-
SAS börjar flyga från Toronto till Stockholm och Köpenhamn
SAS utökar sitt nätverk i Nordamerika och öppnar direktlinjer från Toronto till Köpenhamn och Stockholm med start den 2 juni 2022.
Varje vecka kommer SAS att erbjuda tre flygningar till Köpenhamn och fyra till Stockholm med helt nya A321LR-flyplan.
Ett steg i att stärka sitt nordamerikanska nätverk
Toronto är den fjärde största staden i Nordamerika, ett internationellt centrum för finans- och näringsliv. Det är en storstad i Kanada med ett brett utbud av upplevelser för resenärer. Från stora sport- och kulturevenemang till vidsträckta naturområden runt de Stora sjöarna.
“Vi är glada över att nu kunna erbjuda direktlinjer från Skandinavien till Toronto, vilket är ett steg i att stärka vårt nordamerikanska nätverk. SAS nya rutter kommer att göra det enklare och bekvämare för resenärerna att resa mellan Skandinavien och Kanada. Med avgångar från Skandinavien vid lunchtid och från Toronto på eftermiddagen erbjuds bra anslutningar i båda riktningar till andra destinationer.” Säger Karl Sandlund, EVP Commercial, SAS.
En av Europas modernaste flygplansflottor
SAS direktlinjer från Toronto startar den 2 juni 2022, förutsatt att SAS får de tillstånd som krävs från myndigheterna. Biljettförsäljningen börjar nu. Linjerna kommer att trafikeras med A321LR-plan i en tre-klass-konfiguration med 157 säten; 22 i Business, 12 i SAS Plus (premium ekonomi) och 123 säten i SAS Go (ekonomi).
“SAS strävar efter att vara en global ledare inom hållbara flygresor. Vi fortsätter fasa in nya bränsleffektiva flygplan och därför har vi nu en av Europas modernaste flygplansflottor. De nya, avancerade flygplanen kommer att ge våra kunder ett skönare, bekvämare och mer hållbart sätt att resa.” Säger Karl Sandlund.
Under den kommande sommarsäsongen kommer SAS att flyga från och till totalt sju destinationer i USA och Kanada: Boston, Chicago, Los Angeles, New York, San Francisco, Washington DC och Toronto.
Avgångar:
Toronto-Köpenhamn: måndag, onsdag och fredag
Köpenhamn-Toronto: tisdag, torsdag och söndagToronto-Stockholm: tisdag, torsdag, lördag och söndag
Stockholm-Toronto: måndag, onsdag, fredag och söndag- Text: SAS
- Foto: SAS
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Trots världsläget, energipriser och den globala osäkerhet som råder.
-
Viking Line upplever en internationell reseboom till Norden
Den internationella turismen växer snabbt i Norden. Viking Line ser att antalet och andelen utländska resenärer ökar.
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturismföretagen bjuder in till Forum för naturturism 22 maj på Djurgården i Stockholm och temat är ”Från värdskap till global räckvidd”
-
Från succé till upplevelse – ny digital deckarvandring i Norrköping
Nyligen lanserade Upplev Norrköping en digital deckarvandring i Emelie Schepps fotspår, där man kliver in i Jana Berzelius värld.
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytt på Gröna Lund. Förutom nya åkturen Spindeln så bjuder parken på k-pop och smarrig mat.
-
Vrak – Museum of Wrecks är Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks har tilldelats utmärkelsen Årets museum 2026 av Sveriges Museer och Svenska ICOM.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Den här veckan är det mest under Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter Desti...
-
Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
Beslutet att halvera nattågstrafik till Norrbotten är inte ett marginellt trafikbeslut. Det är ett strukturellt i...
-
Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka
I helgen startade årets säsong av SVT:s tv-succé Den stora älgvandringen. För åttonde året i rad...
-
Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
Mitt i det västsvenska landskapet, där åkrar möter historia och stillheten får ta plats, växer nya idéer fram. Et...
-
-
Gästbloggare
-