-
Projekt i Värmland tillgängliggör tillgänglighet i besöksnäringen
Projektet Tillgänglig Besöksnäring i Värmland (TBV) ska möjliggöra en förbättring av tillgänglighet inom besöksnäringen i Värmland genom att kartlägga och inventera nuläget på 30 olika besöksmål.
Inventeringen sker med den metod som Västra Götalandsregionen tagit fram och ansvarar för. Resultatet publiceras i en tillgänglighetsdatabas (t-d.se) För att öka synligheten av tillgängligheten hos besöksmålen länkas det även från de deltagande företagen på Värmlands besöksnäringshemsida.
”Målgruppen som har behov av anpassningar av olika slag växer och det är viktigt att de kan hitta relevant information för att veta att det fungerar för den enskilda individen på de olika besöksmålen. Genom projektet synliggör vi för de deltagande företagen både det som är bra och om det finns brister i tillgänglighet på platsen. Det är också ett sätt att sprida kunskap och öka medvetenheten för funktionsvariationer hos aktörerna inom Värmlands besöksnäring.” Säger Gunn Axelsson, projektledare på Visit Värmland.
Förbättring av tillgängligheten
De deltagande företagen i projektet har alla en önskan om att kunna förbättra villkoren för personer med funktionsvariation så att de bättre kan ta del av besöksnäringen i Värmland.
Fokusen av inventeringen ligger på de nödvändigaste funktionerna i förhållande till de vanligaste behoven – syn, hörsel och rörelsehinder. Men projektet inventerar för alla sorters olika funktionsbehov. Resultatet från inventeringen gås noggrant igenom med de inventerade företagen. Där man får ta del av tips och exempel på möjligheter att göra tillgänglighet bättre.
”För att kunna ta emot besökarna och vara konkurrenskraftiga behöver vi utöver att vara tillgängliga även bli bättre på att informera om att vi är tillgängliga, så att den potentiella besökaren kan hitta den information man letar efter. Men det är svårt när man själv kanske inte har rätt kunskap och vet vad som efterfrågas. Vi vill också lyfta frågan och belysa att det inte alltid behöver vara varken svårt, komplicerat eller dyrt. Vissa åtgärder är ganska enkla, medan andra så klart är kostsamma och ibland till och med omöjliga att åtgärda. Men ofta så har man ändå hittat en lösning så att det funkar för de flesta besökarna i alla fall. Då är det viktigt att man berättar det, så att gästen inte avstår i onödan.” Säger Gunn.
Wermland Opera deltar
Ett av de deltagande företagen är Wermland Opera där både lokalerna vid Teatern och Spinneriet inventerats:
”Vi har fått tips på möjliga åtgärder med utgångsläge från de högsta kriterierna, dvs. de som uppfyller lagkrav vid nybyggnation. Även om vi huserar i gamla byggnader vill vi göra så mycket som är möjligt och tänka till ordentligt så att vår verksamhet ska fungera och vara tillgänglig för så många som möjligt. I några fall kommer vi inte att kunna uppfylla samma krav som ställs vid en nybyggnation. Men vår ambition är att vara så nära vi bara förmår.” Säger Hans Wallstav, fastighetsansvarig på Wermland Opera.
”Att titta på tillgänglighet är väldigt viktigt för en sådan verksamhet som vi har. Vi finns till för all publik och vi har sedan tidigare en tillgänglighetsplan där målsättningen är att alla ska klara av att besöka oss på egen hand och klara sig själv i möjligaste mån. Självklart hjälper vi till där det behövs. Men vår önskan är att det ska fungera för besökaren på egen hand”. Säger Ulrika Nilsson, personaladministratör på Wermland Opera och ansvarig för deltagandet i TBV-projektet.
Verksamheten kan gå ett steg längre
Sedan flera år tillbaka görs redan tillgänglighetsronder i Wermland Operas lokaler där man utgår från kulturrådets, Prevents listor och Handisam. Med projektets kartläggning kan verksamheten gå ett steg längre och få kunskap om hur man upplever platsen.
”Vi har fått en del tips som vi kommer att titta på och åtgärda. Enklare saker som att se över så att sittplatsen där man slår sig ner i väntan på färdtjänst är bred, i rätt höjd, står stabilt och har stadiga handtag. Det kan verka obetydligt men är lätt att åtgärda men kan göra skillnad i upplevelsen för den som besöker oss. Det ska inte finnas hinder att besöka oss och vi vill göra det så tillgängligt för så många vi kan utifrån de förutsättningar som går med våra lokaler.” Berättar Ulrika Nilsson.
”Det gäller att samla på sig kunskaper, göra konsekvensanalyser och hitta en fungerande balans i de åtgärder man gör. Genom att ta bort och anpassa för ett behov kan det ju uppstå ett nytt hinder för någon annan. Det viktigaste är att man tänker till och medvetandegör att det finns behov och att satsa på att genomföra de anpassningar som är bäst för flest.” Säger Gunn Axelsson.
- Text: Visit Värmland
- Foto: Linda Werme
-
Naturturismföretagen hotas av konkurs efter beslut av Jordbruksverket
Naturturismföretagen hotas av konkurs då Jordbruksverket plötsligt dragit tillbaka sitt godkännande av ett stort projekt.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 -25
Mest under Destination, Evenemang, Flyg samt Stöd/Utmärkelser/Initiativ
-
Ett levande stadshotell i hjärtat av Österlen söker ny ägare
Dagens Hotel Svea har sitt ursprung i ett värdshus från 1840-talet och nu är det dags för nästa kapitel i hotellets historia
-
Arctic Bath tilldelas en MICHELIN Key för en enastående destination
Arctic Bath har tilldelats en MICHELIN Key. En prestigefylld utmärkelse som uppmärksammar hotell med enastående helhetsupplevelser.
-
Visit Skåne – ljudmätare avgör om du får stanna i skogsstugan
Visit Skåne lanserar konceptet Stay Quiet för internationella besökare. En vistelse i en skogsstuga under ett villkor: att de håller tyst.
-
Textilier i Jämtland Härjedalen – tema för brittisk gruppresa
Nästa år kommer britter att resa till Jämtland Härjedalen för att uppleva textila hantverk. Företaget Mid Scandinavia Tours har skapat resan.
-
Finalisterna till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka som är finalisterna till Värmlands Turismpris 2026 och Årets Uppstickare. Tre aktörer i var kategori har utmärkt sig.
-
Skidaktörer inleder samarbete för att stärka svenska anläggningars synlighet
Freeride och r360 Resort Systems samarbetar för att göra det enklare att boka resor till svenska skidanläggningar.
-
Norrköping förvandlas åter till Spökköping under hösten
Den 28 oktober till 2 november förvandlas Norrköping till Spökköping. Ta del av roliga aktiviteter med en Halloween-twist i city.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 -25
Mest under Destination, Boende samt Stöd/Utmärkelser/initiativ
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt S...
-
Skidaktörer inleder samarbete för att stärka svenska anläggningars synlighet
Att en medieplattform och ett affärs- och bokningssystem inleder ett samarbete är ovanligt. Men det är något som ...
-
Visita: Ökad hotellbeläggning i september – positiv start på hösten
I september 2025 ökade antalet belagda hotellrum med 4 procent jämfört med motsvarande månad 2024....
-
Norrköping förvandlas åter till Spökköping under hösten
Upplev mörkrets magi och berättelser i Norrköping. Under höstlovet den 28 oktober till 2 november förvandlas Norr...
-
-
Gästbloggare
-