-
Ny arrendator Lindbäcks stadion
Upphandlingen av en ny arrendator av den alpina anläggningen, caféet och campingen på Lindbäcks stadion är klar.
Det blir Föreningsservice som tar över driften av anläggningen. Det är en ideell verksamhet som stöttar föreningslivet. Tidigare har man haft verksamhet huvudsakligen på sommarhalvåret men i och med att man nu blir arrendator till Lindbäcks stadion kan man ha verksamhet året runt.
Anläggningen stod utan arrendator så sent som på försommaren så kommunen är nöjd med att man kunnat lösa situationen snabbt innan säsongen startar. Detta även fast man bara fick en anbudsgivare.
”- Vi ser fram emot samarbetet och tror att Föreningsservice kan vara en bra lösning som är hållbart över en längre tid. Föreningsservice har en bred kompetens och är van att samarbeta med föreningslivet vilket vi tror är bra för den fortsatta utvecklingen”, säger Jenny Axelsson, Piteå kommun.
Nu vill Föreningsservice satsa på hembakat fika och ta fram teman för caféet.
Det nya avtalet är på två år med möjlighet till förlängning.
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Piteå kommun
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
Mest om Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Sveriges bästa handelskommun – Här pratar vi starka besöksanledningar
Handeln bygger levande städer, skapar jobb i hela landet och får orter att växa. Med utmärkelsen Sveriges handelskommun sätter Svensk Handel strålkastarljuset på de kommuner som går i bräschen.
-
De driver utvecklingen av svensk besöksnäring – Stora Turismpriset 2026
Efter en stark sommar för svensk turism så har Tillväxtverket nu presenterat alla läns nomineringar till Stora Turismpriset 2026.
-
Dragen ur döden – Ny spökvandring på Kalmar Slott
När höstmörkret sänker sig över Kalmar Slott kommer det förflutna till liv. I oktober är det premiär för årets nya spökvandring.
-
8 av 10 göteborgare älskar stadens evenemang
80 procent av göteborgarna anser att evenemang stärker staden. Det visar en undersökning i Göteborg & Co:s nya rapport.
-
Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet
Food Family har sedan september förvärvat van der Nootska Palatset på Södermalm och Cedergrenska Tornet i Stocksund.
-
Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund
Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när Skidskytte-VM avgörs 2031. Staden har en lång tradition av sporten.
-
Island of Light är Västsveriges kandidat till Stora Turismpriset 2026
Turistrådet Västsverige har nominerat ljuskonstfestivalen Island of Light på Smögen som kandidat till Stora Turismpriset 2026.
-
Finnsirius firar tre år i trafik på linjen Sverige-Finland
Finnlines Superstar-fartyg Finnsirius firade tre år på rutten Kapellskär-Långnäs-Nådendal den 15 september 2026.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de god...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Hå...
-
Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige
Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella resear...
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes, med MICE I fokus. Det är en ny tjänst för verksam...
-
-
Gästbloggare
-