-
Oönskad privatturism ersätts av guidad tur genom bränd skog
Efter den stora skogsbranden i Västmanland förra sommaren uppstod ett för lokalbefolkningen mindre angenämt fenomen – respektlösa ”turister” som ville se effekterna av branden började besöka området på egen hand. Detta förorsakade stora skador på privata vägar, störde röjningsarbetet och plågade den hårt prövade lokalbefolkningen, förutom att de utsatte sig själva för stor fara.
För att stävja detta har man nu startat med guidade turer två gånger i veckan där man under en bussresa från Västerfärnebo via Ramnäs Virsbo, Ängelsberg och tillbaka får se vidsträckt, svartbränd hed, bränd skog och svarta stammar, men också exempel på hur landskapet redan vaknar till liv med alla de växter som genom årtusendena anpassat sig till att dra nytta av miljön som uppstår efter en stor skogsbrand. Exempel på det är svedjenävan som bara blommar året efter en brand och sedan inte kommer tillbaka förrän efter nästa brand, om det så är efter hundra år.
Under turen berättar guiderna om släckningsarbetet efter denna den största skogsbranden i Sverige i modern tid som drabbade 14.000 hektar och krävde över 50 mil brandslang och tiotusentals liter vatten från luften för att ge sig, men också om farorna med att vistas i skog där branden letat sig många meter ned i marken. Alltifrån träd med underminerade och avbrunna rotsystem som faller tyst och oväntat till risken att ramla ned i hål som plötsligt uppstår i marken. Man får också lära sig om hur flora och fauna påverkas med arter som trivs i den nya miljön och andra som försvinner.
Om allt går enligt planerna kommer en stor del av området framöver att bli ekopark och naturreservat med ett vägavsnitt speciellt skyltat för turism med rastplatser och kanske också ett utsiktstorn. Även naturens värsta sidor kan alltså skapa nya reseanledningar och turistattraktioner som också bidrar till nya kunskaper och insikter om världen vi lever i. Förhoppningsvis bidrar det också positivt till dem som lever och verkar i området.
- Text: Jakob Norrby
- Foto: John Leander/VLT
-
Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna
Mellan 23 oktober och 8 november samlas matproducenter från Katrineholm, Flen och Vingåker i en popup på Söderhallarna i Stockholm.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Båtsamlingarna på Bassholmen är Årets Arbetslivsmuseum 2027
Båtsamlingarna på Bassholmen i Bohuslän tilldelas utmärkelsen Årets Arbetslivsmuseum 2027 för sitt bevarandearbete.
-
Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award
Nu uppmärksammas restaurangen Granö Beckasin. De är nominerade till Norrland Gastronomy Award 2026, kategori Vildmark.
-
Rekordår för kongresser i Jönköping 2027
Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert & Kongress nästa år, fler än något tidigare år sedan huset invigdes 1990.
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Populärt inslag på solsemestern. Nu kommer All Inclusive till svenska fjällen via SkiStar. Konceptet lanseras i Sälen i vinter.
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Vill du ha en spännande roll på Visit Sweden? Just nu söker bolaget en Content Coordinator Knowl...
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen, stä...
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Efter årtionden som ett självklart inslag på solsemestrar gör All Inclusive nu entré i den svenska fjällvärlden. ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Boende, Event samt Stöd/Insat...
-
-
Gästbloggare
-