-
Norwegians pilot- och kabinbolag i Sverige ansöker om konkurs
Effekterna av Covid-19 har resulterat i att land efter land har stängt sina gränser vilket i sin tur har gjort att förutsättningarna för att kunna resa i princip har försvunnit. För Norwegian innebär det att nästan all flygverksamhet har upphört samtidigt som stora personalkostnader kvarstår. Trots alla de åtgärder som bolaget har vidtagit för att minska kostnaderna, återstår tyvärr inget annat alternativ för styrelsen för dessa bolag än att ansöka om konkurs.
Finns inte motsvarande permitteringsmöjligheter
Beslutet att ansöka om konkurs för Norwegians fyra dotterbolag Pilot Services Sweden AB, Norwegian Pilot Services Denmark ApS, Norwegian Cabin Services Denmark ApS och Norwegian Air Resources Denmark LH ApS, fattades av bolagens styrelser i måndags.
I Norge finns det permitteringsmöjligheter som innebär att staten står för lönekostnaden under permitteringen. Dessvärre finns inte motsvarande permitteringsmöjligheter i Sverige och Danmark vilket innebär att kostnaderna kvarstår även om piloter och kabinpersonal inte arbetar.
Bolaget befinner sig i akut kris
Norwegians flygbolag med drifttillstånd i Sverige, Norwegian Air Sweden (NSE) berörs inte. Norwegian har 54 svenskregistrerade flygplan och drifttillstånd i Sverige. Norwegian har inte trafikerat några linjer i Sverige och Danmark på flera veckor till följd av Corona.
”Det här är den värsta krisen någonsin för flygbranschen. Vi har gjort allt vi kan för att undvika det som nu sker med våra dotterbolag i Sverige och Danmark. I likhet med våra konkurrenter, har vi bett om statligt stöd i både Sverige och Danmark. Den första formella ansökan till svenska myndigheter skickades för en månad sedan. Men det har fortfarande inte kommit några konkreta förslag på likviditetsåtgärder. Vi har inte tid att vänta eftersom bolaget befinner sig i akut kris.” Säger Norwegians koncernchef, Jacob Schram.
Finns inget annat alternativ
Trots de åtgärder som bolaget redan har vidtagit, i kombination med brist på betydande statligt stöd från svenska och danska regeringarna, finns det inte något annat alternativ.
Styrelsen för nedan bolag inom Norwegiankoncernen har sedan i måndags, 20 april, fattat beslut om att ansöka om konkurs:
♦ Pilot Services Sweden AB
♦ Norwegian Pilot Services Denmark ApS
♦ Norwegian Cabin Services Denmark ApS
♦ Norwegian Air Resources Denmark LH ApSTill följd av att behovet av piloter och kabinanställda nu är i det närmaste obefintlig har Norwegian även sagt upp avtalen med OSM Aviation och Rishworth som levererar crewtjänster till Norwegian. Dessa bolag har flygande personal i Sverige, Spanien, England, Finland och USA.
Totalt 1571 piloter och 3134 kabinanställda påverkas
De dotterbolag som ansöker om konkurs och avtalen med crewtjänster som har sagts upp påverkar totalt 1571 piloter och 3134 kabinanställda i Sverige, Danmark, Finland, Spanien, Storbritannien och USA. Cirka 700 piloter och 1300 kabinanställda med bas i Norge, Frankrike och Italien berörs inte.
”Våra piloter och vår kabinpersonal är kärnan i vår verksamhet och har gjort ett helt fantastiskt jobb. Det har varit ett mycket tungt beslut och jag beklagar djupt de konsekvenser detta får för de som berörs. Vi arbetar dygnet runt för att ta oss igenom den här krisen och för att komma tillbaka i luften igen, som ett starkare och bättre Norwegian än någonsin och där vi kan erbjuda jobb för flygande personal.” Avslutar Jacob Schram.
Den fortsatta hanteringen av berörda dotterbolag som ansöker om konkurs blir nu en fråga för konkursdomstolar och konkursförvaltare i respektive land.
- Text: Norwegian
- Foto: Norwegian
-
Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun
Lyfter Göteborgs långsiktiga och strategiska arbete för att vara en levande idrotts- och evenemangsstad
-
Thérèse Lorenius utses till ny Business Director för VR Snabbtåg
Hon har en gedigen bakgrund i ledande befattningar på SAS bland annat
-
Skellefteå Kraft ska producera hållbart flygbränsle i Skellefteå
SkyKraft kommer bli en produktionsanläggning för hållbart flygbränsle. Ett samarbetsprojekt mellan Skellefteå Kraft och SkyNRG.
-
Ny rekordnivå – besökare spenderar 10,6 miljarder i Norrbottens kommuner
En ökning med 14 % jämfört med mätningens första år 2019
-
1 359 250 personer besökte Vasamuseet år 2025
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december. När besökssiffrorna för 2025 räknas ihop landar det på 1 359 250 personer.
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
För en växande internationell målgrupp är det upplevelser som kombinerar smak, plats och mänskliga möten som avgör valet av resmål
-
Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
Även skidskolan drar igång.
-
Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025
Birka Gotland har avslutat sitt första hela kalenderår i trafik, med drygt 570 000 resenärer. En ökning med 30 % jämfört med 2024.
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
Kan bli en ännu starkare reseanledning om vi utvecklar den
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Mest under Destination, Flyg, Museer och utställningar samt om helgernas oväder
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Flyg, Museer ...
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig. I Postmuseums nya utställning Ett litet hörn av ...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och ...
-
Transportföretagen: Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer
Swedavias färska helårsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken, både inrikes och utrikes jämfört med...
-
-
Gästbloggare
-