-
Skåvsjöholm ska nå fler med Countryside Hotels
Skåvsjöholm blir nu en del av Countryside Hotels. Hotellet har under lång tid varit en eftertraktad mötes- och konferensdestination. De erbjuder även fantastiska miljöer med klassisk avslappnad design, inbjudande natur, annorlunda upplevelser och god mat nära Stockholm.
”Det finns en stor efterfrågan på weekenddestinationer nära huvudstaden och på under en halvtimme kommer våra gäster kunna ta sig från storstadens brus till Skåvsjöholmsvikens fridfulla sus.” Säger Anna Övergaard, marknadschef på Countryside Hotels.
En uppskattad konferensdestination
Många svenskar känner igen Skåvsjöholm från deras devis om ”prickfria möten”. Hotellet har varit en uppskattad destination för många olika typer av möten och konferenser.
Med en ljus och luftig design som renoverades 2021 och 60-tals klassiker som Sjuans stol av Arne Jakobsson och Laminofåtöljen av Yngve Ekström, bjuder Skåvsjöholm på en fridfull miljö. Vare sig det är en person eller ett sällskap som vill få avkoppling och inspiration.
”Många gäster slås av utsikten från de stora panoramafönstrena som bjuder på både kvällssol och vikens vågor. Här finns allt för att skapa en ny stockholmsfavorit hos Countryside Hotels gäster.” Säger Anna Övergaard.
Ett hotellnätverk i ständig utveckling
Skåvsjöholm ligger bara 25 minuter från Stockholm och 35 minuter från Arlanda. Förutom den uppskattade restaurangen och sprakande brasor, bjuds också gäster på allt från inomhusboule till träskbana och strandpromenader.
”Med Countryside Hotels når vi ut ännu bredare och blir en del av en professionell organisation och ett nätverk av andra som tänker precis likadant som vi, att ständigt utveckla oss. Nu ser vi fram emot att öppna ytterligare en dörr in till vårt hotell och välkomna nya gäster från Sverige och andra delar av världen som ännu inte upptäckt oss.” Säger Carin Sjöberg, VD för Skåvsjöholm.
Här kan ni läsa mer om Skåvsjöholm på Turismnytt.
- Text: Countryside Hotels
- Foto: Countryside Hotels
-
Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård
Under fyra majdagar fick Östergötlands skärgård besök av sju utländska journalister. De upplevde regionens natur och kultur.
-
Krönika: Handel och turism driver svensk tillväxt
Sommaren närmar sig - årets höjdpunkt för svensk turism. En bra tidpunkt att belysa handelns viktiga roll inom turismnäringen.
-
Ny kommunikatör hos Sveriges Bussföretag – Cathrin Merino
Sveriges Bussföretag har fått en ny kommunikatör. Cathrin Merino har rekryterats internt från Transportföretagen.
-
En bonusvinnare i Visit Swedens globala ö-tävling
Visit Sweden tävlade nyligen ut fem svenska öar globalt, via en marknadsföringskampanj. Nu har en bonusvinnare, utsetts.
-
SkiStar lanserar Sveriges bästa snögaranti
Fler garanterat öppna nedfarter och snögaranti ska göra det tryggare för SkiStars gäster att boka skidsemester.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Mest under Destination, Evenemang, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Utmärkelser/Initiativ
-
Visit Skaraborg lanserar ”Vandra med barn i Skaraborg”
Visit Skaraborg har lanserat ett nytt spår inom sitt etablerade vandringskoncept. Vandra med barn i Skaraborg.
-
ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast
Ett brev från ESS Group som handlar om något viktigt de bestämt sig för att göra. Något som de uppmanar andra att hänga på.
-
Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt
Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och utvecklande diskussioner
-
Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?
Lönetransparensdirektivet från EU träder i kraft nästa år. Det kommer ställa ökade krav på företag. Grant Thornton erbjuder rådgivning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?
Lika lön för lika arbete kan kännas som en självklarhet – men verkligheten ser tyvärr inte alltid ut så. Det är o...
-
Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
Länsstyrelsen beslutade den 19 maj att upphäva Stockholms stads beslut om att införa miljözon 3 i Stockholms inne...
-
SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter
En av de mest efterfrågade liftarna i Åre är på väg tillbaka. SkiStar har nu beviljats bygglov f...
-
Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången
Sommaren 2026 blir Jönköping värdstad för ett av Sveriges största hundsportevenemang när Agility-SM avgörs på Ros...
-
-
Gästbloggare
-