-
Spaden i jorden för ny skidlift och vidare utbyggnad i Hemavan
Det har satsats stort i Hemavan de senaste åren där Hemavan Alpint bolaget har investerat cirka 130 MSEK i form av Hemavans Gondol, Björk – Topprestaurang & Fjällbar, nytt snösystem, värmestuga och backbelysning. Nu är första spadtaget i marken för områdets nästa stora satsning – Fjällforsliften och 1200 nya bäddar i Gondolbyn.
Hemavan fortsätter att expandera i två nya områden – Fjällforsen och Gondolbyn. Tidigare i vinter kunde de meddela att Fjällkedjan AB, dotterbolag till HHO Gruppen, bygger en knapplift i sitt område Fjällforsen.
”Vi är såklart väldigt glada att vi tillsammans med Hemavan Alpint får möjlighet att fortsätta utveckla området som en skidort. Den nya liften kommer skapa en betydligt bättre produkt för alla som bor och vistas i området. Vårt mål är att fortsätta skapa attraktiva och unika fjällstugor till alla som uppskattar en aktiv livsstil i fjällen”, säger Freddy Olsen, HHO Gruppen.
Fjällforsliften och Gondolbyn
Fjällforsliften kommer att sträcka sig 750 m upp på fjället, och i anslutning till denna kommer en ca 800 m lång blå klassificerad backe att iordningställas för bruk. Från Fjällforsliften kommer man sedan att kunna ta sig vidare till övriga liftar i Hemavan skidområdet. Byggnationen beräknas vara färdig inför säsongsstart.
I den andra änden av byn och området Gondolbyn startar man nu arbetet med att iordningställa infrastruktur och mark för kommande byggnationer av boenden med ca 1200 nya bäddar i byn.
”Hemavans investering i Gondolbyn är en satsning som gör att området växer ytterligare med boende i direkt anslutning till den nya Gondolliften och en unik skid- och fjällmiljö. Här har investerare möjlighet att tillsammans skapa ett fantastiskt boendeområde i direkt förbindelse till vinter- och sommaraktiviteter.” säger Thomas Ringbrant, VD för Hemavan Alpint AB.
- Text: Hemavan Alpint
- Foto: Hemavan Alpint
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling
-
Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten
Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026
Månadsvis delar Göteborg en analys om besöksnäringen. Efterfrågan var stark under maj, även om nyckeltalen minskade något.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett starkt värdskap formas i varje möte mellan människor. I Destination Sigtuna pågår ett långsi...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
-
Gästbloggare
-