-
Spaden i jorden för ny skidlift och vidare utbyggnad i Hemavan
Det har satsats stort i Hemavan de senaste åren där Hemavan Alpint bolaget har investerat cirka 130 MSEK i form av Hemavans Gondol, Björk – Topprestaurang & Fjällbar, nytt snösystem, värmestuga och backbelysning. Nu är första spadtaget i marken för områdets nästa stora satsning – Fjällforsliften och 1200 nya bäddar i Gondolbyn.
Hemavan fortsätter att expandera i två nya områden – Fjällforsen och Gondolbyn. Tidigare i vinter kunde de meddela att Fjällkedjan AB, dotterbolag till HHO Gruppen, bygger en knapplift i sitt område Fjällforsen.
”Vi är såklart väldigt glada att vi tillsammans med Hemavan Alpint får möjlighet att fortsätta utveckla området som en skidort. Den nya liften kommer skapa en betydligt bättre produkt för alla som bor och vistas i området. Vårt mål är att fortsätta skapa attraktiva och unika fjällstugor till alla som uppskattar en aktiv livsstil i fjällen”, säger Freddy Olsen, HHO Gruppen.
Fjällforsliften och Gondolbyn
Fjällforsliften kommer att sträcka sig 750 m upp på fjället, och i anslutning till denna kommer en ca 800 m lång blå klassificerad backe att iordningställas för bruk. Från Fjällforsliften kommer man sedan att kunna ta sig vidare till övriga liftar i Hemavan skidområdet. Byggnationen beräknas vara färdig inför säsongsstart.
I den andra änden av byn och området Gondolbyn startar man nu arbetet med att iordningställa infrastruktur och mark för kommande byggnationer av boenden med ca 1200 nya bäddar i byn.
”Hemavans investering i Gondolbyn är en satsning som gör att området växer ytterligare med boende i direkt anslutning till den nya Gondolliften och en unik skid- och fjällmiljö. Här har investerare möjlighet att tillsammans skapa ett fantastiskt boendeområde i direkt förbindelse till vinter- och sommaraktiviteter.” säger Thomas Ringbrant, VD för Hemavan Alpint AB.
- Text: Hemavan Alpint
- Foto: Hemavan Alpint
-
Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
Den statliga utredningen om våra flygplatser och flyget som transportslag är klar och lämnad till regeringen - Här får ni sammanfattningen och kommentarer
-
Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras
Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.
-
Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer
När destinationer världen över jämförs i GDS-Index finns Göteborg återigen med i toppskiktet - närmare bestämt på andra plats.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
Mest om Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Sveriges bästa handelskommun – Här pratar vi starka besöksanledningar
Handeln bygger levande städer, skapar jobb i hela landet och får orter att växa. Med utmärkelsen Sveriges handelskommun sätter Svensk Handel strålkastarljuset på de kommuner som går i bräschen.
-
De driver utvecklingen av svensk besöksnäring – Stora Turismpriset 2026
Efter en stark sommar för svensk turism så har Tillväxtverket nu presenterat alla läns nomineringar till Stora Turismpriset 2026.
-
Dragen ur döden – Ny spökvandring på Kalmar Slott
När höstmörkret sänker sig över Kalmar Slott kommer det förflutna till liv. I oktober är det premiär för årets nya spökvandring.
-
8 av 10 göteborgare älskar stadens evenemang
80 procent av göteborgarna anser att evenemang stärker staden. Det visar en undersökning i Göteborg & Co:s nya rapport.
-
Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet
Food Family har sedan september förvärvat van der Nootska Palatset på Södermalm och Cedergrenska Tornet i Stocksund.
-
Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund
Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när Skidskytte-VM avgörs 2031. Staden har en lång tradition av sporten.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Hå...
-
Island of Light är Västsveriges kandidat till Stora Turismpriset 2026
Turistrådet Västsverige har nominerat ljuskonstfestivalen Island of Light på Smögen som Västra G...
-
Finnsirius firar tre år i trafik på linjen Sverige-Finland
Finnlines Superstar-fartyg Finnsirius firade tre år på rutten Kapellskär-Långnäs-Nådendal den 15...
-
Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet
Food Family har sedan den 1 september 2026 förvärvat 100 procent av aktierna i Memorio AB, som d...
-
-
Gästbloggare
-