-
Ny kampanj ska hjälpa besöksnäringen att hitta rätt kompetens
När verksamheter återstartar efter pandemin och besökarna återvänder kämpar många företag med att lyckas rekrytera rätt personal. Swedish Lapland Visitors Board vill nu hjälpa regionens besöksnäringsföretag att nå nya målgrupper genom den gemensamma kampanjen ”Work in Swedish Lapland”.
Det är viktigt att kunna erbjuda den här tjänsten
Kompetensförsörjning kan vara en stor utmaning. Speciellt när många verksamheter ska dra i gång efter att ha gått på sparlåga under pandemin. Genom att samla behovet, sprida det genom smart annonsering och nyttja Swedish Laplands starka destinationsvarumärke hoppas Swedish Lapland Visitors Board kunna hjälpa regionens företag att hitta rätt kompetens.
“Vi tycker det är viktigt att kunna erbjuda den här tjänsten till regionens företag, de har haft det tufft och behöver bästa möjliga förutsättningar för att komma i gång igen. Det handlar inte om att starta en arbetsförmedling eller konkurrera med befintliga plattformar. Utan en komplettering där vi förhoppningsvis kan hjälpa företagen att nå en större målgrupp.” Säger Anna-Karin Landin, kommunikatör på Swedish Lapland Visitors Board och projektledare för Work in Swedish Lapland.
Skapa drömmar om att jobba i regionen
“Redan i en nulägesanalys från 2019 pekade företagen ut kompetensförsörjning som en av de stora utmaningarna för besöksnäringen. I våra kontakter och dialoger med företagen får vi signaler om att utmaningen är extra stor just nu.” Säger Annika Fredriksson, VD för Swedish Lapland Visitors Board.
Göran Widén på Brändön Lodge är en av de företagare som kämpar med att hitta rätt kompetens och har efterfrågat stöd.
“Besöksnäringen har tappat mycket kompetent personal när de varit tvungna att söka sig till andra branscher under pandemin. Det är stor konkurrens om alla duktiga värdskapsmänniskor. På samma sätt som vi skapar drömmar att resa kan vi också skapa drömmen om att åka hit och jobba. Vi är många som skriker efter folk och kan vi få hjälp med smarta kampanjer så är det precis vad vi behöver.” Säger Göran Widén
Samla rekryteringar för att sprida nationellt och internationellt
Kampanjen innebär att samla företagens rekryteringar på en plats under namnet Work in Swedish Lapland. Genom annonsering med stöd av artificiell intelligens ska rätt målgrupp nås både nationellt och internationellt och från swedishlapland.com slussas vidare direkt till företagen som själva sköter rekryteringsprocessen.
Det kommer även att gå att hitta sidan från webbplatsens Swedish Laplands förstasida, för att nå den stora mängd människor som besöker sidan och redan är intresserade av regionen.
“Jag vet att det är en fantastisk upplevelse att vara en del av regionens besöksnäring och hoppas att fler utifrån ska få chansen att jobba och leva här en period, eller till och med hitta ett nytt hem.” Avslutar Anna-Karin Landin.
Är du företagare som söker personal och vill vara med i Work in Swedish Lapland? Läs mer om det här.
Insatsen finansieras av Region Norrbotten genom projektet Reboost.
- Text: Swedish Lapland Visitors Board
- Foto: Swedish Lapland Visitors Board
-
Sälen efter snöfallet – starka förutsättningar inför sportlovet och ända fram till påsk
Djup snö i Sälen ger goda förutsättningar för fin skidåkning nu och resten av säsongen
-
Trender inom turism – Går det förutsäga framtidens resande?
Robert Pettersson om framtidens resande och alla dessa trendrapporter som kommer runt årsskiften
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – december 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild baserad på data. December visade en positiv utveckling med hög beläggning.
-
Destination Sigtuna rekryterar Kristina Pernevill som ny marknads- och kommunikationschef
Hon tillför en gedigen erfarenhet av strategiskt och operativt kommunikationsarbete från bland annat Stockholm Business Region och Svenska institutet
-
Visit Sweden vill locka turister med klassisk, svensk tristess
Lyfter det som en bra utgångspunkt för återhämtning, ny kreativitet och balans i livet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2026
Mest under Destination, Möten/Event, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun
Lyfter Göteborgs långsiktiga och strategiska arbete för att vara en levande idrotts- och evenemangsstad
-
Thérèse Lorenius utses till ny Business Director för VR Snabbtåg
Hon har en gedigen bakgrund i ledande befattningar på SAS bland annat
-
Skellefteå Kraft ska producera hållbart flygbränsle i Skellefteå
SkyKraft kommer bli en produktionsanläggning för hållbart flygbränsle. Ett samarbetsprojekt mellan Skellefteå Kraft och SkyNRG.
-
Ny rekordnivå – besökare spenderar 10,6 miljarder i Norrbottens kommuner
En ökning med 14 % jämfört med mätningens första år 2019
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december år 2025. När besökssiffrorna för året...
-
Möt Jesper som är boknings- & säljansvarig på Spritmuseum
Hej Jesper, vad jobbar du med på Spritmuseum ? Hej, jag är sälj- och bokningsansvarig på Spritmuseum och ...
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
Vad avgör om en resenär väljer just din plats? För en växande internationell målgrupp är svaret enkelt: upplevels...
-
Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun
Göteborgs Stad har utsetts till både Sveriges främsta idrottskommun och Sveriges främsta evenemangskommu...
-
-
Gästbloggare
-