-
Konstmuseet som blir dubbelt så stort
Hallands konstmuseum ska byggas ut. Konstmuseet blir dubbelt så stort och får en ny park.
Konstmuseet invigdes redan 1933 och har ritats av arkitekten Ragnar Hjort. Museet ligger intill ån Nissan och Norre Katts park i Halmstad. På museet kan besökarna titta på en stor konstsamling av halländskt måleri, Söndrumskolonin, Halmstadsgruppen, Trea Ekström, GAN, OlleBærtling, Roj Friberg, Lotta Antonsson och mycket mer. Museet arrangerar också utställningar, stadsvandringar, program och pedagogisk verksamhet för skolan.
”- Museet uppfördes tidigt på trettiotalet och redan tio år efter invigningen startade diskussionen kring en utbyggnad. Nu blir det tillgängligare och attraktivare för alla, säger Magnus Persson”, projektledare på Forsen.
Bakom om- och tillbyggnaden står Region Halland tillsammans med Hallands Konstmuseum och Konst i Halland, ett regionalt resurscentrum. Konst i Halland arbetar med utvecklingsfrågor inom bild- och formkonstområdet i Halland.
Om- och tillbyggnaden finansieras av och sker i samarbete mellan Region Halland, Halmstads kommun och Stiftelsen Hallands Länsmuseer.
Till- och ombyggnaden av konstmuseet pågår och premiär är beräknad under år 2019.
Så kommer konstmuseet att se ut efter om- och tillbyggnaden
Hallands konstmuseum kommer att bli nästan dubbelt så stort som innan, man kommer att anlägga en ny park och öppna upp mot gångstråket längs ån Nissan.
Uppdraget att projektleda och byggleda arbetet har Forsen fått. Anlitad arkitektbyrå är White. Målet är att skapa en mötesplats med café, en ny hörsal och rum för utställningar och evenemang.
”- Utöver renovering av den befintliga byggnaden tillkommer en utbyggnad på 1 700 kvm med en ny huvudentré vänd mot staden och parkområdet vid Nissan. I den nya byggnaden planeras för reception, butik och ett café med uteservering med utsikt över vattnet”, säger Magnus Persson, Forsen.
Så fortskrider byggarbetet
Museibyggnaden har tömts på personal som tillfälligt har fått flytta till andra lokaler.
I mars 2017 gavs ett uppdrag till arkitekterna White att rita det nya museet. Bygglovsansökan lämnades in till Halmstads kommun i augusti 2017.
Under hösten har man förberett området inför den kommande byggnationen.
I november 2017 togs första spadtaget för nya Hallands Konstmuseum av representanter för de tre finansiärerna: Sven Palmkvist, Halmstads kommun; Lovisa Aldrin, Region Halland och Gunnel Bengtsson, Stiftelsen Hallands Länsmuseer.
Nu är området avstängt och pålningsarbetet har påbörjats.
Ökar möjligheterna till samarbete med andra museer
I museibyggnaden kommer man att skapa en flexibel ljussättning och akustik för att kunna anordna olika typer av utställningar. Man kommer även att ta stor hänsyn till lösningar för ventilation och avfuktning så att föremålen kan bevaras. Lokalerna kommer också att säkerhetsklassas enligt kammarkollegiets krav.
”- Detta gör det möjligt för museet att låna in konstverk och utställningar från andra museer och kunna visa upp dem för Halmstadborna, vilket är jättekul”, säger Jimmy Andersson på Halmstads kommun.
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Hallands konstmuseum
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 13 2026
Mest under Destination, Möten/Event samt Utmärkelser och Initiativ
-
Till salu: Fjällhotell i attraktivt läge – Tärnaby
Nu finns möjlighet att förvärva ett charmigt och välkänt fjällhotell i hjärtat av Tärnaby med närhet till skidbacke och storslagen fjällnatur
-
SkiStar – Påsken samlar familjeaktiviteter, tävlingar och afterski
På SkiStar destinationer i Sverige väntar ett brett påskprogram med vårskidåkning, familjeaktiviteter, tävlingar och livescener.
-
Här är de nominerade i Svenska Mötespriset 2026
De bästa av de bästa ska koras i Svenska Mötespriset. Syftet är att Svenska Möten vill lyfta mötesplatser och personer.
-
Vad gör egentligen en liten ort eller by attraktiv att bo och leva på?
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl och Fjällbyrån har tagit fram en enkät för att ta reda på varför vissa platser utvecklas bättre än andra.
-
Halmstad Tourist Center flyttar och blir Halmstad Turistinformation
Från och med april byter Halmstad Tourist Center namn till Halmstad Turistinformation och flyttar till Klammerdammsgatan 4.
-
Östersund lanserar ny strategi för framtidens platsutveckling
Östersund lanserar en ny strategi för upplevelse- och platsutveckling. Den tar avstamp i destinationens unika identitet.
-
Sveriges destinations-, evenemangs- och möteskompetens samlas i en gemensam förening
Svenska Destinationsföreningen samlar aktörer inom evenemang, möten och destinationsmanagement med målet att stärka Sveriges attraktionskraft som destination – både nationellt och internationellt
-
Färgstark konst och skådespel på Kalmar Slott i sommar
Stora färgstarka skulpturer som sprider tankeväckande budskap om lycka. Skådespel och guidade turer. Kalmar Slott laddar för sommaren.
-
Planerna för Ostindiefararen – nytt upplevelsecenter föreslås vid Masthuggskajen
Greencarrier presenterar planer på en permanent kajplats för Ostindiefararen Götheborg och ett upplevelsecenter i Göteborg.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Krönika: Besöksnäringen går från klarhet till klarhet
Den här veckan har vi i alla fall fått klarhet på några punkter. Det är klart med ny VD för Visita, Christer Foge...
-
Uteserveringen – därför blir den alltmer populär
Våren är på väg med vindens fart. Är din uteservering redo? Kunderna vill ha den – det visar statistiken...
-
Dragana Kusoffsky Maksimovic ny konsthallschef för Artipelag
Styrelsen i Artipelag har utsett Dragana Kusoffsky Maksimovic till ny konsthallschef. Hon tilltr...
-
-
Gästbloggare
-