fredag 10 juli 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen
    • Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
    • Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026
    • ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Järvsö
    2019-11-28 14:46

    Mångsidigheten lockar allt fler konferenser till Bergshotellet i Järvsö

    Företag letar ofta konferensmöjligheter med ett hållbart resande som kan erbjuda aktiviteter och händelser utanför knuten, men söker samtidigt stillhet och avkoppling. Och allt detta på en och samma plats. Är det över huvud taget möjligt?

    ”Det låter motsägelsefullt, men det som gör det möjligt är hotellets placering på berget bland alla aktiviteter, mitt i naturen och mindre än en kilometer från tågstationen.” Svarar Rikard Wildhuss, VD på Bergshotellet i Järvsö.

    Järvsö storsatsar på cykling

    Kombinationen med både aktivitet och avkoppling fungerar visar statistiken. Järvsö är bland de tio mest besökta destinationerna för skidåkare i Sverige.

    De fysiskt krävande och omväxlande äventyren i naturen på cykel eller i forsen har man etablerat sedan länge. Järvsö är sedan många år synonymt med downhillcykling och har nu kompletterats med pump tracks och cross countrycykling. Inte minst för att var och en själv ska kunna välja hur fysisk och utmanande cyklingen ska vara. Och vilken nivå på adrenalin man vill ha förstås!

    Mångsidigheten lockar allt fler konferenser till Bergshotellet i Järvsö
    Källa: Fotograf Per Lindgren

    Yoga i världsklass

    Här är man också bra på att fånga upp trender, till exempel kan man nu med yogainspiratören Cecilia Gustafsson på Holistic Training från Järvsö, erbjuda yoga i världsklass.  Hennes tankar om att stillhet och ro förstärker de mer fysiska upplevelserna, har gjort att yoga nu är ett självklart erbjudande för våra konferenser.

    ”En konferens ska ju ge alla en upplevelse. Då måste det finnas både adrenalinstinna äventyr, stillhet och allt däremellan.” Säger Rikard. ”Aktiva familjer är sedan länge en naturlig och självklar målgrupp för Järvsö, men nu ser också allt fler företag möjligheterna att lägga sina konferenser här. Dels för att göra resan klimatmässigt hållbar och dels för att kunna ge varje medarbetare en upplevelse som passar just dem.”

    Satsningen har gett resultat

    Satsningen på mångsidighet ger resultat. Bergshotellet klättrar i TripAdvisor (4,5) och booking.com (9,2). Nu är man också med i White guide bland Sveriges topp 100 hotell i sin kategori. Förutom den fina bedömningen på hotellet som man får, framhåller man även den konsekventa satsningen på året-runt-aktiviteter som skidåkning, cykling, forsränning och yoga.

    ”Det är kombinationen av kvalitet på hotell och restaurang tillsammans med möjligheten till hållbart resande, aktiviteter, stillhet och avkoppling som ger oss vår framgång.” Avslutar Rikard Wildhuss.

    Mångsidigheten lockar allt fler konferenser till Bergshotellet i Järvsö
    Källa: Bergshotellet

    www.bergshotellet.se

    • Text: Bergshotellet
    • Foto: Bergshotellet
    Tweet
  • AI-genererad bild av hur den nya backen kan komma att se ut i vinter när SkiStar har byggt klart den i Sälen.
    2026-07-09 22:07

    SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen

    Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.

  • Johanna Ögren, Head of Marketing, Arctic Sweden Visitors Board. Hon ska leda deras nya Business Intelligence team.
    2026-07-08 21:53

    Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring

    Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.

  • På bilden från diplomutdelningen ser vi Anna Ohlin Ek, VD för Destination Läckö-Kinnekulle AB och ordförande i delområdesjuryn, Theres Sahlström, kommunstyrelsens ordförande i Skövde kommun, Amanda Oskarsson från Lotus Hotel Group/Billingehus, Emma Wiezel, enhetschef för Billingens fritidsområde, samt Kristofer Svensson förbundsdirektör för Skaraborgs kommunalförbund och jurymedlem.
    2026-07-08 21:18

    Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026

    Billingen Skövde och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv. Nomineringen lyfter ett framgångsrikt samarbete.

  • Icehotel Exteriör
    2026-07-07 09:23

    ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”

    Turismnytts bloggare Bianca har varit på Icehotel och lyfter deras hållbarhetsarbete och berättar om hur Icehotel kom till

  • Luke Combs på Ullevi juli 2026 - besöksnäring
    2026-07-06 04:47

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026

    Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • IRONMAN 70.3 Jönköping, som ägde rum den 5 juli, satte en ny standard i Europa.
    2026-07-05 23:19

    IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard

    IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.

  • STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation i Lappland behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren.
    2026-07-05 22:13

    Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!

    STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation i Lapplands vackra natur behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren.

  • Kalmar International Sand Sculpture Festival går av stapeln den 6 juli.
    2026-07-05 20:37

    Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar

    Den 6–10 juli samlas några av världens bästa sandskulptörer för att delta i Kalmar International Sandsculpture Festival.

  • Hotell Savoy i Luleå letar nu efter en gedigen ledare - en restaurangchef.
    2026-07-05 10:52

    Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå

    Hotell Savoy på Luleås huvudgata letar nu efter en F&B hjälte - en restaurangchef som vill växa med verksamheten.

  • Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar och lastbilar kan bli ett avgörande steg för att påskynda transportsektorns klimatomställning enligt Sveriges Bussföretag.
    2026-07-03 19:54

    Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar

    Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar är mycket välkommet av Sveriges Bussföretag.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-07-01 00:16

      Slutreplik: Byt inte namn på en skatt och kalla det lösningen

      Lars-Börje Eriksson vill få det att låta som att debatten handlar om en ny (önsketänkt) finansieringsmodell. Det ...

    • 2026-07-01 15:00

      VISIT – Nordens ledande teknikplattform för besöksnäringen lanseras på visit.com

      Visit Group, Nordens ledande Hospitality tech-bolag med fler än 10 000 kunder, blir VISIT och visar nu hela sitt ...

    • 2026-07-01 19:32

      Svensk turismexport imponerar – nära 25 miljarder på tre månader

      Svensk besöksnäring befäster sin position som en av landets starkaste exportnäringar. Under årets första kvartal ...

    • 2026-07-01 21:02

      Stora skillnader i kostnaden för gårdsförsäljning

      Det är nästan 24 gånger så dyrt att få tillstånd för gårdsförsäljning i Huddinge jämfört med Falkenberg. Det är e...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet