-
MTR Express är det näst mest innovativa företaget 2018
MTR Express kommer på andra plats i Svenskt innovationsindex 2018. Det är ett nytt index som sätter fokus på innovation ur ett kundperspektiv och som utvecklats av forskare vid CTF, Centrum för tjänsteforskning vid Karlstads universitet. På första plats kom Ikea, och på tredje plats kom streamingtjänsten Netflix.
Kunder bedömer att man är på rätt väg
I ett pressmeddelande från Karlstads Universitet nämns det att det finns olika sätt att mäta innovation, och att det för företag, organisationer, beslutsfattare och politiker handlar om att skapa tillväxt, ökad konkurrenskraft och utvecklad välfärd. Eftersom MTR Express bedriver arbete för att öka konkurrensen på järnvägen så är resultatet i Svenskt innovationsindex en positiv indikation. Kunderna bedömer med andra ord att man är på rätt väg.
”På MTR Express vill vi utmana de gamla sanningar som finns om hur ett tågbolag måste vara och leda branschen framåt. Det är väldigt roligt att kunderna bekräftar att vi gör just detta och vi är stolta över andraplatsen”. Säger Mats Johannesson, VD på MTR Express.
Information om indexet
Svenskt innovationsindex 2018 innefattar svar från ca 13 000 kunder. De har rankat innovationsgraden hos 70 företag och organisationer inom 9 branscher baserat på hur de upplever företagets innovationsförmåga och hur attraktiva dessa innovationer upplevs. Kunderna har också värderat företagets erbjudande, leverans, bemötande och interaktionsyta. Resultaten presenterades på Tjänsteinnovationsdagen 2019: Innovation ur kundens perspektiv den 7 mars.
Länk till Svenskt innovationsindex och 2018 års resultat.
- Text: MTR Express
- Foto: MTR Express
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrott och profilresor och arrangerade träningsläger i Trelleborg som genererade över 1.000
-
Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering
Genom att koppla samman r360, Inlet och LivionKey har Branäs minskat det manuella arbetet och skapat ett säkrare mer skalbart ankomstflöde
-
Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter
Sigtuna Möte är en uppskattad sensommarmarknad har sina rötter från 1912. Traditionen återupplivades 1972 och har sedan dess vuxit varje år
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Det är dags för Sveriges största triathlonvecka, med tre fartfyllda lopp. Höjdpunkten är huvudloppet Ironman Kalmar, som går på lördagen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Den här veckan gästas Kalmar av tusentals triathleter från olika delar av världen. Det är dags för Sverig...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är även denna präglad av semestertid och där...
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Efter två dagar där tillgänglighet allt tydligare seglat upp som en av besöksnäringens stora framtidsfrågor blev ...
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
AI-utvecklingen går med rasande fart. En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många s...
-
-
Gästbloggare
-