-
Ny turismaktör på Höga Kusten
PnP Rederi AB börjar trafikera Höga Kusten.
Rederiet kör på Göta kanal men vill nu satsa på Höga Kusten. De startar därför upp kryssningstrafik,resepaketering, restaurangverksamhet vid kaj, uthyrning av cyklar, trampbåtar med mera med utgångspunkt från Skeppsbron i Härnösand.
Patrik Kristiansson, som äger rederiet, flyttar under sommaren 2017 upp sin verksamhet med cykeluthyrning och resepaketering för att sen komma igång med kryssningstrafiken i Höga Kusten nästa år. I höst kör han upp sitt fartyg M/S CERES, som tar ca 200 personer.
Lagom till jul blir det premiär för ett restaurangbåtskoncept med servering av julbord. Patrik Kristiansson vill bland annat satsa på matkoncept med fisk och skaldjur gärna med lokala leverantörer
”- Jag har under flera säsonger haft verksamhet i Göta Kanal. Där har jag egna aktiviteter men samverkar också med andra aktörer. Vi har skapat paket som lockat många turister och grupper”, säger Patrik Kristiansson.
Patrik kommer från Härnösand och tror att det nya destinationshotellet som byggs i staden kommer locka liknande målgrupper som de som besöker Göta kanal. Det tillsammans med ett ökade intresset för Höga Kusten gör att han tycker att det känns rätt att flytta sin verksamhet från Göta kanal till hemstaden. Han ser även samverkan med nya yrkesutbildningen Fartygsbefäl i skärgårdsmiljö som en viktig faktor.
Det är många som vill samarbeta med rederiet, bland annat Friluftsbyn där diskussioner pågår dem emellan.
”- PnP Rederi är precis den aktör Höga Kusten behöver för att komplettera vårt utbud och göra oss ännu mer intressant som besöksdestination”, säger Mia Karlsson, verksamhetschef på Höga Kusten Turism.
PnP Rederi kommer att utgå från Skeppsbrokajen i Härnösand där sen tidigare M/S Ådalen III kör skärgårdsturer till Högakustenbron. Men PnP Rederi gör en uppklassning av sitt fartyg M/S CERES vilket möjliggör kryssningar till Ulvön, Docksta och andra hamnar i Höga Kustens världsarv dit det nu inte finns turer från Härnösand med restaurangbåt. En annan tänkbar kryssning är Härnön runt.
”-Den här verksamhet blir ett bra komplement till nuvarande skärgårdstrafik och en viktig pusselbit i satsningen på det maritima aktivitetsstråk som planeras mellan Statens maritima muséers Fritidsbåtmuseum på Tobaks och First Hotel vid Nybron”, säger Henrik Olsson, näringslivsutvecklare Härnösands kommun.
Källa: Härnösands kommun
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: PnP Rederi
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Evene...
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
-
Gästbloggare
-
