-
Norrbotten ökar mest i landet – tredje rekordåret för besöksnäringen
Swedish Lapland Visitors Board har tagit del av den preliminära gästnattsstatistiken från Tillväxtverket och ser att Norrbotten lämnar ännu ett rekordår.
Den arktiska destinationen är stark
På totalen ser länet Norrbotten ut att öka +5 % jämfört med 2023, vilket är mer än genomsnittet i landet (+1 %). Starkast utveckling ses i Jokkmokk (+19 %) och Arvidsjaur (+16 %). Både svenska (+3 %) och utländska gästnätter (+ 8,5 %) ökar. Däribland Frankrike med +49 %, Holland +23 % och Nordamerika +20 %.
”Detta är ett imponerande resultat som bevisar hur starkt vår arktiska destination och våra fantastiska besöksnäringsentreprenörer lockar besökare från hela världen. Trots de stora brister som finns inom vår reseinfrastruktur.” Säger Annika Fredriksson, VD för Swedish Lapland Visitors Board. ”Genom att samarbeta kan vi både behålla och öka intresset hos olika typer av internationella besökare året runt.”
Norrbotten hade störst procentuell tillväxt
Statistiken visar att Norrbotten var den region i Sverige som hade störst procentuell tillväxt sett till antalet gästnätter. Totalt står de svenska gästnätterna för 65 % och de utländska för 35 %, en fördelning som är väldigt nära fjolårets.
Några höjdpunkter från 2024:
◆ Norrbotten ökar mest av samtliga regioner i Sverige.
◆ 2,9 miljoner gästnätter i Norrbotten motsvarar cirka 12 per invånare.
◆ Jokkmokk ökade procentuellt mest av alla kommuner med +19 % jämfört med förra året.
◆ Både Kalix (37 %) och Jokkmokk (+19 %) ökar stort när det gäller utländska gästnätter.
◆ Vintern ökar med 7 % i Norrbotten jämfört med genomsnittet i Sverige som låg på 0 %.
◆ Kiruna har allra flest antal gästnätter, 608 000 (+21 000), tätt följda av Luleå och Piteå.Hårt arbete av besöksnäringen ger resultat
Swedish Lapland ser att exportsatsande besöksnäringsföretag i Norrbotten driver marknadsutvecklingen. De både lockar hit och tar hand om fler gäster än föregående år, vilket banar väg för framgång. Det fina och viktiga samarbetet som görs tillsammans med flygbolag, lokala besöksnäringsaktörer, flygplatser, internationella turoperatörer, lokala destinationsorganisationer för fler direktflygsetableringar har både givit resultat och kommer att fortsätta ge resultat framgent.
Älvsbyn, Övertorneå och Överkalix kommuners statistik är sekretesskyddade på grund av för få boendeanläggningar. Dock ingår dessa kommuner i länets sammanlagda gästnattstatistik. Statistiken från Tillväxtverket för 2024 är preliminär fram till april 2025.
Här kan ni läsa mer om Swedish Lapland Visitors Board på Turismnytt.
- Text: Swedish Lapland Visitors Board
- Foto: Asaf Kliger
-
Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
Länsstyrelsen har upphävt beslutet om att införa miljözon 3 i Stockholms innerstad. Det välkomnas av besöksnäringen.
-
SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter
SkiStar har beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften i Åre inför kommande vintersäsong.
-
Invite Guest Technology blir strategisk teknologileverantör för Strawberry Livings nya satsning
Ett av Nordens största boendeprojekt för anställda inom byggindustrin tar i bruk Invites norskutvecklade gästportallösning
-
Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast
Sedan 2015 har antalet gästnätter ökat snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt Visit Sweden.
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...
-
Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award i Cannes
Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev i år nominerad till ”Best Location – Natural” på Global Pro...
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Det växande intresset för campingsemester i Sverige fortsätter, både bland svenska och internationella gäster. Sa...
-
-
Gästbloggare
-