-
Premiär för SAS direktflyg från London – tre nya internationella linjer till Luleå
Den internationella tillgängligheten växer till och från regionen. På Luleå Airport startar tre nya utrikeslinjer under december månad.
Efter flera års väntan var det den 9 december premiär för SAS nya direktlinje till London. Den 16 december startar franska researrangören Quartier Libre och flygbolaget Transavia förbindelsen till Paris och på självaste juldagen är det premiär för Eurowings direktflyg till navet i tyska Düsseldorf.
Ett styrkebesked som påvisar hur attraktiv regionen är
Den 9 december på morgonen avgick premiärflighten för SAS nya linje till London Heathrow. På eftermiddagen anlände den första flyget med förväntansfulla resenärer från UK till Luleå Airport.
På flygplatsen firade man trafikstarten med att rulla ut röda mattan, bjuda på tilltugg och önska alla resenärer varmt välkomna till regionens vinterland eller en trevlig resa. Direktflyget kommer att gå till och från Heathrow måndag och fredag fram till mitten av mars 2023.
”Vi är så glada över att vi idag får fira premiären av flighterna till och från London, efter några års väntan. Den nya tillgängligheten till en så eftertraktad internationell destination, liksom också Paris och Düsseldorf är, från Luleå Airport är fantastiskt och ett styrkebesked som påvisar hur attraktiv regionen är. Det är ett kvitto på det långsiktiga arbetet som vi på Swedavia, tillsammans med besöksnäringen och näringslivet i regionen, har bedrivit under flera år. De nya direktlinjerna är ett viktigt tillskott till flygplatsens utbud för både affärsresenärer och privatresesegmentet.” Säger Ann-Christin Viklund, flygstationschef på Luleå Airport.
Flyglinjen blir viktig för tillgängligheten till regionen
Storbritannien är en mycket viktig marknad både för affärstrafiken och privatresesegmentet. Att resa direkt till och från stora internationella hubbar som London Heathrow medför att resenärerna kan ta del av flygbolagens stora linjenätverk vidare ut i världen och kopplar samman regionen med många fler länder. Flyglinjen blir viktig för tillgängligheten till regionen för internationella besökare, men också för utresande och affärsresenärer.
Återhämtningen för flygresandet fortsätter. Jämfört med resandet i november 2019, hade Luleå Airport fortsatt starkast utveckling av Swedavias tio flygplatser. Inrikesresandet vid flygplatsen i Luleå var nästan i nivå med prepandeminivån. Mer information om aktuell trafik från flygplatsen hittar ni här.
- Text: Swedavia
- Foto: Swedavia
-
Sekelskiftesdagen på Vänersborgs museum – upptäck livet år 1900
Hur doftade en marknad för 125 år sedan? Den 29 augusti, på Sekelskiftesdagen, kan familjen uppleva det på Vänersborgs museum.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juli 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys. Juni och juli har varit mycket starka för destinationens besöksnäring.
-
Strömsken blev ett storslaget avslut på Augustifesten
Flera tusen personer samlades i Norrköping den 15 augusti när Strömsken hade premiär under Augustifestens sista kväll.
-
Trollhättan Action Week – en folkfest med rörelse i fokus
Årets Trollhättan Action Week har dragit igång. Under 21-30 augusti förvandlas staden till en mötesplats för atleter och publik.
-
Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
Nuvarande VD Malin går över från en renodlad operativ roll till en strategisk befattning i styrelsen därför söker man nu hennes efterträdare, en affärsdriven och kommersiell VD
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026
Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev unika ETC Solpark i Katrineholm.
-
Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg
Evenemang är varumärkesstärkande och hjälper samhället på flera nivåer. Pehr Palm från Visit Trelleborg har skrivit en krönika.
-
Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang
Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Nu har det uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime.
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 12 år och 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg in i en helt ny del av...
-
Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
Hotell- och resortsystemet Moder är för andra året i rad finalist i Skift IDEA Awards, en av turismbranschens mes...
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
Du är inte ensam som kanske känner att du behöver vila ut efter semestern. En ny internationell undersökning från...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och K...
-
-
Gästbloggare
-