-
Hur skall privat skärgårdstrafik kunna konkurrera med kommunal?
I många år har Cinderellabåtarna, som ägs och drivs av Strömma Turism, konkurrerat med det landstingsägda Waxholmsbolaget.
På Waxholmsbolaget hemsida står det:
”Waxholmsbolaget ansvarar för den kollektiva landstingssubventionerade sjötrafiken i Stockholms skärgård och hamn. Bolaget ska utforma sjötrafiken för en levande skärgård året runt.”
Ojämn konkurrens gör att skärgårdstrafik dras ned
Men när folk som har köpt SL-kortet kan åka gratis med Waxholmsbolagets båtar under lågsäsong samtidigt som man får betala för att åka med privatägd trafik så blir det en ojämn konkurrens.
Strömma turism och sjöfart är ett av de bolagen som inte har något kontrakt med Waxholmsbolaget. Därför tvingas man nu att sälja Cinderellabåtarna. Lidande blir både bolaget, de anställda som blir av med jobbet och destinationen Sandhamn som nu förlorar sin enda direktlinje med Stockholm.
Oron är stor på Sandhamn inom alla branscher men speciellt för hotell-/och konferensföretag och restauranger.
Några rederier överlever
De bolag som har kontrakt med Waxholmsbolaget kommer att kunna driva sin trafik vidare utan att påverkas ekonomiskt:
”-För oss är det här positivt eftersom vi har kontrakt med Waxholmsbolaget. Med det systemet så kanske fler börjar åka med oss”, säger Rickard Levin, Vd på Madam Rederi som trafikerar bland annat Sollenkroka, Möja, Stavsnäs och Nämndö.
Många frågetecken kring skärgårdstrafik
Bland politikerna i landstinget tror man inte att direkttrafiken mellan Stockholm och skärgården är hotad. Man välkomnar alla aktörer att diskutera frågan.
Gustav Hemming, skärgårdslandstingsrådet uttalar sig:
”- Det är inte mitt och landstingets ansvar att garantera privata rederiers trafik. Vi har redan gjort en stor anpassning genom att undanta hela sommartrafiken. Jag har svårt att tro att det är särskilt många resenärer som väljer att åka buss till Stavsnäs för att ta sig till Sandhamn bara för att spara in de här pengarna under lågsäsongen. När det gäller Möjabåtarna är restiden betydligt längre för landstingets båtar efter som vi har ett samhällsansvar att trafikera en massa bryggor på vägen. Strömma kan ju åka raka vägen mot målet”.Fartygen som är till salu
Fartygen Cinderellabåtarna är till salu för drygt 16, 8 miljoner kronor styck. Djurgårdsvarvet är anlitat för att hantera försäljningen men där tror man att båtarna kommer att säljas till utlandet.
Källa: NVP.se
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Strömma Turism & Sjöfart
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...
-
-
Gästbloggare
-