-
Norrbotten ökar mest i landet – tredje rekordåret för besöksnäringen
Swedish Lapland Visitors Board har tagit del av den preliminära gästnattsstatistiken från Tillväxtverket och ser att Norrbotten lämnar ännu ett rekordår.
Den arktiska destinationen är stark
På totalen ser länet Norrbotten ut att öka +5 % jämfört med 2023, vilket är mer än genomsnittet i landet (+1 %). Starkast utveckling ses i Jokkmokk (+19 %) och Arvidsjaur (+16 %). Både svenska (+3 %) och utländska gästnätter (+ 8,5 %) ökar. Däribland Frankrike med +49 %, Holland +23 % och Nordamerika +20 %.
”Detta är ett imponerande resultat som bevisar hur starkt vår arktiska destination och våra fantastiska besöksnäringsentreprenörer lockar besökare från hela världen. Trots de stora brister som finns inom vår reseinfrastruktur.” Säger Annika Fredriksson, VD för Swedish Lapland Visitors Board. ”Genom att samarbeta kan vi både behålla och öka intresset hos olika typer av internationella besökare året runt.”
Norrbotten hade störst procentuell tillväxt
Statistiken visar att Norrbotten var den region i Sverige som hade störst procentuell tillväxt sett till antalet gästnätter. Totalt står de svenska gästnätterna för 65 % och de utländska för 35 %, en fördelning som är väldigt nära fjolårets.
Några höjdpunkter från 2024:
◆ Norrbotten ökar mest av samtliga regioner i Sverige.
◆ 2,9 miljoner gästnätter i Norrbotten motsvarar cirka 12 per invånare.
◆ Jokkmokk ökade procentuellt mest av alla kommuner med +19 % jämfört med förra året.
◆ Både Kalix (37 %) och Jokkmokk (+19 %) ökar stort när det gäller utländska gästnätter.
◆ Vintern ökar med 7 % i Norrbotten jämfört med genomsnittet i Sverige som låg på 0 %.
◆ Kiruna har allra flest antal gästnätter, 608 000 (+21 000), tätt följda av Luleå och Piteå.Hårt arbete av besöksnäringen ger resultat
Swedish Lapland ser att exportsatsande besöksnäringsföretag i Norrbotten driver marknadsutvecklingen. De både lockar hit och tar hand om fler gäster än föregående år, vilket banar väg för framgång. Det fina och viktiga samarbetet som görs tillsammans med flygbolag, lokala besöksnäringsaktörer, flygplatser, internationella turoperatörer, lokala destinationsorganisationer för fler direktflygsetableringar har både givit resultat och kommer att fortsätta ge resultat framgent.
Älvsbyn, Övertorneå och Överkalix kommuners statistik är sekretesskyddade på grund av för få boendeanläggningar. Dock ingår dessa kommuner i länets sammanlagda gästnattstatistik. Statistiken från Tillväxtverket för 2024 är preliminär fram till april 2025.
Här kan ni läsa mer om Swedish Lapland Visitors Board på Turismnytt.
- Text: Swedish Lapland Visitors Board
- Foto: Asaf Kliger
-
Island of Light är Västsveriges kandidat till Stora Turismpriset 2026
Turistrådet Västsverige har nominerat ljuskonstfestivalen Island of Light på Smögen som kandidat till Stora Turismpriset 2026.
-
Finnsirius firar tre år i trafik på linjen Sverige-Finland
Finnlines Superstar-fartyg Finnsirius firade tre år på rutten Kapellskär-Långnäs-Nådendal den 15 september 2026.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen
Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar Östersund steg i arbetet för en mer hållbar destination.
-
Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige
Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.
-
Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line
Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de god...
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Teknik, marknadsförändringar, hållbarhet och ansvaret för att värna våra destinationer stod i centrum när den nor...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Hå...
-
-
Gästbloggare
-