-
Klart för ett nytt hotell i Katarinahuset vid Slussen
Atrium Ljungberg har tecknat avtal med norska hotellkedjan Citybox Hotels om närmare 4 000 kvadratmeter i Katarinahuset i Slussen. Hotellet blir kedjans första i Sverige och beräknas öppna under våren 2024 i den ikoniska byggnaden.
Stärker sin position på den nordiska marknaden
Hotellkedjan Citybox Hotels startades 2006 och har i dagsläget 6 hotell i Norge, Estland och Belgien. Tillväxttakten är hög med målsättning att ha etablerat 60 nya hotell i europeiska storstäder till slutet av 2030.
Konceptet håller hög designnivå och fokuserar på funktion och hållbarhet med effektiva, moderna lösningar och ett prisvärt erbjudande. De är exempelvis en av de första hotellaktörerna som ersatt traditionella receptionsdiskar med terminaler där gästerna checkar in själva.
“Äntligen har vi hittat den perfekta platsen i Stockholm! Katarinahuset ligger precis vid Gamla stan och har mycket goda förbindelser med all kollektivtrafik, vilket är utmärkt för våra gäster. Vi kunde inte missa möjligheten att öppna ett hotell i ett så unikt läge, tillsammans med en aktör som Atrium Ljungberg.” Säger Martin Smith-Sivertsen, ordförande i Citybox Hotels. “Genom avtalet för Citybox Stockholm stärker vi vår position på den nordiska marknaden och tar ett viktigt steg mot att bli en av de ledande hotellkedjorna i Europa inom budgetsegmentet.”
Modernt hotellkoncept med höga ambitioner
Slussen har varit en central plats sedan Stockholm grundades och nya Slussen utvecklas nu från trafiklösning till mötesplats. Bilar och bussar flyttar under mark medan kajstråk, torg och en park växer fram. Mitt i Slussen ligger ikoniska Katarinahuset som nu byggs om och moderniseras. Här utvecklas moderna kontor som nu kompletteras med hotell om 104 rum.
“Citybox Hotels är ett spännande och modernt hotellkoncept med riktigt höga ambitioner. Genom nytänkande lösningar kan de erbjuda sina gäster moderna, funktionella och prisvärda hotellrum i stadens absoluta centrum. Att de nu väljer Katarinahuset för sitt första hotell i Sverige säger mycket om nya Slussens attraktivitet. Hotellet blir ett utmärkt komplement till den mix av moderna företag som väljer att etablera sig här.” Säger Camilla Waxin, Leasing Manager på Atrium Ljungberg.
Hyresavtalet är ett så kallat grönt hyresavtal
Hyresavtalet är ett så kallat grönt hyresavtal – en överenskommelse mellan hyresvärd och hyresgäst om gemensamma åtgärder för att behålla eller förbättra lokalens miljömässiga prestanda. Annordia har varit rådgivare till Atrium Ljungberg i processen.
Katarinahuset har en total uthyrbar area om cirka 25 000 kvadratmeter med ett årligt hyresvärde om cirka 144 mkr exklusive tillägg. Efter genomförda uthyrningar uppgår fastighetens ekonomiska uthyrningsgrad till cirka 52 procent. De första hyresgästerna har nu flyttat in i huset som i sin helhet beräknas stå färdigt under mitten av 2023.
- Text: Atrium Ljungberg
- Foto: Mattias Bardå
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 06 -26
Mest under Destination, Boende, samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Visita: Ökat resande inom Sverige 2026
Var femte svensk planerar att åka på fler inrikes fritidsresor under 2026 än vad de gjorde under 2025, visar en undersökning från Visita
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
PLATS-tracking skapar en löpande bild av hur besökare och prioriterade målgrupper upplever en plats, med mätningar av bland annat rekommendationsvilja, nöjdhet, besöksintention och drivkrafter
-
SkiStar – starkt snöläge inför sportlovet i Åre och Vemdalen
SkiStar fortsätter utveckla sina destinationer. Bland annat genom en vindsäker förbindelse i Åre och ett utbyggt skidområde i Vemdalen.
-
Stufvenäs Gästgifveri är Årets upplevelseskapare i Kalmar
Motiveringen (del av): Stufvenäs Gästgifveri har utvecklats till en modern upplevelsedestination och är en förebild inom besöksnäringen
-
Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal
Från Nyköpings fjärdar, genom Östersjöns skärgårdar och vidare in i Göta kanal med slussning till Söderköping
-
Magnus Sundling ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board
Den 16 mars tillträder erfarne Magnus Sundling som ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board.
-
Skidsporten gör det igen! Vad undrar ni? Åker hållbart!
Världscupen i telemark i Trillevallen genomförs med en tydlig satsning på hållbart flygbränsle. Skidsporten visar att omställningen kan genomföras här och nu, i praktiken
-
Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025
Tillväxten av utländsk turism och resor till Sverige 2025 bidrar tydligt till stärkt svensk export och till Sveriges BNP.
-
Stena Line avvecklar färjelinjen Grenå – Halmstad
Fartyget Stena Nautica trafikerar linjen fram till den 30 april
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
20 nya anledningar att besöka Göteborg 2026
Från fartfylld sightseeing och skyhöga middagar, till ett brett utbud av nya festivaler, utställningar och idrott...
-
Historiskt rekordår för Stockholm – nära 16 miljoner gästnätter 2025
Under 2025 registrerades 15,969 miljoner gästnätter i Stockholms län, det högsta antalet någonsin. Rekord...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
VR tåg prisade för bästa inrikesresor på Grand Travel Award 2026
VR Snabbtåg kammade hem utmärkelsen ”Bästa Transport Inrikes” vid årets Grand Travel Award. Pris...
-
-
Gästbloggare
-