-
Nya Marstrands Havshotell designat av Wingårdhs arkitekter
För 4 år sedan gav Marstrands Havshotell Wingårdhs Arkitekter i uppdrag att rita deras drömhotell. Nu får de äntligen visa upp resultatet för världen.
Inne i hotellet kommer besökare att inspireras av Marstrandsvarvet och de båtar och skepp som byggts på samma plats som hotellet ligger idag. Det passar perfekt eftersom hotellet har havet, naturen och kulturen i närheten. Aktiviteter såsom vandringsleder, kajakpaddling och fiske finns alltid nära till hands.
Ny restaurang och spa- och sportklubb
“Det känns så skönt att alla bitar är på plats, vi är riktigt nöjda och stolta över vårt ”nya” Marstrand. Vi har skapat en modern arena för en känd västkustpärla. Vi vill vara den naturliga mötesplatsen för Marstrand. Gästerna ska kunna utgå från oss och uppleva allt Marstrand har att erbjuda. Det känns som att vi verkligen har lyckats.” Säger Daniel Svensson, VD.
Marstrands havshotell kommer att ha hela 144 moderna rum, 18 stora möteslokaler för konferenser och event, en ny spa- och sportklubb som är större än tidigare med mer njutning, samt en ny men klassisk restaurang som specialiserar sig på fisk- och skaldjur, Ottos Vardagsrum & Kök.
- Text: Isa Mörk
- Foto: Marstrands Havshotell
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling
-
Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten
Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026
Månadsvis delar Göteborg en analys om besöksnäringen. Efterfrågan var stark under maj, även om nyckeltalen minskade något.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
I maj 2026 ökade antalet belagda hotellrum med knappt 1 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Genomsnittspr...
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett starkt värdskap formas i varje möte mellan människor. I Destination Sigtuna pågår ett långsi...
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
-
Gästbloggare
-