-
Stockholm Business Region – positiv utveckling av gästnätter 2024
Det har varit en bra start på året hittills och prognosen ser fortsatt god ut för högsäsongen. Sedan årsskiftet är Stockholm Business Region i ett bolag med uppdraget som näringslivs- och destinationsbolag. Genom fusionen tar de till vara på alla synergier som finns mellan olika målgrupper lokalt, nationellt och internationellt.
Internationella gästnätter står för den positiva utvecklingen
I februari 2024 gjordes 947 000 kommersiella övernattningar i Stockholms län, detta är 4 procent fler än februari förra året. I Stockholms stad var ökningen hela 7 procent. Ökningen är förhållandevis stark då utvecklingen i hela landet var 3 procent.
De internationella gästnätterna står för den positiva utvecklingen då de ökar starkt med 8 procent i jämförelse med 2023. De 3 största källmarknaderna i staden (USA, Tyskland och Storbritannien) behåller sina placeringar. Tillsammans står de för drygt en tredjedel av totalt antal internationella gästnätter. Kina är den marknad som dock går överlägset starkast då antalet gästnätter från landet ökat med nästan 7 000 stycken jämfört med föregående år.
Beläggningen on-the-books är fram till sommaren god
För museer och attraktioner i Stockholm så är årstakten i februari positiv för första gången på flera månader.
Beläggningen on-the-books i staden är fram till sommaren mellan 3-7 procentenheter högre än vid samma tidpunkt föregående år. Vilket förebådar en bra kommande sommarsäsong för huvudstaden.
Här kan ni läsa mer om Stockholm Business Region på Turismnytt.
- Text: Stockholm Business Region
- Foto: Stockholm Business Region
-
Sänkt moms på livsmedel – Hur hanterar och redovisar man det
Tydlig redovisning av nya regler kring moms på livsmedel och tips på hur ni ska hantera det
-
Biancas Trendrapport 2026 – Måltidsturismens stora genombrottsår
I detta uttömmande blogginlägg siar Bianca Brandon-Cox om framtiden…
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 47 2025
Mest under Destination, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden
-
Restaurangfamilj lanserar Food Family – Service Inifrån och Ut
Food Family är ett nytt samlingsnamn med några av Sveriges mest uppskattade restauranger, mötesplatser och hotell.
-
Vasamuseet och Lidl Sverige samarbetar för att stötta skeppet Vasa
Skeppet har överlevt i snart 400 år – men nu behöver hon ny stöttning. Vasamuseet och Lidl Sverige samarbetar för det ändamålet.
-
Swedavia – Arlandas tillgänglighet behöver stärkas
Stockholmsregionens antal flygförbindelser har minskat mellan åren 2023 och 2025. Det visar årets rapport från Copenhagen Economics.
-
Moder-Bokun-partnerskapet – En ny definition av upplevelsedriven gästfrihet
Partnerskapet möjliggör att förena rumshantering, upplevelser och global distribution i ett enda sömlöst flöde
-
Johanna Hemming blir ny vd för Visit Dalarna
Tillträder den 1 mars 2026
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – oktober 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild av besöksnäringen. Utvecklingen för destinationen fortsätter att vara positiv.
-
Upplevelser som utvecklar platser – slutkonferens för Interreg-projektet Upplevelsenäring
Projektet har varit ett gränsöverskridande samarbete mellan Trollhättan, Lysekil och Fredrikstad
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Biancas Trendrapport 2026 – Måltidsturismens stora genombrottsår
Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario base...
-
Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer
Gästerna säger att de älskar din plats, men när du googlar ditt eget företag syns du inte. Samtidigt pratar alla ...
-
Johanna Hemming blir ny vd för Visit Dalarna
Nu är det klart att Johanna Hemming från och med den 1 mars 2026 blir ny vd för destinationsbolaget Visi...
-
Starkt bokningstryck inför SkiStars säsongsöppning – rekordintresse för jul och nyår i fjällen – uppdaterad
SkiStar går in i vintersäsongen med ett rekordstort intresse för jul- och nyårsresor till fjällen. Den gynnsamma...
-
-
Gästbloggare
-