-
Så firar bussbolaget Halloween
Med hjälp av nätbutiken Partykungen och Youtube-profilen Bente Schramm har Swebus förvandlat fem av sina bussar till spökbussar.Ombord möts resenärerna av spindelnät, låtsasblod och skelett. De yngre resenärerna bjuds på godis. Även chaufförerna kommer att se lite annorlunda ut än vanligt.”- Det här är ju ett fasansfullt roligt sätt att åka buss på”, säger Bente Schramm. Hon fortsätter: ”- Under förvandlingen av bussen fick vi även hjälp av några av mina följare som dök upp efter att de sett på Snapchat vad jag höll på. Extra roligt så klart, och resultatet blev grymt”.
”- Vi vill ger våra resenärer, stora som små, en häftig upplevelse inför och inte minst på själva halloween”, säger Christel Grip, presschef på Swebus. Hon fortsätter: ”- Vi har dock tänkt på att förarna inte ska bli så läskiga så att de skrämmer resenärer och medtrafikanter”.
Den första spökbussen avgår redan idag mellan Stockholm och Göteborg. Från och med den 27 oktober till och med 31 oktober, kommer alla fem halloweenbussarna vara satta i trafik för alla resenärer.
Källa: Swebus
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Swebus
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det är högtryck hos r360 som är marknadsledande leverantör av affärs- och bokningssystem för nordiska fjälldestinationer
-
Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård
Under fyra majdagar fick Östergötlands skärgård besök av sju utländska journalister. De upplevde regionens natur och kultur.
-
Krönika: Handel och turism driver svensk tillväxt
Sommaren närmar sig - årets höjdpunkt för svensk turism. En bra tidpunkt att belysa handelns viktiga roll inom turismnäringen.
-
Ny kommunikatör hos Sveriges Bussföretag – Cathrin Merino
Sveriges Bussföretag har fått en ny kommunikatör. Cathrin Merino har rekryterats internt från Transportföretagen.
-
En bonusvinnare i Visit Swedens globala ö-tävling
Visit Sweden tävlade nyligen ut fem svenska öar globalt, via en marknadsföringskampanj. Nu har en bonusvinnare, utsetts.
-
SkiStar lanserar Sveriges bästa snögaranti
Fler garanterat öppna nedfarter och snögaranti ska göra det tryggare för SkiStars gäster att boka skidsemester.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Mest under Destination, Evenemang, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Utmärkelser/Initiativ
-
Visit Skaraborg lanserar ”Vandra med barn i Skaraborg”
Visit Skaraborg har lanserat ett nytt spår inom sitt etablerade vandringskoncept. Vandra med barn i Skaraborg.
-
ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast
Ett brev från ESS Group som handlar om något viktigt de bestämt sig för att göra. Något som de uppmanar andra att hänga på.
-
Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt
Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och utvecklande diskussioner
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ko...
-
Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?
Lika lön för lika arbete kan kännas som en självklarhet – men verkligheten ser tyvärr inte alltid ut så. Det är o...
-
Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt
Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och diskuss...
-
Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången
Sommaren 2026 blir Jönköping värdstad för ett av Sveriges största hundsportevenemang när Agility-SM avgörs på Ros...
-
-
Gästbloggare
-