-
Premiär för Åbymässan – en ny mötesplats utanför Göteborg
Nu öppnar Åbymässan – en ny mäss- och mötesanläggning. Med ett bra läge strax utanför Göteborg blir Åbymässan en ny knutpunkt för mässor, kongresser och konferenser i Göteborgsområdet.
”Vi erbjuder ett nytt spännande alternativ i eventbranschen som både är modernt, anpassningsbart och med stora möjligheter för alla typer av möten.” Säger Kristina Wärmare, ansvarig för Åbymässan hos koncernen Easyfairs. ”Det här ger oss unika förutsättningar för att ta emot alla typer av arrangörer, även de med speciella behov i logistiken. Vi är en multianläggning som kan växa med över 20 000 kvm utomhusyta för dem som önskar det.”
En del av Åby Arena
Åbymässan är en del av Åby Arena i Mölndal – en helt ny destination för möten och upplevelser som ligger i direkt anslutning till de stora infartslederna kring Göteborg. Åby Arena kommer kunna erbjuda ett rikt innehåll som vänder sig till både privata besökare och företag.
”Vi räknar med över en halv miljon besökare per år när hela Åby Arena har kommit igång. Då ingår utöver Åbymässan också hotell, restauranger, trav och gym. Det är en stor satsning i ett expansivt område och Åbymässans erbjudande till kunder blir unikt och brett med hjälp av våra partners.” Fortsätter Kristina Wärmare.
Bakom Åbymässan står den internationella koncernen Easyfairs som sedan tidigare även driver Kistamässan och Malmömässan. Åbymässan öppnade 8 januari, men kommer invigas officiellt tillsammans med resten av Åby Arena i april 2019.- Text: Easyfairs
- Foto: Easyfairs
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling
-
Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten
Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026
Månadsvis delar Göteborg en analys om besöksnäringen. Efterfrågan var stark under maj, även om nyckeltalen minskade något.
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål om de hade större kunskap om behoven så att de kunde träffa rätt från början
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lansering av resmålspass fortsätter SkiStar satsa. Inför vintern lanseras ett prissänkt pass för Duved och Tegefjäll i Åre.
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett värdskap formas i varje möte. Destination Sigtuna arbetar för att stärka det genom nära samverkan med lokala näringslivet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
I maj 2026 ökade antalet belagda hotellrum med knappt 1 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Genomsnittspr...
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett starkt värdskap formas i varje möte mellan människor. I Destination Sigtuna pågår ett långsi...
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...
-
-
Gästbloggare
-