-
Stena Line – fler danska resenärer ger fem extraavgångar i veckan
Sommaren har inneburit en markant ökning av danska resenärer till Sverige. Trots vädret har antalet danskar som korsat Kattegatt med Stena Line i sommar ökat med 41 procent. Rederiet tillskriver tillväxten den gynnsamma svenska kronkursen, men även ett bredare upplevelsepaket ombord och fler avgångar.
Trots regn och rusk vill danskarna resa till Sverige
Trots regn och rusk måste färjan komma i väg, och det vill danskarna också. Det visar nya siffror från färjerederiet Stena Line, som rapporterar att danskarna trots en regnig sommar ökat sitt resande till Sverige med 41 procent under juni till augusti 2023, jämfört med samma period förra året.
För att möta den stora efterfrågan och göra det ännu lättare för danskarna att välja Sverige för sin semester, har rederiet med start under sommaren satt in extraavgångar mellan Fredrikshamn och Göteborg fem dagar i veckan.
Upplevelser ombord har bidragit till efterfrågan
För Stena Line råder det inga tvivel om att den svenska kronans växelkurs bidragit till ökningen av danska resenärer, men det finns också andra faktorer som färjerederiet tror kan ha betydelse:
”Självklart påverkar den svenska kronkursen antalet danskar som reser till Sverige. Då mat, logi och shopping blivit allt billigare för dem. Men vi ser också att våra många upplevelser och erbjudanden ombord bidragit till att efterfrågan håller i sig över tid.” Säger Ulf Staff, Travel Commercial Manager på Stena Line.
Intresset leder till ökade turismintäkter för västkusten
Det är inte bara sommaren som lockar fler danska resenärer till Sverige. Enligt Stena Line står vi också inför en höst med solida danska bokningssiffror. En utveckling som understryker danskarnas fortsatta intresse för att korsa Kattegatt.
”Ombord erbjuder vi bland annat spännande mat- och dryckesupplevelser, shopping, lekrum, bekväma lounger och avslappnande hytter. Våra extra morgonavgångar från Danmark till Sverige, som fortsätter i höst, möjliggör dessutom ännu mer flexibelt resande.” Säger Ulf Staff.
Mellan Sverige och Danmark trafikerar Stena Line rutterna Göteborg-Fredrikshamn och Halmstad-Grenå. De allt fler danska resenärerna ombord leder till ökade turismintäkter för den svenska västkusten och dess närområden.
Läs mer om Stena Line på Turismnytt här.
- Text: Stena Line
- Foto: Stena Line
-
Tillväxtverket – vinterturismen till Sverige fortsätter öka visar statistik
Under vintern 2025–2026 registrerades det 22,1 miljoner gästnätter i Sverige enligt Tillväxtverket. Det visar att vinterturismen ökar.
-
Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången
Jönköping är värdstad för ett av Sveriges största hundsportevenemang när Agility-SM avgörs den 25–28 juni.
-
Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
Länsstyrelsen har upphävt beslutet om att införa miljözon 3 i Stockholms innerstad. Det välkomnas av besöksnäringen.
-
SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter
SkiStar har beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften i Åre inför kommande vintersäsong.
-
Invite Guest Technology blir strategisk teknologileverantör för Strawberry Livings nya satsning
Ett av Nordens största boendeprojekt för anställda inom byggindustrin tar i bruk Invites norskutvecklade gästportallösning
-
Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast
Sedan 2015 har antalet gästnätter ökat snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt Visit Sweden.
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Det växande intresset för campingsemester i Sverige fortsätter, både bland svenska och internationella gäster. Sa...
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala f...
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 genomfördes i Kiruna den 21-22 april. Det samlade cirka 200 deltagare från...
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden. Det är en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping. Med sina...
-
-
Gästbloggare
-