-
Jenny Moore blir ny försäljningschef på Jula Hotell
Jula Hotell fortsätter satsa på konferenser och events. Jenny Moore har rekryterats som ny försäljningschef med särskilt ansvar för satsningen.
”Jag ser fram emot att jobba med teamet på Jula Hotell och tillsammans med dem driva kundupplevelsen och försäljningsprocessen framåt.” Säger Jenny Moore.
Jenny ser fantastiska möjligheter för hotellkoncernen
Jenny Moore är bosatt i Stockholm med sin familj och bestämde sig tidigt i livet för vad hon ville arbeta med. Hon har aldrig haft anledning att tvivla och har tillbringat hela sitt yrkesliv i olika roller inom hotell. Närmast kommer Jenny från jobbet som Head of Sales på Tott Group.
”Det känns både kul och spännande att få kliva in på en ny arbetsplats. Mina tio år på Tott Group har varit utvecklande för mig, både som människa och ledare. Men när jag fick frågan om jag ville börja jobba på Jula Hotell kändes det helt rätt att tacka ja.” Säger Jenny. ”Jula Hotell vill hitta en unikitet i varje anläggning och lyfta det som ger en särprägel. Jag ser fram emot att vidareutveckla det konceptet. Priset är fortsatt viktigast när man bokar konferens men anläggningens läge och omgivningar blir allt viktigare. Här ser jag fantastiska möjligheter för Jula Hotell och jag är övertygad om att vi tillsammans kommer att nå nya höjder.”
Kommer stärka Jula Hotell både på kort och lång sikt
Mikaela Grundström, VD för Jula Hotell, är mycket nöjd över rekryteringen:
”Jag är oerhört glad att hälsa Jenny välkommen till oss på Jula Hotell. Hennes gedigna bakgrund i kombination med hennes varma personlighet och starka driv gör henne till en självklar person för uppdraget. Jenny kommer in med nya idéer och arbetssätt som kommer stärka oss både på kort och lång sikt. Jag är övertygad om att hennes erfarenhet och kompetens kommer ta oss ytterligare steg i rätt riktning.”
Jenny Moore tillträder tjänsten som försäljningschef den 6 november.
Jula Hotell är Jula Holdingkoncernens hotellverksamhet. Inget hotell är det andra likt i hotellkedjan. De samlar Skara Konsthotell, Skara Stadshotell, Gyllene Uttern och Gysinge Herrgård – fyra utmärkta destinationer för en semester.
- Text: Jula Hotell
- Foto: Jula Hotell
-
Trollhättan Action Week – en folkfest med rörelse i fokus
Årets Trollhättan Action Week har dragit igång. Under 21-30 augusti förvandlas staden till en mötesplats för atleter och publik.
-
Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
Nuvarande VD Malin går över från en renodlad operativ roll till en strategisk befattning i styrelsen därför söker man nu hennes efterträdare, en affärsdriven och kommersiell VD
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026
Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev unika ETC Solpark i Katrineholm.
-
Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg
Evenemang är varumärkesstärkande och hjälper samhället på flera nivåer. Pehr Palm från Visit Trelleborg har skrivit en krönika.
-
Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang
Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Nu har det uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime.
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.
-
Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
Hotell- och resortsystemet Moder är finalist i en av turismbranschens mest ansedda innovationstävlingar i kategorin Operational Streamlining,
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 12 år och 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg in i en helt ny del av...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Fortfarande glest mellan pressmeddelandena. Mest är det und...
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar summerar en stark sommarsäsong 2026 där intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen f...
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad V...
-
-
Gästbloggare
-