-
Steam Hotel öppnar Turbine Hotel – Nytt boutique hotell
Sen starten av destinations- och resorthotellet Steam Hotel har beläggningen legat på över 90% på helår och man har lyckats behålla första platsen på Tripadvisor. Nu tas nästa steg när de öppnar upp ett eget boutique-business-hotell.
Turbine Hotel blir namnet och man fyller det med 40 unika rum. Förutom karaokerummen och den egna biografen så blir det gitarrer på room service menyn och nya spännande lösningar för både business och den privata gästen.
”Turbine Hotel har vi längtat efter att få berätta om! Våra fantastiska medarbetare här på Steam har på kort tid skapat en väldigt speciell och nära upplevelse trots vår storlek. Tack vare det vill vi nu skapa något nytt, mindre och som levererar något alldeles extra för business- och affärsgästerna. My Öhrn, som varit med sen lanseringen av Steam, och som nu blir Turbines hotellchef, har fria händer att göra något som Sverige och världen blir nyfikna på.” Berättar Felix Fuchs, VD på Steam Hotel.
Grupper kan hyra hela hotellet
För ESS Group som står bakom Steam Hotel så blir Turbine den 10:e hotelldestinationen.
På Turbine kommer grupper och företag kunna hyra hela hotellet med alla 40 rum, biografen och karaoke-upplevelsen. Det planeras redan för karaoke-battles, open mics, gitarr tutorials och filmvisningar. På helgerna blir Turbine en perfekt get-away för par och kompisgäng som letar efter något annat än ett hotellrum.
”Jag var med och startade upp Steam Hotel och att gänget nu ger mig chansen att skapa Turbine med alla dess egenheter och rockiga businesscharm gör mig så stolt och taggad! Jag brinner så starkt för att få visa våra gäster vad vi nu skapar. När de kommer hit första gången så ska de inte vilja checka ut. När de kommer hit nästa gång så blir det på en helg utan businessdräkten eller kavaj.” Säger My Öhrn, Hotel Manager på Turbine Hotel.
Turbine Hotel öppnar den 2 december.
- Text: ESS Group
- Foto: ESS Group
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Trots världsläget, energipriser och den globala osäkerhet som råder.
-
Viking Line upplever en internationell reseboom till Norden
Den internationella turismen växer snabbt i Norden. Viking Line ser att antalet och andelen utländska resenärer ökar.
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturismföretagen bjuder in till Forum för naturturism 22 maj på Djurgården i Stockholm och temat är ”Från värdskap till global räckvidd”
-
Från succé till upplevelse – ny digital deckarvandring i Norrköping
Nyligen lanserade Upplev Norrköping en digital deckarvandring i Emelie Schepps fotspår, där man kliver in i Jana Berzelius värld.
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytt på Gröna Lund. Förutom nya åkturen Spindeln så bjuder parken på k-pop och smarrig mat.
-
Vrak – Museum of Wrecks är Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks har tilldelats utmärkelsen Årets museum 2026 av Sveriges Museer och Svenska ICOM.
-
Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka
För åttonde året i rad livesänds SVT:s Den stora älgvandringen. Ett naturfenomen som engagerar tittare världen över.
-
Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
Beslutet att halvera nattågstrafik påverkar tillgänglighet och utveckling skriver Arctic Sweden Visitors Board i ett öppet brev.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Den här veckan är det mest under Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter Desti...
-
Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
Mitt i det västsvenska landskapet, där åkrar möter historia och stillheten får ta plats, växer nya idéer fram. Et...
-
Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
Beslutet att halvera nattågstrafik till Norrbotten är inte ett marginellt trafikbeslut. Det är ett strukturellt i...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
-
Gästbloggare
-