-
Skåvsjöholm ska nå fler med Countryside Hotels
Skåvsjöholm blir nu en del av Countryside Hotels. Hotellet har under lång tid varit en eftertraktad mötes- och konferensdestination. De erbjuder även fantastiska miljöer med klassisk avslappnad design, inbjudande natur, annorlunda upplevelser och god mat nära Stockholm.
”Det finns en stor efterfrågan på weekenddestinationer nära huvudstaden och på under en halvtimme kommer våra gäster kunna ta sig från storstadens brus till Skåvsjöholmsvikens fridfulla sus.” Säger Anna Övergaard, marknadschef på Countryside Hotels.
En uppskattad konferensdestination
Många svenskar känner igen Skåvsjöholm från deras devis om ”prickfria möten”. Hotellet har varit en uppskattad destination för många olika typer av möten och konferenser.
Med en ljus och luftig design som renoverades 2021 och 60-tals klassiker som Sjuans stol av Arne Jakobsson och Laminofåtöljen av Yngve Ekström, bjuder Skåvsjöholm på en fridfull miljö. Vare sig det är en person eller ett sällskap som vill få avkoppling och inspiration.
”Många gäster slås av utsikten från de stora panoramafönstrena som bjuder på både kvällssol och vikens vågor. Här finns allt för att skapa en ny stockholmsfavorit hos Countryside Hotels gäster.” Säger Anna Övergaard.
Ett hotellnätverk i ständig utveckling
Skåvsjöholm ligger bara 25 minuter från Stockholm och 35 minuter från Arlanda. Förutom den uppskattade restaurangen och sprakande brasor, bjuds också gäster på allt från inomhusboule till träskbana och strandpromenader.
”Med Countryside Hotels når vi ut ännu bredare och blir en del av en professionell organisation och ett nätverk av andra som tänker precis likadant som vi, att ständigt utveckla oss. Nu ser vi fram emot att öppna ytterligare en dörr in till vårt hotell och välkomna nya gäster från Sverige och andra delar av världen som ännu inte upptäckt oss.” Säger Carin Sjöberg, VD för Skåvsjöholm.
Här kan ni läsa mer om Skåvsjöholm på Turismnytt.
- Text: Countryside Hotels
- Foto: Countryside Hotels
-
8 av 10 göteborgare älskar stadens evenemang
80 procent av göteborgarna anser att evenemang stärker staden. Det visar en undersökning i Göteborg & Co:s nya rapport.
-
Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet
Food Family har sedan september förvärvat van der Nootska Palatset på Södermalm och Cedergrenska Tornet i Stocksund.
-
Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund
Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när Skidskytte-VM avgörs 2031. Staden har en lång tradition av sporten.
-
Island of Light är Västsveriges kandidat till Stora Turismpriset 2026
Turistrådet Västsverige har nominerat ljuskonstfestivalen Island of Light på Smögen som kandidat till Stora Turismpriset 2026.
-
Finnsirius firar tre år i trafik på linjen Sverige-Finland
Finnlines Superstar-fartyg Finnsirius firade tre år på rutten Kapellskär-Långnäs-Nådendal den 15 september 2026.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de god...
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Teknik, marknadsförändringar, hållbarhet och ansvaret för att värna våra destinationer stod i centrum när den nor...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Hå...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
-
Gästbloggare
-