-
Premiär för Åbymässan – en ny mötesplats utanför Göteborg
Nu öppnar Åbymässan – en ny mäss- och mötesanläggning. Med ett bra läge strax utanför Göteborg blir Åbymässan en ny knutpunkt för mässor, kongresser och konferenser i Göteborgsområdet.
”Vi erbjuder ett nytt spännande alternativ i eventbranschen som både är modernt, anpassningsbart och med stora möjligheter för alla typer av möten.” Säger Kristina Wärmare, ansvarig för Åbymässan hos koncernen Easyfairs. ”Det här ger oss unika förutsättningar för att ta emot alla typer av arrangörer, även de med speciella behov i logistiken. Vi är en multianläggning som kan växa med över 20 000 kvm utomhusyta för dem som önskar det.”
En del av Åby Arena
Åbymässan är en del av Åby Arena i Mölndal – en helt ny destination för möten och upplevelser som ligger i direkt anslutning till de stora infartslederna kring Göteborg. Åby Arena kommer kunna erbjuda ett rikt innehåll som vänder sig till både privata besökare och företag.
”Vi räknar med över en halv miljon besökare per år när hela Åby Arena har kommit igång. Då ingår utöver Åbymässan också hotell, restauranger, trav och gym. Det är en stor satsning i ett expansivt område och Åbymässans erbjudande till kunder blir unikt och brett med hjälp av våra partners.” Fortsätter Kristina Wärmare.
Bakom Åbymässan står den internationella koncernen Easyfairs som sedan tidigare även driver Kistamässan och Malmömässan. Åbymässan öppnade 8 januari, men kommer invigas officiellt tillsammans med resten av Åby Arena i april 2019.- Text: Easyfairs
- Foto: Easyfairs
-
Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter
Sigtuna Möte är en uppskattad sensommarmarknad har sina rötter från 1912. Traditionen återupplivades 1972 och har sedan dess vuxit varje år
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Det är dags för Sveriges största triathlonvecka, med tre fartfyllda lopp. Höjdpunkten är huvudloppet Ironman Kalmar, som går på lördagen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?”...
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En klassisk slängg...
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
AI-utvecklingen går med rasande fart. En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många s...
-
-
Gästbloggare
-