-
Mångsidigheten lockar allt fler konferenser till Bergshotellet i Järvsö
Företag letar ofta konferensmöjligheter med ett hållbart resande som kan erbjuda aktiviteter och händelser utanför knuten, men söker samtidigt stillhet och avkoppling. Och allt detta på en och samma plats. Är det över huvud taget möjligt?
”Det låter motsägelsefullt, men det som gör det möjligt är hotellets placering på berget bland alla aktiviteter, mitt i naturen och mindre än en kilometer från tågstationen.” Svarar Rikard Wildhuss, VD på Bergshotellet i Järvsö.
Järvsö storsatsar på cykling
Kombinationen med både aktivitet och avkoppling fungerar visar statistiken. Järvsö är bland de tio mest besökta destinationerna för skidåkare i Sverige.
De fysiskt krävande och omväxlande äventyren i naturen på cykel eller i forsen har man etablerat sedan länge. Järvsö är sedan många år synonymt med downhillcykling och har nu kompletterats med pump tracks och cross countrycykling. Inte minst för att var och en själv ska kunna välja hur fysisk och utmanande cyklingen ska vara. Och vilken nivå på adrenalin man vill ha förstås!

Källa: Fotograf Per LindgrenYoga i världsklass
Här är man också bra på att fånga upp trender, till exempel kan man nu med yogainspiratören Cecilia Gustafsson på Holistic Training från Järvsö, erbjuda yoga i världsklass. Hennes tankar om att stillhet och ro förstärker de mer fysiska upplevelserna, har gjort att yoga nu är ett självklart erbjudande för våra konferenser.”En konferens ska ju ge alla en upplevelse. Då måste det finnas både adrenalinstinna äventyr, stillhet och allt däremellan.” Säger Rikard. ”Aktiva familjer är sedan länge en naturlig och självklar målgrupp för Järvsö, men nu ser också allt fler företag möjligheterna att lägga sina konferenser här. Dels för att göra resan klimatmässigt hållbar och dels för att kunna ge varje medarbetare en upplevelse som passar just dem.”
Satsningen har gett resultat
Satsningen på mångsidighet ger resultat. Bergshotellet klättrar i TripAdvisor (4,5) och booking.com (9,2). Nu är man också med i White guide bland Sveriges topp 100 hotell i sin kategori. Förutom den fina bedömningen på hotellet som man får, framhåller man även den konsekventa satsningen på året-runt-aktiviteter som skidåkning, cykling, forsränning och yoga.
”Det är kombinationen av kvalitet på hotell och restaurang tillsammans med möjligheten till hållbart resande, aktiviteter, stillhet och avkoppling som ger oss vår framgång.” Avslutar Rikard Wildhuss.

Källa: Bergshotellet- Text: Bergshotellet
- Foto: Bergshotellet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.
-
Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation i Lapplands vackra natur behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren.
-
Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar
Den 6–10 juli samlas några av världens bästa sandskulptörer för att delta i Kalmar International Sandsculpture Festival.
-
Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
Hotell Savoy på Luleås huvudgata letar nu efter en F&B hjälte - en restaurangchef som vill växa med verksamheten.
-
Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar
Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar är mycket välkommet av Sveriges Bussföretag.
-
Den internationella utställningen Arctic Highways har landat i Granö
Den internationella konstutställningen Arctic Highways har landat i Sverige för sommaren. Den presenterar samtida urfolkskonst.
-
Svensk Handel – framtidstron ökar i hela branschen
Svensk Handels barometer för juni visar en ljusning i handeln. För första gången på länge stärks framtidstron i hela branschen.
-
Stora skillnader i kostnaden för gårdsförsäljning
Det är nästan 24 gånger så dyrt att få tillstånd för gårdsförsäljning i Huddinge jämfört med Falkenberg. Det rapporterar Visita.
-
Svensk turismexport imponerar – nära 25 miljarder på tre månader
Besöksnäringen befäster sig som en av våra starkaste exportnäringar. Turismexport uppgick till ca 25 miljarder under första kvartalet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Flera entreprenörer har de senaste åren valt att investera och utveckla nya besöksverksamheter på Kinnekulle. All...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Museer och ut...
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Nor...
-
Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste
Anna Walléns replik är välkommen, eftersom den klargör något mycket viktigt. Visita och jag är överens om att sve...
-
-
Gästbloggare
-