-
Östersund välkomnar O-ringen och är etappvärd för en av deltävlingarna
I lördags startade O-Ringen, världens största orienteringstävling i Årefjällen. Östersund visar sitt engagemang på flera sätt. ”Vi är glada att hälsa O-ringen välkommen till länet säger Elisabeth Richardsson, marknadsansvarig på Destination Östersund. O-ringen skapar fin publicitet för länet och en reseanledning till Årefjällen. Östersund både bidrar till, och tar del av, kakan” berättar hon.
Destination Östersund har haft fokus på O-Ringen under hela det senaste året. Med 15 000 deltagare finns stor potential att locka några att stanna en dag extra eller två i omgivningarna och även den tävlingsfria dagen, tisdagen den 25 juli.
-Vi har jobbat med synlighet under hela året i O-ringens egna kanaler och finns även på plats på O-ringen torget för att berätta mer om vad Östersund har att uppleva. Dessutom har vi samlat erbjudanden i ett digitalt presentkort i CityPlay appen enbart för deltagare i O-ringen. Där hittar man erbjudanden från såväl besöksanläggningarna i Östersund som t ex downhillcyklingen på Östberget, Jamtli, Multi Challenge och Surfbukten som erbjudanden från butiker och restauranger, berättar Calle Hedman, centrumutvecklare på Destination Östersund.
En utvärdering från förra årets O-Ringen som arrangerades i Uppsala visar att 11 procent av deltagarna tillbringade tid i Uppsalaregionen efter tävlingarna och 27 procent gjorde detsamma före tävlingarna.
– Elva respektive 27 procent av 15 000 deltagare är många besökare, och vi vill ta väl hand om dem, säger Calle Hedman.
Östersund är även tävlingsarena för de O-ringen deltagare som väljer att köra O-ringen MTBO för cykel. De två första cykeletapperna går av stapeln i och runt skogarna på ÖSK med målgång på Östersunds skidstadion.
– O-ringen arrangörerna räknar med ett par hundra deltagare per dag som kör MTBO, berättar Elisabeth Richardsson. Det är både medel och långdistansloppet som körs här, grusvägar blandat med stigar och delar går även på rullskidbanan vilket gör att loppen blir både varierade och roliga. Vi hoppas att många kommer och tittar när cykelorienteringssporten intar staden. Att Östersund nu får bidra till orienteringsäventyret O-ringen genom cykeletapperna här i Östersund känns väldigt kul, fortsätter Elisabeth som hoppas att deltagarna ska passa på att upptäcka Östersund när de cyklat färdigt.Redan på torsdagen och fredagen, innan O-ringen drog igång arrangerades en labyrintorientering på Stortorget. Syftet var att öka intresset för O-ringen lokalt och locka fler lokala besökare till tävlingsdagarna.
Den 27 juli är Östersunds kommun etappvärd för den deltävling av O-ringen som går av stapeln i Ånn där representanter från Östersunds kommun kommer att finnas på plats.
Läs mer om Destinationen på Turismnytt
- Text: Destination Östersund
- Foto: O-ringen
-
Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
Hotell Savoy på Luleås huvudgata letar nu efter en F&B hjälte - en restaurangchef som vill växa med verksamheten.
-
Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar
Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar är mycket välkommet av Sveriges Bussföretag.
-
Den internationella utställningen Arctic Highways har landat i Granö
Den internationella konstutställningen Arctic Highways har landat i Sverige för sommaren. Den presenterar samtida urfolkskonst.
-
Svensk Handel – framtidstron ökar i hela branschen
Svensk Handels barometer för juni visar en ljusning i handeln. För första gången på länge stärks framtidstron i hela branschen.
-
Stora skillnader i kostnaden för gårdsförsäljning
Det är nästan 24 gånger så dyrt att få tillstånd för gårdsförsäljning i Huddinge jämfört med Falkenberg. Det rapporterar Visita.
-
Svensk turismexport imponerar – nära 25 miljarder på tre månader
Besöksnäringen befäster sig som en av våra starkaste exportnäringar. Turismexport uppgick till ca 25 miljarder under första kvartalet.
-
VISIT – Nordens ledande teknikplattform för besöksnäringen lanseras på visit.com
Visit Group, Nordens ledande Hospitality tech-bolag med fler än 10 000 kunder, blir VISIT och visar nu hela sitt erbjudande under ett namn
-
Slutreplik: Byt inte namn på en skatt och kalla det lösningen
Slutreplik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Mest om Destination, Museer och utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Norrland från december 2026 till 2028.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Flera entreprenörer har de senaste åren valt att investera och utveckla nya besöksverksamheter på Kinnekulle. All...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Museer och ut...
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Nu blir det enklare att hitta till Norrbottens lokala matupplevelser. Norrbottniska smakvägar är en guide som sam...
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Nor...
-
-
Gästbloggare
-