-
Mångsidigheten lockar allt fler konferenser till Bergshotellet i Järvsö
Företag letar ofta konferensmöjligheter med ett hållbart resande som kan erbjuda aktiviteter och händelser utanför knuten, men söker samtidigt stillhet och avkoppling. Och allt detta på en och samma plats. Är det över huvud taget möjligt?
”Det låter motsägelsefullt, men det som gör det möjligt är hotellets placering på berget bland alla aktiviteter, mitt i naturen och mindre än en kilometer från tågstationen.” Svarar Rikard Wildhuss, VD på Bergshotellet i Järvsö.
Järvsö storsatsar på cykling
Kombinationen med både aktivitet och avkoppling fungerar visar statistiken. Järvsö är bland de tio mest besökta destinationerna för skidåkare i Sverige.
De fysiskt krävande och omväxlande äventyren i naturen på cykel eller i forsen har man etablerat sedan länge. Järvsö är sedan många år synonymt med downhillcykling och har nu kompletterats med pump tracks och cross countrycykling. Inte minst för att var och en själv ska kunna välja hur fysisk och utmanande cyklingen ska vara. Och vilken nivå på adrenalin man vill ha förstås!

Källa: Fotograf Per LindgrenYoga i världsklass
Här är man också bra på att fånga upp trender, till exempel kan man nu med yogainspiratören Cecilia Gustafsson på Holistic Training från Järvsö, erbjuda yoga i världsklass. Hennes tankar om att stillhet och ro förstärker de mer fysiska upplevelserna, har gjort att yoga nu är ett självklart erbjudande för våra konferenser.”En konferens ska ju ge alla en upplevelse. Då måste det finnas både adrenalinstinna äventyr, stillhet och allt däremellan.” Säger Rikard. ”Aktiva familjer är sedan länge en naturlig och självklar målgrupp för Järvsö, men nu ser också allt fler företag möjligheterna att lägga sina konferenser här. Dels för att göra resan klimatmässigt hållbar och dels för att kunna ge varje medarbetare en upplevelse som passar just dem.”
Satsningen har gett resultat
Satsningen på mångsidighet ger resultat. Bergshotellet klättrar i TripAdvisor (4,5) och booking.com (9,2). Nu är man också med i White guide bland Sveriges topp 100 hotell i sin kategori. Förutom den fina bedömningen på hotellet som man får, framhåller man även den konsekventa satsningen på året-runt-aktiviteter som skidåkning, cykling, forsränning och yoga.
”Det är kombinationen av kvalitet på hotell och restaurang tillsammans med möjligheten till hållbart resande, aktiviteter, stillhet och avkoppling som ger oss vår framgång.” Avslutar Rikard Wildhuss.

Källa: Bergshotellet- Text: Bergshotellet
- Foto: Bergshotellet
-
SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen
Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.
-
Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.
-
Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026
Billingen Skövde och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv. Nomineringen lyfter ett framgångsrikt samarbete.
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
Turismnytts bloggare Bianca har varit på Icehotel och lyfter deras hållbarhetsarbete och berättar om hur Icehotel kom till
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.
-
Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation i Lapplands vackra natur behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren.
-
Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar
Den 6–10 juli samlas några av världens bästa sandskulptörer för att delta i Kalmar International Sandsculpture Festival.
-
Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
Hotell Savoy på Luleås huvudgata letar nu efter en F&B hjälte - en restaurangchef som vill växa med verksamheten.
-
Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar
Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar är mycket välkommet av Sveriges Bussföretag.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Slutreplik: Byt inte namn på en skatt och kalla det lösningen
Lars-Börje Eriksson vill få det att låta som att debatten handlar om en ny (önsketänkt) finansieringsmodell. Det ...
-
VISIT – Nordens ledande teknikplattform för besöksnäringen lanseras på visit.com
Visit Group, Nordens ledande Hospitality tech-bolag med fler än 10 000 kunder, blir VISIT och visar nu hela sitt ...
-
Svensk turismexport imponerar – nära 25 miljarder på tre månader
Svensk besöksnäring befäster sin position som en av landets starkaste exportnäringar. Under årets första kvartal ...
-
Stora skillnader i kostnaden för gårdsförsäljning
Det är nästan 24 gånger så dyrt att få tillstånd för gårdsförsäljning i Huddinge jämfört med Falkenberg. Det är e...
-
-
Gästbloggare
-