit Sweden
- Foto: Visit Sweden
-
20 nya anledningar att besöka Göteborg 2026
Från aktiviteter och middagar, till ett brett utbud av nya festivaler och evenemang – det finns gott om skäl att ta sikte på Göteborg 2026.
-
Nu lanseras Ulricehamn på recept – allt du behöver för återhämtning och livskvalitet
I höstas lyfte Visit Sweden fram Sverige som första landet i världen som kan skrivas ut på recept och nu lyfts Ulricehamn fram som ett koncentrat
-
Hållbarhet som drivkraft – och behovet av inspiration i en tid av ökade krav
Greentime bjuder in till en inspirationsdag den 9 mars
-
Debattartikel: Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas
Platsen ska ges den roll den förtjänar
-
Floriane lever sin barndomsdröm – Horses of Taiga är årets ekoturismpristagare
Ekoturismpriset delas ut av Naturturismföretagen i samband med Grand Travel Award
-
Hertz Sverige avslutar 2025 med tillväxt i nästan alla segment
Hertz summerar 2025 med en stabil omsättning om ca 1,48 miljarder SEK. Omsättningen ökar i samtliga segment utom ett.
-
Sverige stärker sin attraktionskraft som turistland i Global Soft Power Index 2026
Sverige placerar sig på plats 13 globalt och behåller sin position som Nordens starkaste nation inom soft power
-
Destination Läckö-Kinnekulle i toppskiktet när svenskarna rankar Sveriges resmål
I den nationella undersökningen Resa i Sverige 2025 hamnar Läckö-Kinnekulle på plats 6 av totalt 42 destinationer i Sverige
-
Nordfjord Hotell visar vägen: smart energistyrning och digital gästresa ger mer tid till gästen
Med hjälp av Invite har hotellet effektiviserat sina rutiner, minskat energiförbrukningen och frigjort värdefull tid som nu kan läggas på värdskap och upplevelser
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 4 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter och Stöd/Insatser/Initiativ/Utmärkelser
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 4 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Utländska besökare och turism – Sveriges fjärde största tjänsteexport: +39% sedan år 2019
När Sveriges export till och med kvartal tre 2025 sammanställs, är besökare och turister från utlandet Sv...
-
Sälen efter snöfallet – starka förutsättningar inför sportlovet och ända fram till påsk
De senaste veckorna har det fallit rikligt med nysnö i Sverige, och prognosen pekar på fortsatt vintervä...
-
Polska vinterresenärer upptäcker Skellefteå
Allt fler polacker väljer att resa till Skellefteå även för vinterupplevelser. Genom Ryanairs linje mellan Gdansk...
-
-
Gästbloggare
-