måndag 22 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
    • Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
    • Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Scandic Kiruna
    2022-04-13 16:12

    Scandic Kiruna första kommersiella aktör att öppna i nya stadskärnan

    Den 5 april var en historisk dag för Kiruna. Då blev Scandic Kiruna den första kommersiella aktören att öppna i den nya stadskärnan. En milstolpe i den internationellt omtalade stadsomvandlingen som pågått sedan 2004.

    Hotellet har 231 rum fördelat på 13 våningar. Fastighetens arkitektoniska utformning har inspirerats av Kebnekaise sydtopp och Lapportens u-dal. I och med öppningen av Scandic Kiruna utökade bolaget sin rumskapacitet med 60 rum och blev den största hotellaktören i staden.

    En viktig pusselbit i den nya stadskärnan

    Mitt i Kirunas nya stadskärna ligger Scandic Kiruna placerat bredvid en av stadens stora mötesplatser, Aurora kultur & kongress, som kopplas ihop med hotellet via en skywalk. Den nya staden har placerats tre kilometer från den gamla och stadsomvandlingen har pågått sedan 2004.

    I samband med öppningen av Scandic Kiruna stängde Scandic Ferrum som varit i bolagets regi sedan 1995. Det strategiska läget av hotellet och den nya stadskärnan förkortar avståndet till Kiruna Airport och större turistattraktioner såsom Jukkasjärvi.

    “Den 5 april är en historisk dag då vi stänger dörrarna till vårt gamla hotell och öppnar dörrarna till Scandic Kiruna i den nya stadskärnan. Det känns mycket bra att tillsammans med alla fantastiska medarbetare få välkomna gäster, besökare och kirunabor till ett nytt Scandic. Hotellet är en viktig pusselbit i att starta igång den nya stadskärnan. Vi har nu en viktig uppgift framför oss i att tillsammans med det lokala näringslivet, fortsätta arbetet med att öka tillströmningen av nationellt och internationellt affärs- och fritidsresande till Kiruna.” Säger Peter Salomonsson, Hotelldirektör för Scandic Kiruna.

    Inredning inspirerad av naturen

    Scandic Kiruna är nu ett nytt landmärke för staden. Här skapas en mötesplats för gäster från världens alla hörn. Den ramas in av en inredning inspirerad av den omgivande naturens årstider. Samt detaljer som knyter an till natur och det omkringliggande friluftslivet.

    Högst upp i huset ligger Sveriges nordligaste skybar med utsikt över fjällvärlden. Den ikoniska restaurangen Mommas finns på plats i hotellet. Där kan gäster få höra historier, samtidigt som ishotellets tidigare Head chef, Alexander Meier står i det öppna köket och förbereder kvällens middag med smaker från Norrland.

    “Kebnekaise i vinterskrud blev min inspiration. En sida av fastigheten är slät, som slipad av inlandsisen reser den sig mot toppen medan läsidan är betydligt taggigare. Längst ned finns en bekväm base camp och högst upp en skybar. Likt när vi tar en topptur belönas man med ett glas champagne när målet är nått.” Säger Thomas Sandell, Arkitekt SAR SIR / MSA, Sandellsandberg.

    Scandic Kiruna första kommersiella aktör att öppna i nya stadskärnan

    Scandic är en integrerad del av Kiruna

    Scandic tillför även en utökad rumskapacitet med 60 rum i Kiruna. Det är ett viktigt tillskott för besöksnäringen då regionen är en attraktiv plats för olika industriföretag. Kirunagruvans livslängd har nyligen förlängts till efter 2046, parallellt som stadsomvandlingen och utbyggnad av den nya stadskärnan förväntas pågå till 2035.

    Scandic Kiruna adderar även ett utökat möteserbjudande genom sju konferensrum samt en bankettsal som kan husera upp till 350 personer.

    “Scandic har sedan 1995 varit en integrerad del av Kiruna. I vår långtgående satsning på staden känns det mycket glädjande att öppna ett nytt hotell, utöka vår rumskapacitet med 60 rum och skapa nya förutsättningar att anordna stora möten i Kiruna genom nya mötesfaciliteter som knyter ihop hotell och kongresshall. Destinationen Kiruna med sitt natursköna fjällandskap och storskalig industri erbjuder en spännande dynamik av nationellt och internationellt affärs- och fritidsresande. Där vårt nya hotell har skapats för att passa båda målgrupper.” Säger Peter Jangbratt, Sverigechef på Scandic Hotels.

    Hotellet har nu Svanenmärkts

    Hållbarhet har stått i centrum från ritbord till färdigt hotell. Fastigheten som har konstruerats utefter miljöcertifieringen LEED Silver, har en mycket låg vattenförbrukning, är välisolerad och har en genomtänkt konstruktion som optimerar och säkerställer ett lågt energibehov.

    Hotelldriften har som ambition att ha så liten påverkan på miljö och den omkringliggande fjällvärlden som möjligt. Vilket bevisas i att Scandic Kiruna har genomgått prövning av Nordens officiella och tuffa miljömärkning. Hotellet har nu Svanenmärkts.

    Utöver miljöcertifiering på fastighet och hotelldrift är hotellrummen byggda med inspiration från ett cirkulärt tänkande, där delar av rumsinredningen är miljöcertifierad eller tillverkad av återvunnet material. Inredningen har en livslängd på upp till 15 år och merparten kan återbrukas eller återvinnas vid renovering, något som går i linje med Scandics vision om ett helt cirkulärt hotellrum.

    • Text: Scandic Hotels
    • Foto: Scandic Hotels
    Tweet
  • Bulan i debattartikel om turistavgift
    2026-06-22 20:57

    Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den

    I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas

  • Visit Halland - Varberg - besöksnäring
    2026-06-22 04:02

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026

    Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Sveriges Bussföretag meddelar att Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage. Ett förslag som de välkomnar.
    2026-06-21 21:47

    Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage

    Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.

  • Marcus Ståhl har varit i Finland och inspirerats till platsutveckling av bland annat deras bibliotek
    2026-06-21 21:24

    Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling

    Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling

  • Tack vare frivilliga swishbidrag för Höga Kustens kartmagasin, så kan flera skolklasser i området få en utflykt till naturum och lära sig mer om världsarvet.
    2026-06-20 18:44

    Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten

    Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.

  • Järntorget i Göteborg. Destinationsbolaget har släppt maj månadens lägesbild om besöksnäringen.
    2026-06-20 17:59

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026

    Månadsvis delar Göteborg en analys om besöksnäringen. Efterfrågan var stark under maj, även om nyckeltalen minskade något.

  • Sveriges Bussföretag - bussgrupper
    2026-06-20 00:39

    Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper

    Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål om de hade större kunskap om behoven så att de kunde träffa rätt från början

  • SkiStar fortsätter satsa på prisvärda SkiPass-alternativ och lanserar prissänkt resmålspass för Duved och Tegefjäll i Åre.
    2026-06-18 23:06

    SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ

    Efter fjolårets lansering av resmålspass fortsätter SkiStar satsa. Inför vintern lanseras ett prissänkt pass för Duved och Tegefjäll i Åre.

  • Destination Sigtuna utbildar i värdskap
    2026-06-17 23:22

    Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer

    Ett värdskap formas i varje möte. Destination Sigtuna arbetar för att stärka det genom nära samverkan med lokala näringslivet.

  • Ett elegant hotell i Stockholm. Visitas maj-statistik visar på en svag utveckling.
    2026-06-16 23:50

    Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj

    Maj var en ljummen hotellmånad för Sverige enligt statistik från Visita. Omvärldsläget skapar större osäkerhet i prognoser.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-14 22:08

      Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD

      Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida Verkställande Direktör. En ledare med marknad och sälj i foku...

    • 2026-06-15 04:29

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...

    • 2026-06-13 18:44

      Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken

      Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90’s Explosion är några av nyheterna inför Augustifest 2026 i Norr...

    • 2026-06-13 17:01

      Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet

      Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Särskilt bland unga vuxna där omkring var tredje person uppger...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet