-
Nu får även småföretagare storkundsrabatt
Hotellkedjan Sweden Hotels ser småföretagarna som en stor potentiell kundgrupp, så pass att de har skapat ett eget program för de.
Det nya programmet heter ”Corporate Community” och har som syfte att småföretagarna kan dra nytta av varandras bokningar. Allas bokningar samlas ihop och medlemmarna får rabatt.
En stor nackdel för småföretagaren har hitintills varit att man inte får ihop så många hotellnätter att man kan dra nytta av storkundsrabatter. Priserna justeras automatiskt beroende på antal bokningar från medlemmarna och ligger mellan 7-15 procent under garanterat lägsta pris. Sweden Hotels Corporate Community är öppen för alla företag som registrerar sig och enda kravet är två bokade hotellnätter för att få tillgång till rabatten även nästa år.
”– Småföretagarna är väldigt viktiga för oss. Det är därför glädjande att vi lyckats skapa en smidig lösning som tar hänsyn till gästernas gemensamma ansträngningar och samtidigt gynnar den enskilde direkt”, säger Jirka Bärnlund Fors, säljkoordinator på Sweden Hotels.
Källa: Sweden Hotels
- Text: Maria Lindqvist
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder
-
Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027
Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.
-
Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november
I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område för "Barnens Jul".
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Fyra månader efter invigning har Bigert & Bergströms Crystal Sauna i Skellefteå väckt uppmärksamhet - både lokalt och globalt.
-
Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar
Större ökning av handeln i turismintensiva regioner visar på att turismen har stor potential att bidra till ökad handel
-
De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka besöksnäringsaktörer som är finalister till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Sommaren slog rekord, men september visade svagare siffror.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka som är finalisterna till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026. Tre besöksnä...
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...
-
-
Gästbloggare
-