-
Nu vrider Liseberg på kranen i vattenvärlden Oceana
Under måndagen den 15:e Januari vred Liseberg tillsammans med NCC på vattenkranen och började fylla poolerna i nya vattenvärlden Oceana, som kommer bli en av Europas mest spektakulära. En viktig milstolpe och ett av det sista stegen på vägen mot öppningen sommaren 2024.
I november 2020 sattes första spadtaget i marken där den nya vattenvärlden skulle stå och bygget påbörjades tillsammans med NCC. Idag, drygt tre år senare har projektet kommit till den punkt där vattnet börjat flöda. Totalt uppskattas det ta cirka fyra dygn innan de 1 200 000 litrarna vatten är på plats.
”Det är ett tekniskt avancerat och unikt projekt som vi arbetat med under lång tid, så det är en fantastisk känsla att äntligen få se vattnet fylla poolerna i Oceana.” Säger Marie Löwkrantz, projektledare för Liseberg Oceana Vattenvärld.
Hela destinationen Liseberg blir komplett
Liseberg Oceana vattenvärld bjuder på totalt 14 vattenattraktioner. Varav fyra är större så kallade ringslides där du åker i ringar för 1–2 personer eller i en flotte med plats för sex personer. Det kommer även finnas en vågbassäng, en familjeflod, ett äventyrsbad för barn.
”Nu känns det mer verkligt än någonsin att vi inom några månader har gäster som badar, leker och åker i attraktionerna och hela destinationen Liseberg blir komplett.” Säger Thomas Sjöstrand, VD för Jubileumsprojektet Liseberg.
Tillsammans med Liseberg Grand Curiosa Hotel utgör Liseberg Oceana vattenvärld det så kallade Jubileumsprojektet som markerar Lisebergs hundraårsjubileum. Hotellet stod klart våren 2023, och i början av sommaren 2024 är det dags för Oceana vattenvärld att öppna dörrarna och välkomna badsugna gäster för första gången.
Det kommer bli ca 13 600 m² total yta för bad, varav utedelen är 4000 m² och bassänghallen inomhus är 6000 m². 1750 gäster kan besöka vattenvärlden samtidigt på sommaren när även utedelen är öppen. Övrig tid på året är kapaciteten 1250 gäster. Det kommer även att finnas en restaurang och ett café.
Oceanas fyra stora vattenattraktioner är några av världens mest extrema
◆ Rex, vår stora Masterblaster med det högsta masterblaster-droppet i världen, på hela 13 meter. Hela banan är 198 meter lång.
◆ Abyss som är 223 meter lång, är den första sexmanna-Abyssen i Europa, med en tratt-diameter på över 22 meter.
◆ Serpent. Första double Constrictor/Rattler-attraktionen i Europa. Höjd: 16 m, längd: 177 m.
◆ Hydra. Första sexmanna-Constrictor/Boomerango-attraktionen i Europa. Höjd: 28 m. Längd: 230 mOceana öppnar sommaren 2024, exakt datum kommuniceras senare under våren. Biljetter kommer att säljas via Lisebergs hemsida.
Läs mer om Oceana på Turismnytt här
- Text: Liseberg
- Foto: Jesper Wiberg
-
Fira in hösten med skaldjursvandring och kyrkomiddag i Västsverige
Västsverige presenterar två nya upplevelser. Grebbestad har en guidad skaldjursvandring och Kinnekulle erbjuder middag i en kyrka.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Mest om Destination, Evenemang och Museer/utställningar
-
Statens Fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Nu finns det plats för fler engagerade verksamheter.
-
Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige
Juli 2026 blir historisk - alla tiders rekordmånad för turism i Sverige enligt Visit Sweden. Men regionsvariationen är stor.
-
Det vi kan påverka – en hälsning från Hornborgasjön
Nytt samarbetsavtal för Visit Hornborgasjön har slutits mellan Skara, Falköping och Skövde, ett tillsvidareavtal som möjliggör långsiktighet
-
Glaskogen blir testbädd i ett innovationsprojekt inom naturturism
När besökstrycket ökar i naturen så ökar slitaget. I ett projekt ska Glaskogen i Värmland vara testbädd för innovativ naturvård.
-
Finnlines – ny bussförbindelse från Stockholm gör det enklare att resa
Rederiet Finnlines har infört en ny och smidig bussförbindelse mellan Stockholms Cityterminal och Kapellskärs hamn.
-
Sekelskiftesdagen på Vänersborgs museum – upptäck livet år 1900
Hur doftade en marknad för 125 år sedan? Den 29 augusti, på Sekelskiftesdagen, kan familjen uppleva det på Vänersborgs museum.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juli 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys. Juni och juli har varit mycket starka för destinationens besöksnäring.
-
Strömsken blev ett storslaget avslut på Augustifesten
Flera tusen personer samlades i Norrköping den 15 augusti när Strömsken hade premiär under Augustifestens sista kväll.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och K...
-
Trollhättan Action Week – en folkfest med rörelse i fokus
Nu har årets Trollhättan Action Week dragit igång. Under den 21-30 augusti förvandlas staden til...
-
Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
Eriksberg Hotel & Nature Reserve – en unik destination i Blekinge Att anl...
-
Strömsken blev ett storslaget avslut på Augustifesten
Flera tusen personer samlades längs Strömmen den 15 augusti när Strömsken hade premiär under Augustifestens sista...
-
-
Gästbloggare
-