fredag 15 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • 2027 års Squaredance Convention kommer till Östersund
    • Ny utställning om Absolut Vodka på Spritmuseum
  • Platsannonser:
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Djurgården på hösten. I april är det en hållbarhetskongress om turism i Stockholm.
    2024-02-14 15:06

    Rekordintresse för global hållbarhetskongress om turism i Stockholm

    Nu riktas världens blickar än en gång mot Sveriges hållbara utveckling. Över 200 personer från 35 länder har rekordtidigt anmält sig till Global Sustainable Tourism Councils (GSTC) globala hållbarhetskongress om turism, som arrangeras i Stockholm den 23-26 april.

    Sverige genomgår en grön omställning, vilket intresserar globalt

    Enligt arrangören är det rekordmånga anmälda på rekordkort tid. Vilket vittnar om ett extra stort intresse för GSTC och Sveriges hållbara utvecklingsarbete inom turism. GSTC hoppas nu att de 400 planerade kongressplatserna ska räcka till alla intresserade.

    Sveriges turismbransch ligger i den absoluta framkanten kring hållbarhetsutveckling och har internationellt prisats rikligt för detta genom åren. Den svenska turismbranschen har redan genomgått och genomgår en långtgående grön omställning, vilket intresserar globalt.

    Turism till och i Sverige görs med mer hållbara transportmedel och upplevelser i Sverige genererar endast ett mindre negativt avtryck. Samtidigt bidrar turism till social och ekonomisk tillväxt och att svenska värderingar, seder och bruk – som bygger på långvarig fred, demokrati och rättvisa – sprids över världen tack vare besökare och intresserade.

    GSTC:s kongress på Kungliga Djurgården i Stockholm, 23-26 april

    Den 23-26 april arrangerar Global Sustainable Tourism (GSTC) sin årliga och globala hållbarhetskongress för personer som jobbar med hållbarhetsfrågor inom turismbranschen. Eller de som är nyfikna på hur företag, destinationer eller regioner kan jobba framgångsrikt med hållbarhet.

    Under kongressen får deltagarna ta del av föreläsningar, paneldebatter om hur verksamheter kan anpassa sig till att agera klimat- och miljösmart, goda exempel på att engagera besökare, invånare, företag i det lokala samhället samt vad som krävs för att utveckla långsiktiga och innovativa företag.

    Denna gång arrangeras GSTC:s hållbarhetskongress på Kungliga Djurgården i Stockholm. Där Visit Sweden och Tillväxtverket står som värdar i samarbete med Business Region Stockholm och Kungliga Djurgårdens Intressenter som länge arbetat enligt GSTC:s kriterier för turism.

    Ett viktigt led i att öka kunskapen och inspirera turismbranschen

    Bland talarna på GSTC:s hållbarhetskongress finns till exempel Sveriges tidigare statsminister Fredrik Reinfeld som idag bland annat är styrelseordförande för svenska besöksnäringens arbetsgivarorganisation Visita. Övriga talare kommer från bland annat Sverige, Spanien, Thailand, Finland och Fiji. Bland annat talar Tanzanias Principal Secretary från Ministry of Tourism and Heritage på Zanzibar. Hela talarlistan hittar du här.

    Anmäl dig till kongressen här!

    Syftet för Visit Swedens engagemang i kongressen GSTC2024, och arbetet med att få kongressen till Sverige, är ett viktigt led i att öka kunskapen och inspirera svensk turismbransch kring ett mer medvetet resande och på så sätt öka svensk besöksnärings långsiktiga konkurrenskraft. Samt skapa uppmärksamhet för det hållbara resmålet Sverige på den internationella arenan.

    Samtidigt i Södertälje: Internationella Swedish Workshop för reseaktörer

    I samband med GSTC-kongressen i Stockholm, arrangerar Visit Sweden årets upplaga av Swedish Workshop i Södertälje, den 24-25 april.

    Swedish Workshop är Visit Swedens största arrangemang för affärsmöten mellan internationella reseaktörer och svenska destinationer och besöksnäringsföretag.

    Genom att förlägga arrangemangen samtidigt, skapas en vecka med möjligheter för internationella och svenska reseaktörer att delta på både på GSTC-kongressen och på Swedish Workshop.

    Sverige är i framkant för hållbar turism och uppmärksammas

    Internationellt sett, intresserar Sveriges hållbara hållning även inom turism och resande. Sverige har internationellt prisats och uppmärksammats rikligt genom åren.

    ◆ I mer än ett årtionde har Sverige legat bland top-tio i det globala Environmental Performance Index från Columbia University och Yale University. För sin exceptionellt rena luft och rena vatten samt låga utsläpp.

    ◆ Sverige är ett land som associeras med tillgängliga naturupplevelser. Sverige är rankad som den mest hållbara destinationen i världen, två år på raken enligt internationella undersökningsföretaget Euromonitor Internationals Sustainability Travel Index.

    ◆ Norra Sverige har blivit en arena för hållbar utveckling och framtidsanda med nya, innovativa företag och hållbarhetssatsningar. Besöksnäringen spelar här en betydande roll i platsutvecklingen för att skapa långsiktigt gynnsamma förutsättningar för ett växande och attraktivt samhälle. Inte enbart för besökare, utan även för att attrahera ny arbetskraft och kunskap till regionen.

    ◆ I Sverige finns ett växande intresse för att arbeta enligt GSTC:s hållbarhetskriterier. Destinationer som Järvsö, Västerbotten, Destination Åsnen och Kungliga Djurgården arbetar redan med dem.

    ◆ Redan år 2002 lanserades Svenska Nature’s Best vilket blev en av de första kvalitetsmärkningarna för ekoturism i världen. Nature’s Best har varit en viktig intressent i utvecklingen av GSTC.

    ◆ Göteborg har utsetts till världen mest hållbara destination för sjätte året i rad av Global Destination Sustainability Index (GDSI).

    ◆ Stockholm är en internationell föregångare för globala miljö- och klimatinitiativ. Stockholm har utsetts till världens mest hållbara stad 2022 enligt ekonomi- och hållbarhetstidningen Corporate Knights. Samt är en av Europas klimatsmartaste städer enligt en studie gjord av The Economist Intelligence Unit.

    ◆ Som en viktig del av Stockholm välkomnar Kungliga Djurgården över 15 miljoner besökare varje år. Djurgården arbetar brett för långsiktig hållbarhetsutveckling. Redan 2022 tilldelades Kungliga Djurgården som en av två storstadsdestinationer i världen, GSTCs Green Destination Platinum Award för sitt strukturerade arbete med hållbarhet.

    ◆ Redan för 21 år sedan startades Ekoturismprogrammet av Sveriges Rese- och Turistråd (Visit Sweden), LRF, SKL, STF och Nutek (nu Tillväxtverket).

    ◆ Världens första – och andra helt miljöcertifierade flygbolag var svenska: Malmö Aviation som idag är Braathens Regional Airlines (BRA) och svenska charterflygbolaget TUIfly Nordic.

    ◆ Svenska organisationen ECPAT och svenska researrangörer var under 2000-talets början internationella föregångare att motverka sexuell exploatering av barn och barnsexturism. Där svenska resebolag, bland annat TUI (som då hette Fritidsresor) var först i världen att införa en konkret, internationell uppförandekod för hotell med handlingsplaner och utbildning av alla anställda.

    ◆ Världens första flygbolag som erbjöd alla sina flygresenärer biobränsle som tillval för att minska utsläppen, var svenskt. Braathens Regional Airlines (BRA).

    ◆ Tågresandet i Sverige görs endast med el från förnybara källor.

    ◆ I Sverige grundades utveckling för produktion av kommersiellt elflyg, Heart Aerospace år 2018.

    • Text: Visit Sweden
    • Foto: Visit Stockholm, Oskar Scheller
    Tweet
  • Lördag den 30 maj öppnar Fenomenmagasinet igen i Linköping.
    2026-05-14 22:15

    Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet

    Den 30 maj öppnar besöksmålet Fenomenmagasinet igen i Linköping. Syftet är att främja intresset för naturvetenskap.

  • HOUSE OF PEOPLE logga.
    2026-05-14 21:45

    HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator

    Vill du vara med på HOUSE OF PEOPLE:s utvecklingsresa? Nu söker de en MICE säljare och en Bokning & Säljkoordinator.

  • Föreningen The Great Lake Dancers är lokal arrangör av Squaredance Convention.
    2026-05-14 20:38

    2027 års Squaredance Convention kommer till Östersund

    Nu står det klart att Östersund blir värdstad för Sveriges nationella Squaredance Convention 2027 den 6–9 maj.

  • En ny utställning på Spritmuseum om berättelsen som gjorde Absolut Vodka ikonisk.
    2026-05-13 21:02

    Ny utställning om Absolut Vodka på Spritmuseum

    Varumärket som sprängde gränserna mellan reklam och konst. En ny utställning på Spritmuseum visar Absolut Vodkas historia.

  • Sune på Skara Sommarland - besöksnäring
    2026-05-11 02:29

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026

    Mest under Destination, Boende och Evenemang samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering

  • SkiStar Sälen är inte bara känt för skidåkning – under sommaren förvandlas det till ett vandringsparadis.
    2026-05-10 22:30

    SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre

    Inför sommaren lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya smidiga sommarpaket. Där boende och aktiviteter bokas tillsammans.

  • Gothenburg Docks är ett perfekt tillfälle att uppleva staden vid vattnet.
    2026-05-10 21:11

    Gothenburg Docks – ny evenemangssatsning vid kajen

    Den 29–31 maj samlas flera evenemang längs vattnet mellan Lindholmen och Eriksberg under ett namn: Gothenburg Docks.

  • Anna Grönlund modererade Busstorget 2026
    2026-05-10 17:52

    Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet

    Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i ett avgörande skede

  • Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025 - Anna-Lena Kaati, Tomas Mörtberg, Malin Brännström samt Johan och Eva Stenevad med personal.
    2026-05-09 21:01

    Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025

    Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen i norra Sverige.

  • Det blev en stark avslutning på kvartalet för Halmstads besöksnäring.
    2026-05-09 20:31

    Stark avslutning på kvartalet för Halmstads besöksnäring

    Halmstads besöksnäring avslutar det första kvartalet av 2026 starkt efter en avvaktande inledning på året för destinationen.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-05-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Outdoor Festival Stockholm 23-24 maj
      2026-05-23
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.outdoorfestival.se/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-05-07 17:08

      Internationella intresset för Höga Kusten växer

      Förra veckan genomförde Höga Kusten Destinationsutveckling en riktad internationell satsning med...

    • 2026-05-06 19:48

      Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar

      Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren 2026. För 999 kronor får resenärer 14 dagars obeg...

    • 2026-05-07 18:26

      2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter

      2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Gästnätterna ökade med + 2,7% jämfört med f...

    • 2026-05-08 21:27

      Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk

      Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Det är ett årligt återkommande event som bjuder på en för...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet