-
Jula Hotell förvärvar anrika Gysinge Herrgård
Jula Hotell växer ytterligare. Anrika Gysinge Herrgård blir den växande hotellkedjans fjärde anläggning.
“Gysinge Herrgård har stor potential. Det ligger mycket vackert vid en fors i nedre Dalälven, med fastigheter i bra skick. Vi bygger vår hotellkedja på bra känsla och härlig karaktär, där passar Gysinge Herrgård perfekt.” Säger Karl-Johan Blank, ägare och koncernchef i Jula Holdingkoncernen.
Ser möjligheter i att utveckla herrgården
Jula Hotell, som är en del av Jula Holdingkoncernen, tar över Gysinge Herrgård den 10 januari 2022. Målsättningen är att starta upp en ny hotellverksamhet, på samma sätt som tidigare bedrivits i fastigheten.
“Vi ser fantastiska möjligheter i att utveckla Gysinge Herrgård vidare. Platsen är strategiskt bra med landsbygd i vacker natur, och samtidigt, genom närhet till väg 56, lättillgängligt från större städer som exempelvis Stockholm, Uppsala, Gävle, Sandviken, Falun, Borlänge, m.fl.” Säger Mikaela Grundström, VD för Jula Hotell.
Fantastisk natur och fina anläggningar
Gysinge Herrgård ligger även nära Färnebolandets nationalpark och på fastigheten finns ett välbesökt Naturrum.
“Jag blev verkligen förtjust när jag såg Gysinge Herrgård första gången, det ligger fantastiskt vackert och har jättefina anläggningar för konferenser, bröllop och fester. Här finns även bra möjligheter till utomhusaktiviteter med bl.a. vandring, träning, cykling, fiske, jakt, etc. Vi fick snabbt bra kontakt med PRO. Personligen är jag mån om att ta hand om den här typen av äldre fastigheter. Då kan vi fortsätta att värna det som byggts upp, samtidigt som vi kan utveckla fastigheten vidare för framtida generationer. Hela anläggningen är på cirka 7000 kvadratmeter med totalt cirka 75 hotellrum, det fina caféet ”Udden”, restaurang ”Orangeriet”, samt många konferensrum med olika karaktär och fina lokaler för festligheter.” Säger Karl-Johan Blank.
Jula Hotell satsar på fortsatt expansion
Gysinge Herrgård ägdes tidigare av PRO, och drevs då som folkhögskola och kursgård. 2019 utvecklades även en hotellverksamhet.
“PRO:s styrelse beslöt enhälligt i maj att påbörja en försäljning, som nu har skett. Detta känns mycket bra, eftersom vi gör det med en seriös köpare som också i fortsättningen vill ha samarbete med oss i PRO. Folkhögskolan blir hyresgäst hos Jula Hotell, och skolans styrelse får teckna erforderliga kontrakt för den fortsatta verksamheten. Köparen har från allra första början uttalat ett stort intresse för Folkhögskolan, och att den blir kvar.” Säger Christina Tallberg, ordförande Pensionärernas riksorganisation, PRO.
“Vi vill fortsätta det fina samarbetet med folkhögskolan, och vi välkomnar ett fortsatta bra samarbete med PRO. Målsättningen är nu att starta upp verksamheten så fort som möjligt, med befintlig personal. Rekrytering av en ny platschef (vakant p.g.a. pensionering) startar omgående.” Säger Mikaela Grundström.
Jula Hotell har siktet inställt på fortsatt expansion och söker aktivt efter fastigheter med rätt potential.
- Text: Jula AB
- Foto: Jula AB
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder
-
Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro
Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.
-
Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?
Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?
-
Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap
Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
Den 1 september tar Cecilia Lind och Isabel Hamilton över verksamheten i fastigheten vid Åre torg som tidigare ha...
-
Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni
I juni 2026 ökade antalet belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Logiintäkterna ökad...
-
-
Gästbloggare
-