-
Många utländska gäster på Göta kanal – svenska båtgäster har avvaktat
I år har de internationella gästerna återvänt till Göta kanal med besked. Ökningen märks både bland fritidsbåtsgäster och på passagerarbåtarna.
“Antalet utländska fritidsbåtar har ökat med 140% till och med augusti jämfört med året före pandemin. Vanligast är besökare från de nordiska länderna och norra Europa. Men det kommer även båtar som rest betydligt längre, där Göta kanal blir en fascinerande del av en långresa.” Säger Magnus Hollwin, marknads- och kommunikationschef på AB Göta kanalbolag.
Svenska båtgäster har avvaktat
“Det har varit lite färre svenska båtar den här säsongen jämför med i fjol vilket säkert kan förklaras med höjda bränslepriser och levnadsomkostnader i stort. Det verkar inte i samma grad ha påverkat de utländska besökarnas reslust. De internationella gästerna reser oftast hela kanalen och med större båtar.” Fortsätter Magnus Hollwin.
Desto fler svenskar väljer att besöka kanalen landvägen för att titta på slussning, cykla och njuta av utbudet utmed Sveriges längsta resmål.
“I år firar Göta kanal 200 år med mängder av evenemang, konserter och upplevelser vilket drar mycket besökare vilket gynnar turistföretagen utmed kanalen. Så här långt in på säsongen så ser det alltså mycket bra ut.” Avslutar Magnus Hollwin.
Läs mer om kanalens evenemang i en tidigare artikel här.
- Text: Göta kanalbolag AB
- Foto: Göta kanalbolag AB
-
De vann Placebrander of the Year 2026
Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms skärgård.
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för svenska hotell enligt statistik från Visita.
-
Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras
Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
-
Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland
Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.
-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken pekar mot att gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.
-
En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten
Tillväxtverkets statistik visar att antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10 procent i juni 2026 jämfört med 2025.
-
Fira in hösten med skaldjursvandring och kyrkomiddag i Västsverige
Västsverige presenterar två nya upplevelser. Grebbestad har en guidad skaldjursvandring och Kinnekulle erbjuder middag i en kyrka.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Mest om Destination, Evenemang och Museer/utställningar
-
Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Nu finns det plats för fler engagerade verksamheter.
-
Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige
Juli 2026 blir historisk - alla tiders rekordmånad för turism i Sverige enligt Visit Sweden. Men regionsvariationen är stor.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige
14 249 923 gästnätter registrerades i Sverige under juli 2026 enligt Tillväxtverkets statistik. Det är 509 578 fl...
-
Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Här finn...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Mu...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juli 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
-
Gästbloggare
-