-
Pandox förvärvar nybyggda Elite Hotel Frost i Kiruna
Pandox AB har tecknat ett avtal om förvärv av nybyggda Elite Hotel Frost med 154 rum i centrala Kiruna.
Elite Hotels är hyresgäst under ett 15-årigt omsättningsbaserat hyresavtal med miniminivå. Totalt förvärvspris uppgår till cirka 347 MSEK och finansieras av kassa och existerande kreditfaciliteter. Tillträdet planeras att ske i det andra kvartalet 2025.
”Med förvärvet av nybyggda Elite Hotel Frost är vi åter tillbaka i Kiruna. Ett viktigt nav för både näringsliv och turism i norra Sverige. Förvärvet rimmar väl med vår syn på norra Norden som en region med goda ekonomiska utsikter och en växande efterfrågan från både inhemska och internationella fritidsresenärer på jakt efter unika naturupplevelser. Vi ser fram emot att tillsammans med Elite Hotels utveckla och etablera hotellet som marknadsledande i Kiruna och därigenom bidra till att utveckla Kiruna som destination.” Säger Liia Nõu, VD för Pandox AB.
Hotellet beräknas öppna sina dörrar i sommar
Hotellet har två restauranger, mötes- och konferensfaciliteter, en skybar samt gym och ett exklusivt spa. Hotellprodukten har ett tydligt skandinaviskt designspråk och kommer att attrahera efterfrågan från både fritids- som affärssegmentet. Läs mer om hotellet i en tidigare artikel här.
Säljare är Kiruna kommun, som genom beslut i kommunfullmäktige den 24 februari 2025 beslutade att avyttra hotellfastigheten. En tre veckor lång överklagandeperiod löpte ut den 18 mars 2025 och beslutet har nu vunnit laga kraft.
Hotellet befinner sig i slutskedet av färdigställande och beräknas att öppna för gäster i juni 2025. Pandox kommer att tillträda hotellfastigheten efter färdigställandet.
Kirunas starka näringsliv, drivet av gruvindustrin och en växande besöksnäring, skapar goda förutsättningar för fortsatt tillväxt. Stadsflytten, satsningar på flygplatsen och nya internationella flyglinjer stärker regionens tillgänglighet. Med strategiska investeringar och en unik kombination av industri och naturupplevelser har destinationen en stark position för framtiden.
Här kan ni läsa mer om Pandox på Turismnytt.
- Text: Pandox
- Foto: Elite Hotels of Sweden
-
SkiStar lanserar Sveriges bästa snögaranti
Fler garanterat öppna nedfarter och snögaranti ska göra det tryggare för SkiStars gäster att boka skidsemester.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Mest under Destination, Evenemang, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Utmärkelser/Initiativ
-
Visit Skaraborg lanserar ”Vandra med barn i Skaraborg”
Visit Skaraborg har lanserat ett nytt spår inom sitt etablerade vandringskoncept. Vandra med barn i Skaraborg.
-
ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast
Ett brev från ESS Group som handlar om något viktigt de bestämt sig för att göra. Något som de uppmanar andra att hänga på.
-
Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt
Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och utvecklande diskussioner
-
Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?
Lönetransparensdirektivet från EU träder i kraft nästa år. Det kommer ställa ökade krav på företag. Grant Thornton erbjuder rådgivning.
-
Tillväxtverket – vinterturismen till Sverige fortsätter öka visar statistik
Under vintern 2025–2026 registrerades det 22,1 miljoner gästnätter i Sverige enligt Tillväxtverket. Det visar att vinterturismen ökar.
-
Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången
Jönköping är värdstad för ett av Sveriges största hundsportevenemang när Agility-SM avgörs den 25–28 juni.
-
Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
Länsstyrelsen har upphävt beslutet om att införa miljözon 3 i Stockholms innerstad. Det välkomnas av besöksnäringen.
-
SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter
SkiStar har beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften i Åre inför kommande vintersäsong.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas världens orienteringsögon mot Skaraborg när världscupen i orientering avgör...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast
Sedan år 2015 har antalet gästnätter ökat betydligt snabbare utanför sommarhögsäsongen juni-augusti än under somm...
-
Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
Länsstyrelsen beslutade den 19 maj att upphäva Stockholms stads beslut om att införa miljözon 3 i Stockholms inne...
-
-
Gästbloggare
-