-
Så firar bussbolaget Halloween
Med hjälp av nätbutiken Partykungen och Youtube-profilen Bente Schramm har Swebus förvandlat fem av sina bussar till spökbussar.Ombord möts resenärerna av spindelnät, låtsasblod och skelett. De yngre resenärerna bjuds på godis. Även chaufförerna kommer att se lite annorlunda ut än vanligt.”- Det här är ju ett fasansfullt roligt sätt att åka buss på”, säger Bente Schramm. Hon fortsätter: ”- Under förvandlingen av bussen fick vi även hjälp av några av mina följare som dök upp efter att de sett på Snapchat vad jag höll på. Extra roligt så klart, och resultatet blev grymt”.
”- Vi vill ger våra resenärer, stora som små, en häftig upplevelse inför och inte minst på själva halloween”, säger Christel Grip, presschef på Swebus. Hon fortsätter: ”- Vi har dock tänkt på att förarna inte ska bli så läskiga så att de skrämmer resenärer och medtrafikanter”.
Den första spökbussen avgår redan idag mellan Stockholm och Göteborg. Från och med den 27 oktober till och med 31 oktober, kommer alla fem halloweenbussarna vara satta i trafik för alla resenärer.
Källa: Swebus
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Swebus
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Mest om Destination, Evenemang, Mat och Dryck samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttätaren, pirater och smarriga nyheter
Den 9 oktober öppnade parken för allmänheten, men Turismnytt besökte pressvisningen av Halloween på Gröna Lund några dagar innan.
-
Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day
Platsutvecklare och destinationsföreträdare samlades i Höga Kusten där kanske den viktigaste lärdomen var, inte att strategier har blivit mindre viktiga, utan att kraven på genomförandet har ökat
-
Stark sommar för Jönköping – nytt rekord för antalet gästnätter
Jönköping stärker sin position som en attraktiv destination. Statistik visar att antalet kommersiella gästnätter slog rekord under sommaren.
-
Sverige lyfts fram av Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out som en av världens bästa destinationer
Sverige får just nu uppmärksamhet från flera av världens ledande resemagasin. Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out.
-
Fler internationella gäster valde Värmland i sommar
Årets sommarsäsong var stark för Värmland. Totalt registrerades ca 1 115 000 gästnätter. En ökning med 3,6 procent jämfört med 2025.
-
Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33
Östersund tar ytterligare steg i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) och placerar sig i år på plats 33.
-
10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
År 2016 lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals kommit sjövägen för att upptäcka Höga Kusten.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
Mest om Flyg, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Destination samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön via QR-koder på utsmyckade elskåp.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld – Uppdaterad
För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenvärlden Oceana kommer att...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Flyg, Transport/Infrastruktur...
-
Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta
Den 29 september lanserade Visit Sweden sin nya globala marknadsföringskampanj för att attrahera...
-
Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism
2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt under sommar...
-
-
Gästbloggare
-