-
Nöjda utställare på Stora Nolia
Årets Stora Nolia i Umeå har avslutats.
Stora Nolia är ett stor mässa på en yta om 120.000 kvadratmeter inom- och utomhus med 500 utställare. Mässan består av olika mässområden: Bo & Bygg, Design & Mode, Stylingtorget, Shoppinghall, Mat & Dryck, Teknik & Motor, Husbilar & Husvagnar, Fritid & Vildmarksliv och Samhälle & Näringsliv.
Husvagnar & Husbilar lockar
Under mässan har man uppmärksammat några problem inom husvagns- och husbilsbranschen. Det har blivit allt dyrare för turisterna att tömma toaletten på campingar, hur branschen skall hitta bättre drivmedel som kan ersätta diesel och hur man skall få fler ställplatser runt om i Sverige.Husvagns- och husbilstillverkaren Polar visade upp sina nyheter och Kabe visade upp sina nydesignade vagnar. Även Pilote visade upp sin nya vagn. Adria visade upp lösningar som får vagnen att verka större. På Nolia får besökaren en bra överblick om allt som erbjuds inom husvagns- och husbilsbranschen.
På Lilla Nolia ger man barnen ett extra välkomnande. Här bjuder man på underhållning, pysselkoja, barnpassning, familjeparkering med mera.
Mässan pågår mellan 5 augusti-13 augusti.
Stora Nolia hade förra året 100.000 besökare. Trots att det var färre besökare i år så rapporterar utställarna en hög försäljning.
Källa: Stora Nolia
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Stora Nolia
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 06 -26
Mest under Destination, Boende, samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Visita: Ökat resande inom Sverige 2026
Var femte svensk planerar att åka på fler inrikes fritidsresor under 2026 än vad de gjorde under 2025, visar en undersökning från Visita
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
PLATS-tracking skapar en löpande bild av hur besökare och prioriterade målgrupper upplever en plats, med mätningar av bland annat rekommendationsvilja, nöjdhet, besöksintention och drivkrafter
-
SkiStar – starkt snöläge inför sportlovet i Åre och Vemdalen
SkiStar fortsätter utveckla sina destinationer. Bland annat genom en vindsäker förbindelse i Åre och ett utbyggt skidområde i Vemdalen.
-
Stufvenäs Gästgifveri är Årets upplevelseskapare i Kalmar
Motiveringen (del av): Stufvenäs Gästgifveri har utvecklats till en modern upplevelsedestination och är en förebild inom besöksnäringen
-
Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal
Från Nyköpings fjärdar, genom Östersjöns skärgårdar och vidare in i Göta kanal med slussning till Söderköping
-
Magnus Sundling ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board
Den 16 mars tillträder erfarne Magnus Sundling som ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board.
-
Skidsporten gör det igen! Vad undrar ni? Åker hållbart!
Världscupen i telemark i Trillevallen genomförs med en tydlig satsning på hållbart flygbränsle. Skidsporten visar att omställningen kan genomföras här och nu, i praktiken
-
Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025
Tillväxten av utländsk turism och resor till Sverige 2025 bidrar tydligt till stärkt svensk export och till Sveriges BNP.
-
Stena Line avvecklar färjelinjen Grenå – Halmstad
Fartyget Stena Nautica trafikerar linjen fram till den 30 april
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
20 nya anledningar att besöka Göteborg 2026
Från fartfylld sightseeing och skyhöga middagar, till ett brett utbud av nya festivaler, utställningar och idrott...
-
Historiskt rekordår för Stockholm – nära 16 miljoner gästnätter 2025
Under 2025 registrerades 15,969 miljoner gästnätter i Stockholms län, det högsta antalet någonsin. Rekord...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Stena Line avvecklar färjelinjen Grenå – Halmstad
Stena Line har beslutat att stänga färjelinjen mellan Halmstad i Sverige och Grenå i Danmark. Fartyget St...
-
-
Gästbloggare
-