-
Så drabbades besöksnäringen av pilotstrejken
Den flera dagar långa pilotstrejken resulterade både i ekonomiskt och mänskligt lidande.
Frustrationen var stor både bland affärsresenärer, turister och pendlare under pilotstrejken i SAS. Många uppgav att de kommer att välja att boka flygbiljetter hos ett annat flygbolag. SAS är numera känt för flera avbrott i sin trafik på grund av olika faktorer.
Cirka 1.000 flighter blev inställda och man beräknar att 100.000 passagerare drabbades av strejken direkt. De som drabbades indirekt kan vara det dubbla. De ekonomiska förlusterna – för SAS och hela samhället – kan man inte beräkna, enligt SAS, men det är enorma summor.
Under tisdagen kom parterna SAS och den svenska pilotföreningen SPF överens om de nya villkoren för piloterna. Detta gjorde att trafiken kunde komma igång – dock i minskad skala de påföljande dagarna.
Parterna har ingått ett ettårigt avtal.
”- Det har varit en svår process och vi är nu lättade över att strejken är avblåst och att våra kunder kan komma iväg som planerat. Jag beklagar verkligen att så många kunder har drabbats av den här strejken”, säger Rickard Gustafson, VD och koncernchef SAS.
Källa: SAS
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: SAS
-
Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras
Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.
-
Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer
När destinationer världen över jämförs i GDS-Index finns Göteborg återigen med i toppskiktet - närmare bestämt på andra plats.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
Mest om Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Sveriges bästa handelskommun – Här pratar vi starka besöksanledningar
Handeln bygger levande städer, skapar jobb i hela landet och får orter att växa. Med utmärkelsen Sveriges handelskommun sätter Svensk Handel strålkastarljuset på de kommuner som går i bräschen.
-
De driver utvecklingen av svensk besöksnäring – Stora Turismpriset 2026
Efter en stark sommar för svensk turism så har Tillväxtverket nu presenterat alla läns nomineringar till Stora Turismpriset 2026.
-
Dragen ur döden – Ny spökvandring på Kalmar Slott
När höstmörkret sänker sig över Kalmar Slott kommer det förflutna till liv. I oktober är det premiär för årets nya spökvandring.
-
8 av 10 göteborgare älskar stadens evenemang
80 procent av göteborgarna anser att evenemang stärker staden. Det visar en undersökning i Göteborg & Co:s nya rapport.
-
Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet
Food Family har sedan september förvärvat van der Nootska Palatset på Södermalm och Cedergrenska Tornet i Stocksund.
-
Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund
Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när Skidskytte-VM avgörs 2031. Staden har en lång tradition av sporten.
-
Island of Light är Västsveriges kandidat till Stora Turismpriset 2026
Turistrådet Västsverige har nominerat ljuskonstfestivalen Island of Light på Smögen som kandidat till Stora Turismpriset 2026.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Hå...
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes, med MICE I fokus. Det är en ny tjänst för verksam...
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Antalet besöksnäringsföretag i Skaraborg som når Världen-nivå enligt Turistrådet Västsveriges modell Sverige-Nord...
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Sveriges största musikfest och en av dem är Norrköping...
-
-
Gästbloggare
-