-
Naturaktiviteter skall locka besökare till Småland
Småland har blivit erbjudet och tackat ja till att medverka i ”Outdoor Academy of Sweden” under sommaren 2017.
Outdoor Academy of Sweden är ett koncept som Visit Sweden arbetar med för att locka fler utländska besökare till Sverige. Man bjuder in utländska researrangörer och journalister på en resa där man visar upp vad Sverige kan erbjuda turister.
I Småland kommer man under 2017 visa upp sjön Åsnen med den nya nationalparken, den nationella cykelleden Sydostleden och Europas längsta Zipline. Man vill locka familjer till att delta i olika slags naturaktiviteter. Småland kan också erbjuda friluftsliv, fiskeskolor och naturguidningar.
”- Att få förtroendet att arrangera Outdoor Academy of Sweden här i södra Småland är en fantastisk möjlighet”, säger Lena Stävmo, VD på Destination Småland. Hon fortsätter: ”- Det kommer att betyda mycket för företagen inom outdoorsektorn där vi arbetar aktivt för att skapa fler exportmogna produkter. Här får de möjlighet att visa upp sig på riktigt och det hoppas vi leder till konkreta affärer”.
”- Det finns en stor potential för fler utländska turister i Sverige och många gillar att vara aktiva i naturen. Sverige behöver bli ännu mer känt, och vi ska fortsätta att fylla de nya planerings- och bokningstjänsterna på nätet med innehåll”, säger Thomas Brühl, VD på VisitSweden.
Kronobergs län är ett utpräglat ”exportlän”. Hela 40 % av alla kommersiella gästnätter över hela året är utländska och 27 % är tyska. Kurvan går brant uppåt och det var stora ökningar 2015 på de prioriterade utlandsmarknaderna Tyskland, Danmark och Nederländerna. Många av dessa besökare bor på camping eller i stugor och ägnar sig åt naturaktiviteter.
Källa: Destination Småland
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Zipline
-
SkiStars klimatarbete uppmärksammas i Europe’s Climate Leaders 2026
SkiStar har tagit plats på Europe's Climate Leaders 2026. Listan lyfter europeiska företag som gjort framsteg i sitt klimatarbete.
-
Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen
Efter år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt Marholmen klart i sommar.
-
Rörstrand 300 år – mer än ett jubileum, ett arbete med platsens berättelse
När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas Lidköping. Arbetet med jubileet har handlat om mer än ett firande.
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det är högtryck hos r360 som är marknadsledande leverantör av affärs- och bokningssystem för nordiska fjälldestinationer
-
Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård
Under fyra majdagar fick Östergötlands skärgård besök av sju utländska journalister. De upplevde regionens natur och kultur.
-
Krönika: Handel och turism driver svensk tillväxt
Sommaren närmar sig - årets höjdpunkt för svensk turism. En bra tidpunkt att belysa handelns viktiga roll inom turismnäringen.
-
Ny kommunikatör hos Sveriges Bussföretag – Cathrin Merino
Sveriges Bussföretag har fått en ny kommunikatör. Cathrin Merino har rekryterats internt från Transportföretagen.
-
En bonusvinnare i Visit Swedens globala ö-tävling
Visit Sweden tävlade nyligen ut fem svenska öar globalt, via en marknadsföringskampanj. Nu har en bonusvinnare, utsetts.
-
SkiStar lanserar Sveriges bästa snögaranti
Fler garanterat öppna nedfarter och snögaranti ska göra det tryggare för SkiStars gäster att boka skidsemester.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Mest under Destination, Evenemang, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Utmärkelser/Initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ko...
-
Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?
Lika lön för lika arbete kan kännas som en självklarhet – men verkligheten ser tyvärr inte alltid ut så. Det är o...
-
Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången
Sommaren 2026 blir Jönköping värdstad för ett av Sveriges största hundsportevenemang när Agility-SM avgörs på Ros...
-
Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt
Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och diskuss...
-
-
Gästbloggare
-