-
Så firar bussbolaget Halloween
Med hjälp av nätbutiken Partykungen och Youtube-profilen Bente Schramm har Swebus förvandlat fem av sina bussar till spökbussar.Ombord möts resenärerna av spindelnät, låtsasblod och skelett. De yngre resenärerna bjuds på godis. Även chaufförerna kommer att se lite annorlunda ut än vanligt.”- Det här är ju ett fasansfullt roligt sätt att åka buss på”, säger Bente Schramm. Hon fortsätter: ”- Under förvandlingen av bussen fick vi även hjälp av några av mina följare som dök upp efter att de sett på Snapchat vad jag höll på. Extra roligt så klart, och resultatet blev grymt”.
”- Vi vill ger våra resenärer, stora som små, en häftig upplevelse inför och inte minst på själva halloween”, säger Christel Grip, presschef på Swebus. Hon fortsätter: ”- Vi har dock tänkt på att förarna inte ska bli så läskiga så att de skrämmer resenärer och medtrafikanter”.
Den första spökbussen avgår redan idag mellan Stockholm och Göteborg. Från och med den 27 oktober till och med 31 oktober, kommer alla fem halloweenbussarna vara satta i trafik för alla resenärer.
Källa: Swebus
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Swebus
-
Hela Sverige till Norrköping för Svenska Destinationsdagarna
Rekordmånga deltagare kommer till södra Sverige när Norrköping är värd för Svenska Destinationsdagarna den 19 – 20 mars.
-
Christer Fogelmarck blir ny VD för Visita
Christer har lång erfarenhet inom den svenska besöksnäringen och kommer närmast från rollen som VD och koncernchef på Parks and Resorts
-
SAS satsar på Kiruna med nattstopp och fler avgångar
SAS inför nattstopp i Kiruna med start oktober. Samt ökar avgångarna från Köpenhamn till Kiruna för att möta ett växande intresse.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer/Utställningar samt Utmärkelser/Initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i februari
I februari ökade antalet belagda hotellrum med drygt 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Destinationsdagen Jönköping 2026 – människor, mod och framtidstro i fokus
Hur skapar man en attraktiv plats där människor vill bo, arbeta, investera i och besöka? Frågor som diskuterades under dagen.
-
SRF – förödande när flyglinjer hotas av nedläggning
Flera flyglinjer (och därmed flygplatser) hotas av nedläggning enligt ett förslag från Trafikverket. SRF är kritiska till beslutet.
-
Februari blev rekordmånad för Wasaline – Iskryssningar populära
Flera grupper från Europa har valt att resa med Wasaline för att uppleva vinterlandskapet i Kvarkenregionen
-
Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis
Gäller för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo via Karlstad
-
Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Styrelsen för Turistrådet Västsverige har utsett Marie Linde till ny verkställande direktör för Turistrådet Västs...
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort i Strömstad har nyligen utsetts till en av de absolut högst klassade campingplatser...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis
Vy Tåg lanserar ett nytt lojalitetsinitiativ för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo vi...
-
-
Gästbloggare
-