-
Pandox förvärvar nybyggda Elite Hotel Frost i Kiruna
Pandox AB har tecknat ett avtal om förvärv av nybyggda Elite Hotel Frost med 154 rum i centrala Kiruna.
Elite Hotels är hyresgäst under ett 15-årigt omsättningsbaserat hyresavtal med miniminivå. Totalt förvärvspris uppgår till cirka 347 MSEK och finansieras av kassa och existerande kreditfaciliteter. Tillträdet planeras att ske i det andra kvartalet 2025.
”Med förvärvet av nybyggda Elite Hotel Frost är vi åter tillbaka i Kiruna. Ett viktigt nav för både näringsliv och turism i norra Sverige. Förvärvet rimmar väl med vår syn på norra Norden som en region med goda ekonomiska utsikter och en växande efterfrågan från både inhemska och internationella fritidsresenärer på jakt efter unika naturupplevelser. Vi ser fram emot att tillsammans med Elite Hotels utveckla och etablera hotellet som marknadsledande i Kiruna och därigenom bidra till att utveckla Kiruna som destination.” Säger Liia Nõu, VD för Pandox AB.
Hotellet beräknas öppna sina dörrar i sommar
Hotellet har två restauranger, mötes- och konferensfaciliteter, en skybar samt gym och ett exklusivt spa. Hotellprodukten har ett tydligt skandinaviskt designspråk och kommer att attrahera efterfrågan från både fritids- som affärssegmentet. Läs mer om hotellet i en tidigare artikel här.
Säljare är Kiruna kommun, som genom beslut i kommunfullmäktige den 24 februari 2025 beslutade att avyttra hotellfastigheten. En tre veckor lång överklagandeperiod löpte ut den 18 mars 2025 och beslutet har nu vunnit laga kraft.
Hotellet befinner sig i slutskedet av färdigställande och beräknas att öppna för gäster i juni 2025. Pandox kommer att tillträda hotellfastigheten efter färdigställandet.
Kirunas starka näringsliv, drivet av gruvindustrin och en växande besöksnäring, skapar goda förutsättningar för fortsatt tillväxt. Stadsflytten, satsningar på flygplatsen och nya internationella flyglinjer stärker regionens tillgänglighet. Med strategiska investeringar och en unik kombination av industri och naturupplevelser har destinationen en stark position för framtiden.
Här kan ni läsa mer om Pandox på Turismnytt.
- Text: Pandox
- Foto: Elite Hotels of Sweden
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Det är dags för Sveriges största triathlonvecka, med tre fartfyllda lopp. Höjdpunkten är huvudloppet Ironman Kalmar, som går på lördagen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Mest är det om Destination, Hållbarhet/Tillgänglighet, Marknadsföring samt Konstateranden/Rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?”...
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En klassisk slängg...
-
-
Gästbloggare
-