-
Pater Noster på listan över årtiondets bästa hotell i världen
Prisregnet och den internationella uppmärksamheten för Pater Nosters nyrenoverade hotell på Hamneskär i vattnen utanför Marstrand fortsätter. Vid årsskiftet utsåg brittiska The Telegraph Pater Noster till 2020 års mest spännande nyöppnade boende.
”Det är verkligen ett tecken i tiden att en plats som är så pass otillgänglig, väderutsatt och karg slår högre än traditionell lyx. Pater Noster levererar precis det som dagens gäster eftersöker – äkthet, personlighet och avskildhet kryddat med fantastiska naturupplevelser och en spännande historia.” Säger Erik Nissen Johansen, grundare Stylt och delägare Pater Noster.
En fin motivering
I den prestigefyllda motiveringen säger The Telegraph under rubriken ”The 10 greatest hotels of the decade” bland annat följande:
”There are bigger, grander, and far more accessible hotels to have opened in 2020, but Pater Noster’s great strength lies in its ability to satisfy what travellers tend to want in this day and age. Experience over relaxation? Yes, with kayaking, scuba diving or deep-sea fishing all offered. Good, locally sourced and inspired food with little pomp and plenty of flavour? Yes. Few people around? Absolutely.”
Tidigare under 2020 har Pater Noster bland annat belönats med första pris i Gold Key Awards samt plockats upp som en av priserna i den goodiebag som samtliga nominerade skådespelare får i samband med Oscarsgalan 2021.
En västsvensk destination
Sommaren 2020 öppnade Pater Nosters nya ägare upp för boende i den gamla fyrmästarbostaden, som stått övergiven sedan 1977. Med hjälp av göteborgska designbyrån Stylt har bostaden inretts som om den fortfarande var bebodd.
”Ett stort grattis till Erik Nissen Johansen och gänget ute på Pater Noster. De har på kort tid skapat en västsvensk destination som bara kommer att öka i attraktivitet ju längre tiden går, och som är perfekt anpassad efter den ökade efterfrågan på unika och socialt distanserade upplevelser som finns just nu. Med sitt arbete är de en stor inspiration för oss alla som verkar för att locka besökare till Västsverige både under och efter pandemin.” Säger Fredrik Lindén, VD för Turistrådet Västsverige.

- Text: Turistrådet Västsverige
- Foto: Turistrådet Västsverige
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.
-
Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation i Lapplands vackra natur behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren.
-
Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar
Den 6–10 juli samlas några av världens bästa sandskulptörer för att delta i Kalmar International Sandsculpture Festival.
-
Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
Hotell Savoy på Luleås huvudgata letar nu efter en F&B hjälte - en restaurangchef som vill växa med verksamheten.
-
Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar
Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar är mycket välkommet av Sveriges Bussföretag.
-
Den internationella utställningen Arctic Highways har landat i Granö
Den internationella konstutställningen Arctic Highways har landat i Sverige för sommaren. Den presenterar samtida urfolkskonst.
-
Svensk Handel – framtidstron ökar i hela branschen
Svensk Handels barometer för juni visar en ljusning i handeln. För första gången på länge stärks framtidstron i hela branschen.
-
Stora skillnader i kostnaden för gårdsförsäljning
Det är nästan 24 gånger så dyrt att få tillstånd för gårdsförsäljning i Huddinge jämfört med Falkenberg. Det rapporterar Visita.
-
Svensk turismexport imponerar – nära 25 miljarder på tre månader
Besöksnäringen befäster sig som en av våra starkaste exportnäringar. Turismexport uppgick till ca 25 miljarder under första kvartalet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Flera entreprenörer har de senaste åren valt att investera och utveckla nya besöksverksamheter på Kinnekulle. All...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Museer och ut...
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Nor...
-
Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste
Anna Walléns replik är välkommen, eftersom den klargör något mycket viktigt. Visita och jag är överens om att sve...
-
-
Gästbloggare
-