-
Nu får även småföretagare storkundsrabatt
Hotellkedjan Sweden Hotels ser småföretagarna som en stor potentiell kundgrupp, så pass att de har skapat ett eget program för de.
Det nya programmet heter ”Corporate Community” och har som syfte att småföretagarna kan dra nytta av varandras bokningar. Allas bokningar samlas ihop och medlemmarna får rabatt.
En stor nackdel för småföretagaren har hitintills varit att man inte får ihop så många hotellnätter att man kan dra nytta av storkundsrabatter. Priserna justeras automatiskt beroende på antal bokningar från medlemmarna och ligger mellan 7-15 procent under garanterat lägsta pris. Sweden Hotels Corporate Community är öppen för alla företag som registrerar sig och enda kravet är två bokade hotellnätter för att få tillgång till rabatten även nästa år.
”– Småföretagarna är väldigt viktiga för oss. Det är därför glädjande att vi lyckats skapa en smidig lösning som tar hänsyn till gästernas gemensamma ansträngningar och samtidigt gynnar den enskilde direkt”, säger Jirka Bärnlund Fors, säljkoordinator på Sweden Hotels.
Källa: Sweden Hotels
- Text: Maria Lindqvist
-
Skellefteå Airport i projekt för framtidens regionalflyg
I ett projekt ska Skellefteå Airport utveckla lösningar för hur nästa generations regionalflygplan kan integreras i flygsystemet.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Rapporter
-
Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination
Inleder ett nytt B2B-samarbete med målet att göra Djurgården mer attraktivt för möten, företagsevent och grupper
-
Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
Grönländaren Lodge är en fristad för gäster som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen en Platschef.
-
Antalet gästnätter på svenska campingplatser fortsätter att öka
Campingboendet fortsätter stärka sin position. Under juni och juli ökade antalet gästnätter på campingplatser med 3,9 % jämfört med 2025.
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sommaren 2027 öppnar Svenska Musikmuseet i Västervik, ett nytt nationellt museum som ska berätta historien om Sveriges roll som en av världens största musikexportörer
-
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internationella besöken med 17 procent och runt 100 000 kom till staden i samband med Bad Bunny-konserterna
-
Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin
Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bolagets historia.
-
Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport
Medan svensk varuexport ökade med 3 % under första halvåret 2026, växte Sveriges turismexport med 11 % enligt Visit Sweden.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport
Medan den samlade svenska varuexporten ökade med tre procent under första halvåret 2026 växte exporten från utlän...
-
Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin
Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bol...
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...
-
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internatione...
-
-
Gästbloggare
-