-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – januari 2024
Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance. Analysen fokuserar bland annat på antalet gästnätter, beläggningsgrad, resmönster och snittpris på hotell för att fånga en helhetsbild av månaden. Läs tidigare analyser på Turismnytt här.
En blandad inledning på året
Årets första månad började starkt när JVM i ishockey drev upp efterfrågan kring årsskiftet. Den andra halvan av januari märks en avmattning jämfört med 2023 då herrarnas VM i handboll drog upp efterfrågan, men fortfarande bättre än 2019. Generellt har hushållen blivit mindre pessimistiska om både den egna och samhällets ekonomi.
Rekord för gästnätter 2023
Det blev som väntat decemberrekord i gästnätter i Göteborgsregionen med en tillväxt på 19 procent jämfört med 2022 och 27 procent jämfört med 2019. Det är tydligt att publika evenemang drev på efterfrågan i slutet av förra året och i början av detta. Utan den betydande påverkan från ishockeyn med många internationella spelare och supportrar skulle antalet sålda hotellrum i januari legat minst tre procent under nivån från 2019.
Det finns en viss ljusglimt i Konjunkturinstitutets senast mätning där hushållen blivit mindre pessimistiska om ekonomin. Signalerna om kommande räntesänkningar den senaste tiden har ökat på optimismen. Fler hushåll sparar i nuläget och även om intresset för utlandsresor ökat planerar många svenskar att resa i Sverige.
Mässor och evenemang
Bokningsläget ser bra ut för februari tack vare Båtmässan och Gothenburg Horse Show. Periodvis ser det bra ut även längre fram under våren. Framför allt i samband med mässor och möten där det tar rejäl fart i maj månad. Möteskalender – Göteborg & Co.
Det är stort tryck på de stora ungdomsturneringarna i sommar och Gothia Cup blev fullbokat rekordtidigt. De senaste två åren har exceptionellt många stora artister turnerat i Europa och Ullevi har haft hela 24 konserter. I år är det flera konserter i storlek 5 – 15 tusen åskådare planerade både inom- och utomhus. Men hittills finns ingen planerad på Ullevi.
Årets stora nyheter som också blir reseanledningar är öppnandet av World of Volvo i april och Liseberg Oceana senare i sommar. Även Feskekôrka öppnar igen efter flera års renovering.
Göteborgs besökarprofil under första kvartalet
Under årets första kvartal är generellt kortare vistelser och dagsbesök vanligast bland svenskar som besöker destinationen. Fler äldre och fler från Västsverige besöker Göteborg och tågresor är generellt mer efterfrågade bland svenska besökare.
Kulturföreställningar och evenemangsbesök är populära, liksom restaurangbesök och rekreation. Det är dock färre som shoppar och besöker attraktioner. Resor med partnern är vanliga, men fler kommer även ensamma. Generellt är släkt- och vänbesök vanligare under lågsäsong.
Svenskarnas resplaner
Svenskarna fortsätter planera semesterresor trots bistra tider. I Visit Swedens senaste temperaturmätning tänker sig 34 procent göra en semesterresa i Sverige och hela 55 procent utomlands under första halvåret 2024. Men hälften av alla svenskar anser att inflationen påverkar resplanerna.
Det är vanligt att många som planerar en resa i Sverige ännu inte bestämt destination i början av året. Den pressade hushållsekonomin bidrar också till att allt fler bokar sina resor närmare avresedatumet. Man avvaktar rätt tillfälle och väljer kortare resor.
Den fortsatt korta framförhållningen utmanar turismnäringens planeringsmöjligheter. Därför blir attraktiva erbjudanden och upplevelser som lockar potentiella besökare avgörande. Särskilt nu när intresset för att resa utanför högsäsongen är större än före pandemin.
Även den officiella gästnattstatistiken tyder på att den genomsnittliga vistelsetiden har minskat bland svenska besökare till Göteborgsregionen under 2023 jämfört med 2019. Besök hos släkt och vänner är vanligast vid den här tiden av året. Men fler överväger även familjesemester.
Fakta:
◆ De utländska övernattningarna i december 2023 var hela 50 procent fler än 2019, den högsta tillväxten någonsin.
◆ Flest övernattningar i december från Norge, USA och Kanada, följt av Danmark och Tyskland. Kanadensiska spelare och supportrar till hockey-VM genererade sammanlagt över 14 000 gästnätter till Göteborgsregionen.
◆ Även helåret 2023 nådde rekordsiffror med 5,58 miljoner gästnätter i Göteborgsregionen. 10 procent fler än 2019 och den största relativa tillväxten av storstadsregionerna.
◆ Utvecklingen drevs huvudsakligen av den svenska marknaden (+11%). Men även utlandet visade en stark utveckling (+7%) jämfört med 2019.

Källor och merläsning:
◈ SCB/ Tillväxtverket – preliminär statistik.
◈ Benchmarking Alliance – preliminära hotellnyckeltal för ett urval av hotellen i Göteborgsregionen.
◈ Hotel Market Update Annordia JAN 2023.
◈ https://www.konj.se/publikationer/konjunkturbarometern/konjunkturbarometern/2024-01-30-ljusare-signaler-fran-samtliga-sektorer.html
◈ Svenskars resande nu och 6 månader framåt – Visit Sweden.
◈ Besökarundersökning Göteborg & Co.- Text: Göteborg & Co
- Foto: House of Vision/Goteborg.com
-
Destination Östersund och kommunen i nytt avtal 2026–2029
Avtalet stärker Östersunds attraktionskraft genom platsutveckling, marknadsföring, evenemang och utveckling av Welcome House
-
Svenskar och miljardärer göre sig icke besvär när Visit Sweden tävlar bort fem svenska öar
I Visit Swedens nya globala kampanj, Your Swedish Island, kan internationella resenärer tävla om nyttjanderätt till en av fem svenska öar under ett års tid
-
Citybox väljer Mews för att effektivisera verksamheten och skala innovation över hela Norden
Det teknikavancerade hotellvarumärket moderniserar verksamheten med Mews för att eliminera manuellt arbete, få kontroll i realtid och leverera en helt sömlös gästresa
-
Stockholm växlar upp internationellt – lyfter fram stadens styrka: 30 014 öar
Stockholm vill tydligare visa vad som särskiljer huvudstaden globalt – kombinationen av innovation, livskvalitet och närhet till natur och skärgård
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 7 2026
Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Hållbarhet
-
Storsatsning på Lindö: Ny evenemangsplats i Kalmar
Kalmar utvecklar Lindö till en kulturpark. Det planeras en ny scen som kan användas för allt från teaterföreställningar till konserter.
-
Visita lanserar valagenda – för ett jobbigare, roligare, tryggare och turistigare Sverige
Nu presenterar Visita sin valagenda med tydliga reformförslag för ännu fler arbetstillfällen, en lättare regelbörda och ett mer attraktivt Sverige – för både invånare och besökare
-
Halmstad växlar upp med ny cykelsatsning och fokus på ”outdoor”
En flerårig satsning på cykelturism och i vår lanseras även Halmstad Outdoor Weekend
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – januari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild av besöksnäringen. Den starka utvecklingen under 2025 följde med in i Januari.
-
Långsiktighet och tydliga förutsättningar när Arctic Sweden Visitors Board AB fortsätter arbetet framåt
Tar sömlöst över verksamheten från ekonomiska föreningen Swedish Lapland Visitors Board
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Fjällens billigaste liftkort och mest skidåkning för pengarna – SkiStar redo inför sportloven
SkiStar erbjuder i vinter fjällens billigaste liftkort i anläggningarna Högfjällshotellet i Sälen och Klövsjö/St...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 06 -26
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Visita: Ökat resande inom Sverige 2026
Var femte svensk planerar att åka på fler inrikes fritidsresor under 2026 än vad de gjorde under 2025, vi...
-
Är svenska städer redo att välkomna fler bussresenärer?
Fler väljer att åka på arrangerade bussresor inom Sverige – och i jämförelse med Europa ökar resorna inom...
-
-
Gästbloggare
-