-
Nu invigs Sydkustleden, en 26 mil kustnära cykelled
Den 2 och 3 juni invigs Sydkustleden, Sveriges tredje nationella cykelled som sträcker sig kustvägen mellan Simrishamn och Helsingborg.
Under söndagen blir det 26 mil invigning med massor av aktiviteter på olika platser utmed leden. På måndagen, som även är World Bicycle Day, avrundas invigningsdagarna utanför den nordvästra ingången till Malmö Centralstation.
Stor variation i natur och upplevelser
Sydkustleden är Sveriges tredje nationella cykelled för turism och rekreation och knyter samman Kattegattleden och Sydostleden. Tillsammans bildar de 90 mil sammanhängande cykelled med en stor variation i både natur och upplevelser.
“Genom att satsa på nationella cykelleder kommer Skåne bli en given destination för cykelturism vilket i sin tur gynnar besöksnäringen, folkhälsoperspektivet och miljön.” Säger Ulrika Geeraedts, Utvecklingsdirektör Region Skåne.
Skapar förutsättningar för ett levande Skåne
På söndagens invigningsdag uppmuntras alla att ta med sin cykel och hänga med i ett behagligt tempo på någon av alla sträckorna som leds av Team Rynkeby. Måndagens invigningsdag hålls i Malmö och bjuder på lunchcykling samt panelsamtal.
“Tillsammans skapar vi förutsättningar för ett levande och tillgängligt Skåne. Genom effektiva åtgärder förbättrar vi framkomligheten och säkerheten för cyklister.” Säger Jens Möller, stf Regionchef, Trafikverket Region Syd.
Ett detaljerat invigningsprogram finns på Sydkustledens hemsida.
- Text: Region Skåne
- Foto: Apelöga
-
Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin
Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bolagets historia.
-
Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport
Medan svensk varuexport ökade med 3 % under första halvåret 2026, växte Sveriges turismexport med 11 % enligt Visit Sweden.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli
Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)
-
Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland
Genom ett Interreg-projekt får gäster på cykelleden Unionsleden smidig transport tillbaka till startpunkten i ett samarbete initierat av Visit Värmland
-
Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset
Nu står det klart att Höga Kusten Friluftsteater är Västernorrlands kandidat till Stora turismpriset 2026.
-
De vann Placebrander of the Year 2026
Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms skärgård.
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för svenska hotell enligt statistik från Visita.
-
Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras
Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
-
Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland
Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland
Den 17 augusti började Ann-Charlotte Rickne arbeta för East Sweden Convention Bureau. Hon kommer...
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
De svenska hotellens logiintäkter ökade med 12 procent i augusti, jämfört med samma månad förra året. Den starka ...
-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter liten dipp 2025 ser Jönköping återigen ut att gå mot rekordsiffror för boendeanläggningarna. Den preliminär...
-
En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten
Tillväxtverkets inkvarteringsstatistik visar att antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10 procent i juni 2026...
-
-
Gästbloggare
-