-
Nya tåg kan spara på miljön och bidra till destinationsutveckling
Inlandsbanan vill vara med och bidra till att skapa förutsättningar för positiv destinationsutveckling och tillväxt i inlandet. Hela Sverige behöver en modern infrastruktur – även inlandet.
I ett projekt som finansieras av Inlandsbanan AB, kommunerna Östersund, Berg, Härjedalen, Orsa och Mora samt region Jämtland Härjedalen och eventuellt Region Dalarna skall man påvisa möjligheterna till modern kollektivtrafik på Inlandsbanan.
Inlandsbanan mål med projektet är att minska restiden på banan för att minska avstånden i inlandet.
En aktivitet i projektet är att man har visat upp ett inhyrt tåg från den kroatiska järnvägen.
”- Det är extremt ovanligt att få hit en hypermodern motorvagn som ännu inte är godkänd i Sverige för visning, i ett litet projekt har det aldrig tidigare hänt. Tack vare Inlandsbanans drivkraft för inlandet, Gredelj, Trafikverkets och Transportstyrelsens stora engagemang och flexibilitet har vi till veckan ett nytt tåg i Sverige”, säger Peter Ekholm, vd för Inlandsbanan.
Tåget är tillverkat av företaget Gredelj och har en motorvagn som är dieselelektrisk (dagens tåg på Inlandsbanan är dieselmekaniska). Fördelen är att varje del av motorvagnen kan köras separat vid eventuella fel på tåget. Dieselelektrisk drift är mer energieffektivt än mekanisk drift och industrimotorer är både billigare och lättare att anpassa för framtidens biodrivmedel för att minska CO2 utsläppen.
”- Med Inlandsbanans mål om fossilfri bana redan år 2020 så är detta en oerhört viktig faktor när vi tittar på nytt materiel”, säger Peter Ekholm.
Fakta Inlandsbanan
Inlandsbanan är en koncern som består av moderbolaget Inlandsbanan AB samt dotterbolagen Destination Inlandsbanan AB och Inlandståg AB. Inlandsbanan AB ägs av 15 kommuner längs banan. Destination Inlandsbanan ägs förutom av moderbolaget även av kommunerna Kristinehamn, Filipstad, Storfors och Vansbro. Inlandståg AB ägs till 100 % av moderbolaget. På uppdrag av staten förvaltar Inlandsbanan AB infrastrukturen för järnvägsanläggningen mellan Gällivare och Mora.- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Inlandsbanan
-
Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna
Mellan 23 oktober och 8 november samlas matproducenter från Katrineholm, Flen och Vingåker i en popup på Söderhallarna i Stockholm.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Båtsamlingarna på Bassholmen är Årets Arbetslivsmuseum 2027
Båtsamlingarna på Bassholmen i Bohuslän tilldelas utmärkelsen Årets Arbetslivsmuseum 2027 för sitt bevarandearbete.
-
Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award
Nu uppmärksammas restaurangen Granö Beckasin. De är nominerade till Norrland Gastronomy Award 2026, kategori Vildmark.
-
Rekordår för kongresser i Jönköping 2027
Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert & Kongress nästa år, fler än något tidigare år sedan huset invigdes 1990.
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Populärt inslag på solsemestern. Nu kommer All Inclusive till svenska fjällen via SkiStar. Konceptet lanseras i Sälen i vinter.
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Vill du ha en spännande roll på Visit Sweden? Just nu söker bolaget en Content Coordinator Knowl...
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen, stä...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Boende, Event samt Stöd/Insat...
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Efter årtionden som ett självklart inslag på solsemestrar gör All Inclusive nu entré i den svenska fjällvärlden. ...
-
-
Gästbloggare
-

