fredag 28 augusti 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sekelskiftesdagen på Vänersborgs museum – upptäck livet år 1900
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juli 2026
    • Strömsken blev ett storslaget avslut på Augustifesten
    • Trollhättan Action Week – en folkfest med rörelse i fokus
  • Platsannonser:
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Naturhistoriska riksmuseet i Stockholm.
    2023-10-12 18:03

    Naturhistoriska riksmuseet stängt fram till sportlovet 2024

    Åtgärderna med innertaket i Naturhistoriska riksmuseet huvudentré och det anslutande trapphuset kommer att ta många månader. Som tidigast kommer museets utställningar delvis kunna öppnas upp för besökare till sportlovet nästa år. Under tiden planerar museet om sin publika verksamhet för att möta besökare på nya sätt.

    Hoppas på ett kärt återseende av besökare sportlovet 2024

    Den 29 augusti beslutade överintendent Lisa Månsson att Naturhistoriska riksmuseet behövde stänga för fysiska besök. Detta eftersom Statens Fastighetsverk (SFV), som är Naturhistoriska riksmuseets hyresvärd, hade funnit säkerhetsrisker med innertaket i museets huvudentré, samt intilliggande trapphus. Därmed spärrade de av stora centrala ytor nödvändiga för museet publika mottagande. Samma typ av säkerhetsrisk gällande putssläpp från innertaket konstaterades på många platser runt om i Naturhistoriska riksmuseets huvudbyggnad, med avstängda ytor som följd.

    Efter att ha inventerat entréhallen och det intilliggande trapphuset har SFV nu meddelat att åtgärderna där kommer pågå åtminstone fram till mitten av februari 2024, men att det kan förlängas ytterligare.

    ”Jag hade önskat att vi kunde öppna upp våra utställningar för besökare redan i år. Men nu har vi fått besked om att det tyvärr inte är möjligt. Vi hoppas därmed på ett kärt återseende av våra besökare till sportlovet 2024! Oavsett tidpunkt för när fastighetsverkets avstängning kan hävas är det bra för både besökare, verksamhet och personal att vi har fått ett datum att förhålla oss till. Nu är vårt fokus att under den stängda perioden hitta andra sätt att nå allmänheten med vår publika verksamhet.” Säger överintendent Lisa Månsson.

    Samarbetar med bibliotek och planerar olika aktiviteter

    Under museets stängda period passar Naturhistoriska riksmuseet på att fokusera mer på uppsökande verksamhet. De ser fram emot att möta allmänheten i nya miljöer. Museet har påbörjat ett samarbete med Stockholms stadsbibliotek. Från den 10 oktober och framåt kommer föremål och medarbetare från Naturhistoriska riksmuseet dyka upp på Kista bibliotek. Senare i höst kommer museets verksamhet även att finnas på Skärholmens bibliotek.

    ”Det är så klart tråkigt att museet håller stängt. Men det öppnar också upp möjligheten för oss att möta våra besökare på andra platser. Samt att kanske nå en bredare målgrupp. Vi saknar våra besökare och hoppas att vi ses på annan plats eller utomhus.” Säger Gundela Petterson, avdelningschef för museets publika avdelning.

    Naturhistoriska riksmuseet planerar också för utomhusaktiviteter kring museet, med visningar och vandringar. Under ”Bakom kulisserna”-visningar kommer besökare få en möjlighet att möta museets forskare och titta in i labbmiljöer. Näst på tur står de paleobiologiska samlingarna den 15 oktober. I veckan öppnades också museets restaurang Fossilen för lunch på vardagar, med ingång från museets innergård. Även de intilliggande hörsalarna har nu öppnats och kan bokas av gästande konferensgrupper.

    Naturhistoriska lånar ut värdar till Nationalmuseum

    Efter att det blev klart att Naturhistoriska riksmuseet måste hålla stängt hörde Nationalmuseum av sig. De var i behov av personal och frågade om de kunde låna några av museets värdar. För att jobba hos dem under den stängda perioden. Om allt går som planerat kommer Naturhistoriska riksmuseum låna ut sju värdar till Nationalmuseum.

    ”Det är skönt att känna att vi museer kan hjälpa varandra. Personalen verkar se fram emot de nya erfarenheter som möjligheten att få jobba några månader på ett annat museum ger. Så det känns väldigt positivt.” Säger Lisa Månsson.

    ”Vi är väldigt tacksamma för hjälpen från Naturhistoriska riksmuseet, och glada över att den här besvärliga situationen fört med sig något positivt för båda museerna.” Säger Per Hedström, tillförordnad överintendent på Nationalmuseum.

    Museet kan behöva jobba mer med extern finansiering i framtiden

    Det är ett omfattande arbete som behöver göras med innertaket. Fastigheten har även andra stora anpassnings- och renoveringsbehov de kommande åren. Det innebär att museet kan behöva jobba på ett tydligare sätt med extern finansiering framöver. Detta för att verksamheten ska bli ekonomiskt hållbar.

    ”Något positivt som jag kan ta med mig från den senaste månadens turbulenta situation, är den stora uppmärksamhet och enorma stöd som visats oss från alla delar av samhället. Vi har stora ekonomiska utmaningar framför oss. Min förhoppning är att vi genom att kombinera våra statliga anslag och entréintäkter med externa medel, ska kunna fortsätta driva och utveckla museet. Vi har varit en central kunskapskälla och besöksdestination för frågor som rör natur, miljö och biologisk mångfald i över två sekel. Frågor som är av ödesmättad betydelse för planeten idag. Min förhoppning är att externa finansiärer ska vara intresserade av att ge stöd för att museet ska kunna fortsätta vara den platsen även för kommande generationer.” Säger Lisa Månssson.

    Läs mer om Naturhistoriska riksmuseet på Turismnytt här.

    • Text: Naturhistoriska riksmuseet
    • Foto: Emil Nordin
    Tweet
  • Lördagen den 29 augusti kan hela familjen uppleva historia med sina sinnen på Vänersborgs museum under Sekelskiftesdagen.
    2026-08-28 14:31

    Sekelskiftesdagen på Vänersborgs museum – upptäck livet år 1900

    Hur doftade en marknad för 125 år sedan? Den 29 augusti, på Sekelskiftesdagen, kan familjen uppleva det på Vänersborgs museum.

  • O-Ringen arrangerades i Göteborg. Det är Sveriges största orienteringsevenemang.
    2026-08-28 14:05

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juli 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en analys. Juni och juli har varit mycket starka för destinationens besöksnäring.

  • Flera tusen personer samlades den 15 augusti när Strömsken hade premiär under Augustifesten i Norrköping.
    2026-08-27 18:21

    Strömsken blev ett storslaget avslut på Augustifesten

    Flera tusen personer samlades i Norrköping den 15 augusti när Strömsken hade premiär under Augustifestens sista kväll.

  • Ett kollage av bilder från förra årets Trollhättan Action Week. Evenemanget är i fullt sving under veckan.
    2026-08-26 21:02

    Trollhättan Action Week – en folkfest med rörelse i fokus

    Årets Trollhättan Action Week har dragit igång. Under 21-30 augusti förvandlas staden till en mötesplats för atleter och publik.

  • Platsannons Eriksberg - VD
    2026-08-26 11:27

    Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD

    Nuvarande VD Malin går över från en renodlad operativ roll till en strategisk befattning i styrelsen därför söker man nu hennes efterträdare, en affärsdriven och kommersiell VD

  • Höganäs vill få oss att synda mer - besöksnäring
    2026-08-24 04:21

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026

    Mest om Destination,  Evenemang och Konstateranden/rapporter

  • Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev ETC Solpark i Katrineholm.
    2026-08-23 22:35

    ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026

    Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev unika ETC Solpark i Katrineholm.

  • Pehr Palm har skrivit en krönika till Turismnytt om hur viktiga evenemang är för destinationsutveckling.
    2026-08-23 19:57

    Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg

    Evenemang är varumärkesstärkande och hjälper samhället på flera nivåer. Pehr Palm från Visit Trelleborg har skrivit en krönika.

  • Kalmar Stadsfest har genomgått en oberoende granskning och uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime:s standard.
    2026-08-22 20:58

    Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang

    Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Nu har det uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime.

  • Att fiska i Lappland under en semester kan tros ge en återhämtning. Men en undersökning från Visit Sweden pekar på att många svenskar inte känner sig utvilade efter sin semester.
    2026-08-21 23:40

    Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern

    En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-08-20 21:35

      K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad

      Efter 12 år och 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg in i en helt ny del av...

    • 2026-08-21 10:18

      Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad

      Hotell- och resortsystemet Moder är för andra året i rad finalist i Skift IDEA Awards, en av turismbranschens mes...

    • 2026-08-21 23:40

      Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern

      Du är inte ensam som kanske känner att du behöver vila ut efter semestern. En ny internationell undersökning från...

    • 2026-08-24 04:21

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination,  Evenemang och K...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet