-
Stena Line – fler danska resenärer ger fem extraavgångar i veckan
Sommaren har inneburit en markant ökning av danska resenärer till Sverige. Trots vädret har antalet danskar som korsat Kattegatt med Stena Line i sommar ökat med 41 procent. Rederiet tillskriver tillväxten den gynnsamma svenska kronkursen, men även ett bredare upplevelsepaket ombord och fler avgångar.
Trots regn och rusk vill danskarna resa till Sverige
Trots regn och rusk måste färjan komma i väg, och det vill danskarna också. Det visar nya siffror från färjerederiet Stena Line, som rapporterar att danskarna trots en regnig sommar ökat sitt resande till Sverige med 41 procent under juni till augusti 2023, jämfört med samma period förra året.
För att möta den stora efterfrågan och göra det ännu lättare för danskarna att välja Sverige för sin semester, har rederiet med start under sommaren satt in extraavgångar mellan Fredrikshamn och Göteborg fem dagar i veckan.
Upplevelser ombord har bidragit till efterfrågan
För Stena Line råder det inga tvivel om att den svenska kronans växelkurs bidragit till ökningen av danska resenärer, men det finns också andra faktorer som färjerederiet tror kan ha betydelse:
”Självklart påverkar den svenska kronkursen antalet danskar som reser till Sverige. Då mat, logi och shopping blivit allt billigare för dem. Men vi ser också att våra många upplevelser och erbjudanden ombord bidragit till att efterfrågan håller i sig över tid.” Säger Ulf Staff, Travel Commercial Manager på Stena Line.
Intresset leder till ökade turismintäkter för västkusten
Det är inte bara sommaren som lockar fler danska resenärer till Sverige. Enligt Stena Line står vi också inför en höst med solida danska bokningssiffror. En utveckling som understryker danskarnas fortsatta intresse för att korsa Kattegatt.
”Ombord erbjuder vi bland annat spännande mat- och dryckesupplevelser, shopping, lekrum, bekväma lounger och avslappnande hytter. Våra extra morgonavgångar från Danmark till Sverige, som fortsätter i höst, möjliggör dessutom ännu mer flexibelt resande.” Säger Ulf Staff.
Mellan Sverige och Danmark trafikerar Stena Line rutterna Göteborg-Fredrikshamn och Halmstad-Grenå. De allt fler danska resenärerna ombord leder till ökade turismintäkter för den svenska västkusten och dess närområden.
Läs mer om Stena Line på Turismnytt här.
- Text: Stena Line
- Foto: Stena Line
-
Destination Sigtuna rekryterar Kristina Pernevill som ny marknads- och kommunikationschef
Hon tillför en gedigen erfarenhet av strategiskt och operativt kommunikationsarbete från bland annat Stockholm Business Region och Svenska institutet
-
Visit Sweden vill locka turister med klassisk, svensk tristess
Lyfter det som en bra utgångspunkt för återhämtning, ny kreativitet och balans i livet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2026
Mest under Destination, Möten/Event, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun
Lyfter Göteborgs långsiktiga och strategiska arbete för att vara en levande idrotts- och evenemangsstad
-
Thérèse Lorenius utses till ny Business Director för VR Snabbtåg
Hon har en gedigen bakgrund i ledande befattningar på SAS bland annat
-
Skellefteå Kraft ska producera hållbart flygbränsle i Skellefteå
SkyKraft kommer bli en produktionsanläggning för hållbart flygbränsle. Ett samarbetsprojekt mellan Skellefteå Kraft och SkyNRG.
-
Ny rekordnivå – besökare spenderar 10,6 miljarder i Norrbottens kommuner
En ökning med 14 % jämfört med mätningens första år 2019
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december. Vrak – Museum of Wrecks slog besöksrekord året 2025.
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
För en växande internationell målgrupp är det upplevelser som kombinerar smak, plats och mänskliga möten som avgör valet av resmål
-
Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
Även skidskolan drar igång.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december år 2025. När besökssiffrorna för året...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Flyg, Museer ...
-
Möt Jesper som är boknings- & säljansvarig på Spritmuseum
Hej Jesper, vad jobbar du med på Spritmuseum ? Hej, jag är sälj- och bokningsansvarig på Spritmuseum och ...
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärd...
-
-
Gästbloggare
-