-
Mars blev en bra månad för hotellen i Göteborg
Fullt på helgerna och betydligt bättre även i veckorna. Det blev en stark återhämtning för hotellen när restriktionerna släpptes. Framför allt i centrala Göteborg blev det en av de bästa mars-månaderna på flera år.
Det finns ett uppdämt behov att resa och besöka Göteborg
Mars var den första hela månaden helt utan restriktioner. Det gav tydligt avtryck i bokningar och gäster på hotellen i Göteborg. Enligt statistik från Benchmark Alliance så var både beläggning och lönsamhet på helgerna i stort sett på samma nivå som 2019, medan det går något långsammare under vardagarna.
“Det finns ett uppdämt behov att resa och besöka Göteborg. Privatresandet på helger återhämtar sig snabbare än affärsresandet som dominerar vardagarna. När mässor och möten nu kommer i gång och med en stor evenemangssommar framför oss finns goda förhoppningar om en återhämtning för besöksnäringen.” Säger Peter Grönberg VD för Göteborg & Co.
På helgerna har det varit fullt nästan hela tiden
Förändrade resmönster och vanor har gjort att fler än tidigare bokar sent. Läget har också haft betydelse för mars-resultatet. Alla hotell har gått bra men de citynära hotellen har gått lite bättre.
“Det har varit något av en rekordmånad för oss. På helgerna har det varit fullt nästan hela tiden och även fler affärsresenärer på vardagarna. Digitala möten i all ära men många vill träffas på riktigt.” Säger Markus Oddestad på Hotel Royal som är ordförande för Göteborgshotellen.
Utmaningen är fortfarande det internationella resandet
Behovet att rekrytera personal är stort inom hela besöksnäringen eftersom många har sökt sig till andra branscher under pandemin. Sena bokningar gör det också svårt att planera verksamheten.
Men när det är stora evenemang eller mässor är det fullbokat långt i förväg. Näst sista veckan i mars hölls Skolledarkonferens på Svenska Mässan och det märktes på hotellen.
“Det gör stor skillnad och inför sommaren ser det mycket bra ut. Vi känner igen mönstret från tidigare gånger när restriktionerna lättats att bokningstakten ökar snabbt. Utmaningen är fortfarande vardagarna och det internationella resandet.” Säger Sara Lake på Quality Hotel the Weaver som är ordförande i Storhotellgruppen.
Här hittar ni gästnattsstatistiken från Göteborg.
- Text: Göteborg & Co
- Foto: Beatrice Törnros/Goteborg Co
-
Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.
-
Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks
För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.
-
Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet
Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig över landet.
-
Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender
Utvecklingen av cykelturismen drivs av internationella besökare. Sverige står sig starkt som en cykeldestination enligt Visit Sweden.
-
Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätter ökar och bokningsläget är starkt.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det råder högtryck hos r360 Resort Systems AB. Som en marknadsledande leverantör av affärs- och bokningss...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Välkommen till BarCamp 2026 – besöksnäringens ledarforum som riktar sig till dig som är verksam i b...
-
Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
Nu är det enklare än någonsin för den konstintresserade besökaren att upptäcka allt som destinationen har att erb...
-
-
Gästbloggare
-