-
Nordic Camping & Resort förvärvar Ånnaboda Camping
Nordic Camping & Resort har tecknat ett avtal om förvärv av anläggningen Ånnaboda utanför Örebro. Området innefattar bland annat camping, en stugby och en hotell verksamhet.
Nordic Camping & Resort har gjort en affär med Branäsgruppen AB och kommer att överta Ånnaboda som en del av koncernen. Campingkedjan har stora planer för anläggningen och ser ambitiösa möjligheter att utveckla den.
”Genom denna affär stärker vi vår exponering mot den växande vinterturismen som blivit betydande även inom campingsegmentet och som många av våra gäster efterfrågar. Bara de närmaste åren planerar vi att investera cirka åtta miljoner kronor för att fortsätta utveckla Ånnaboda.” Säger Nordic Camping & Resorts VD, Johan Söör.
Branäsgruppen ser positivt på affären och kommer fortsätta att driva den alpina verksamheten Storstenshöjden som ligger i anslutning till Ånnaboda.
- Text: Isa Mörk
-
Sekelskiftesdagen på Vänersborgs museum – upptäck livet år 1900
Hur doftade en marknad för 125 år sedan? Den 29 augusti, på Sekelskiftesdagen, kan familjen uppleva det på Vänersborgs museum.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juli 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys. Juni och juli har varit mycket starka för destinationens besöksnäring.
-
Strömsken blev ett storslaget avslut på Augustifesten
Flera tusen personer samlades i Norrköping den 15 augusti när Strömsken hade premiär under Augustifestens sista kväll.
-
Trollhättan Action Week – en folkfest med rörelse i fokus
Årets Trollhättan Action Week har dragit igång. Under 21-30 augusti förvandlas staden till en mötesplats för atleter och publik.
-
Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
Nuvarande VD Malin går över från en renodlad operativ roll till en strategisk befattning i styrelsen därför söker man nu hennes efterträdare, en affärsdriven och kommersiell VD
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026
Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev unika ETC Solpark i Katrineholm.
-
Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg
Evenemang är varumärkesstärkande och hjälper samhället på flera nivåer. Pehr Palm från Visit Trelleborg har skrivit en krönika.
-
Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang
Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Nu har det uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime.
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 12 år och 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg in i en helt ny del av...
-
Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
Hotell- och resortsystemet Moder är för andra året i rad finalist i Skift IDEA Awards, en av turismbranschens mes...
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
Du är inte ensam som kanske känner att du behöver vila ut efter semestern. En ny internationell undersökning från...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och K...
-
-
Gästbloggare
-