-
Ny Vd, Visita
Jonas Siljhammar har anställts som ny Vd på Visita, svensk besöksnärings bransch- och arbetsgivarorganisation.
Han kommer närmast från posten som Vd för Compass Group i Sverige men har varit aktiv i Visita under lång tid.
”- Vi i styrelsen är mycket nöjda med att ha kunnat locka över Jonas Siljhammar till detta intressanta och utmanande jobb. Genom denna rekrytering får vi en vd med lång och bred ledarerfarenhet från besöksnäringen, kvalifikationer som kommer väl till pass i en näring som växer och utvecklas så snabbt som besöksnäringen gör”, säger Maud Olofsson, ordförande för Visita.
”- Jag är mycket glad och stolt över att ha fått förtroendet att leda Visita framöver. Svensk besöksnäring växer med rekordfart, vi har många både stora och små medlemmar, inom olika segment i hela Sverige, som alla bidrar till att besöksnäringen nu kan räknas som en viktig basnäring i vårt land”, säger Jonas Siljhammar.
”- Med rätt förutsättningar har vi möjlighet att växa ytterligare och bidra till tillväxt och många nya jobb samtidigt som vi kan attrahera fler att vilja jobba hos våra företag. Jag vill utveckla och fortsätta ett redan framgångsrikt arbete för att stärka svensk besöksnäring”, säger Jonas Siljhammar.
Siljhammar börjar sin anställning i januari 2018.
Källa: Visita
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Visita
-
Digital lösning för mer inkluderande besöksupplevelser testas under Gothenburg Horse Show 2027
EU-projektet European Citiverses Uniting for Inclusiveness har valt Gothenburg Horse Show som testarena för digitala AccessCity.
-
Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen
Med stora investeringar och flera nyheter fortsätter Stöten i Sälen att utvecklas som en destination för skidåkare i alla åldrar.
-
Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna
Mellan 23 oktober och 8 november samlas matproducenter från Katrineholm, Flen och Vingåker i en popup på Söderhallarna i Stockholm.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Båtsamlingarna på Bassholmen är Årets Arbetslivsmuseum 2027
Båtsamlingarna på Bassholmen i Bohuslän tilldelas utmärkelsen Årets Arbetslivsmuseum 2027 för sitt bevarandearbete.
-
Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award
Nu uppmärksammas restaurangen Granö Beckasin. De är nominerade till Norrland Gastronomy Award 2026, kategori Vildmark.
-
Rekordår för kongresser i Jönköping 2027
Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert & Kongress nästa år, fler än något tidigare år sedan huset invigdes 1990.
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Populärt inslag på solsemestern. Nu kommer All Inclusive till svenska fjällen via SkiStar. Konceptet lanseras i Sälen i vinter.
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Boende, Event samt Stöd/Insat...
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Efter årtionden som ett självklart inslag på solsemestrar gör All Inclusive nu entré i den svenska fjällvärlden. ...
-
Rekordår för kongresser i Jönköping 2027
2027 blir ett rekordår för Jönköping som kongresstad. Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert &a...
-
Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award
Vilt från skogarna, hjortron, svamp och örter från naturen samt råvaror från lokala odlare. På Granö Beck...
-
-
Gästbloggare
-