-
Nu vrider Liseberg på kranen i vattenvärlden Oceana
Under måndagen den 15:e Januari vred Liseberg tillsammans med NCC på vattenkranen och började fylla poolerna i nya vattenvärlden Oceana, som kommer bli en av Europas mest spektakulära. En viktig milstolpe och ett av det sista stegen på vägen mot öppningen sommaren 2024.
I november 2020 sattes första spadtaget i marken där den nya vattenvärlden skulle stå och bygget påbörjades tillsammans med NCC. Idag, drygt tre år senare har projektet kommit till den punkt där vattnet börjat flöda. Totalt uppskattas det ta cirka fyra dygn innan de 1 200 000 litrarna vatten är på plats.
”Det är ett tekniskt avancerat och unikt projekt som vi arbetat med under lång tid, så det är en fantastisk känsla att äntligen få se vattnet fylla poolerna i Oceana.” Säger Marie Löwkrantz, projektledare för Liseberg Oceana Vattenvärld.
Hela destinationen Liseberg blir komplett
Liseberg Oceana vattenvärld bjuder på totalt 14 vattenattraktioner. Varav fyra är större så kallade ringslides där du åker i ringar för 1–2 personer eller i en flotte med plats för sex personer. Det kommer även finnas en vågbassäng, en familjeflod, ett äventyrsbad för barn.
”Nu känns det mer verkligt än någonsin att vi inom några månader har gäster som badar, leker och åker i attraktionerna och hela destinationen Liseberg blir komplett.” Säger Thomas Sjöstrand, VD för Jubileumsprojektet Liseberg.
Tillsammans med Liseberg Grand Curiosa Hotel utgör Liseberg Oceana vattenvärld det så kallade Jubileumsprojektet som markerar Lisebergs hundraårsjubileum. Hotellet stod klart våren 2023, och i början av sommaren 2024 är det dags för Oceana vattenvärld att öppna dörrarna och välkomna badsugna gäster för första gången.
Det kommer bli ca 13 600 m² total yta för bad, varav utedelen är 4000 m² och bassänghallen inomhus är 6000 m². 1750 gäster kan besöka vattenvärlden samtidigt på sommaren när även utedelen är öppen. Övrig tid på året är kapaciteten 1250 gäster. Det kommer även att finnas en restaurang och ett café.
Oceanas fyra stora vattenattraktioner är några av världens mest extrema
◆ Rex, vår stora Masterblaster med det högsta masterblaster-droppet i världen, på hela 13 meter. Hela banan är 198 meter lång.
◆ Abyss som är 223 meter lång, är den första sexmanna-Abyssen i Europa, med en tratt-diameter på över 22 meter.
◆ Serpent. Första double Constrictor/Rattler-attraktionen i Europa. Höjd: 16 m, längd: 177 m.
◆ Hydra. Första sexmanna-Constrictor/Boomerango-attraktionen i Europa. Höjd: 28 m. Längd: 230 mOceana öppnar sommaren 2024, exakt datum kommuniceras senare under våren. Biljetter kommer att säljas via Lisebergs hemsida.
Läs mer om Oceana på Turismnytt här
- Text: Liseberg
- Foto: Jesper Wiberg
-
SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen
Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.
-
Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.
-
Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026
Billingen Skövde och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv. Nomineringen lyfter ett framgångsrikt samarbete.
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
Turismnytts bloggare Bianca har varit på Icehotel och lyfter deras hållbarhetsarbete och berättar om hur Icehotel kom till
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.
-
Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation i Lapplands vackra natur behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren.
-
Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar
Den 6–10 juli samlas några av världens bästa sandskulptörer för att delta i Kalmar International Sandsculpture Festival.
-
Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
Hotell Savoy på Luleås huvudgata letar nu efter en F&B hjälte - en restaurangchef som vill växa med verksamheten.
-
Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar
Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar är mycket välkommet av Sveriges Bussföretag.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Slutreplik: Byt inte namn på en skatt och kalla det lösningen
Lars-Börje Eriksson vill få det att låta som att debatten handlar om en ny (önsketänkt) finansieringsmodell. Det ...
-
VISIT – Nordens ledande teknikplattform för besöksnäringen lanseras på visit.com
Visit Group, Nordens ledande Hospitality tech-bolag med fler än 10 000 kunder, blir VISIT och visar nu hela sitt ...
-
Svensk turismexport imponerar – nära 25 miljarder på tre månader
Svensk besöksnäring befäster sin position som en av landets starkaste exportnäringar. Under årets första kvartal ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ma...
-
-
Gästbloggare
-